love

اکسی توسین، هورمون روابط عاطفی؟!

Oxytocin اکسی توسین، به دلیل نقش مهمی که در روابط اجتماعی و روابط جنسی دارد، به عنوان «هورمون عشق» شناخته شده است. با این حال بر اساس یک مطالعه جدید، اکسی توسین فقط مربوط به زمان های عاطفی و لذت بخش نیست، بلکه در دوران بحرانی ارتباط نیز نقش دارد.

محققان دریافتند هنگامی که یک فرد احساس می‌کند شریک عاطفی خود، علاقه‌اش را به ادامه رابطه از دست داده، سطح هورمون اکسی توسین او افزایش می‌یابد‌‌. Nichole Grabe، دکترای روانشناسی از دانشگاه New Mexico و همکارانش اخیرا یافته های خود را در مجله‌ی «Hormones and Behavior» منتشر کردند.

اکسی توسین یک هورمون است که توسط غده هیپوفیز ترشح شود. یک ساختار کوچک در مغز که دریت زیر هیپوتالاموس قرار دارد. نقش اکسی توسین بسیار زیاد است. این هورمون نه تنها باعث ایجاد انقباضات در طول زایمان مادر می‌شود بلکه در ارتباط مادر و کودک و تحریکات جنسی نیز دخالت دارد. با این حال، وظایف این هورمون منتهی به این موارد نمی‌شود. مطالعات Grabe و همکارانش نشان می‌دهد که مغز اکسی توسین را در زمان بحرانی روابط هم ترشح می‌کند، احتمالا مغز در تلاش برای اصلاح رابطه است.

اکسی توسین تلاش می‌کند از رابطه مراقبت کند

محققان با ثبت نام دو گروه از بزرگسالان، به نتایج مورد نظر رسیدند. یک گروه شامل ۷۵ زوج از ایالات متحده بودند و گروه دیگر، ۱۴۸ نفر از نروژ که رابطه عاطفی داشتند. از شرکت کنندگان خواسته شد که در مورد شریک خود فکر کنند و بگویند در رابطه‌ی خود چه انتظاری از طرف مقابلشان دارند.

Trond Viggo، همکار پژوهشی از گروه روانشناسی دانشگاه New Mexico، این آزمایش را توضیح می‌دهد. سطح اکسی توسین افراد قبل و بعد از انجام تفکر اندازه‌گیری شد. این تیم متوجه شدند که افرادی که اعتماد کافی در رابطه عاطفی شان احساس کردند، افزایش سطح اکسی توسین را نشان می‌دهند. نتیجه این شد که اکسی توسین تسکین می‌بخشد. با این حال محققان نتایج جالبی را در هنگام ارزیابی سطح اکسی توسین زوج ها، به طور همزمان کشف کردند. در میان زوج هایی که بین آن ها یک نفر احساس می‌کرد در رابطه‌شان نسبت به دیگری، بیشتر سرمایه (وقت) گذاشته است، بازهم افزایش سطح اکسی توسین نمایان می‌شد. نتیجه این شد که افزایش اکسی توسین ممکن است تلاش برای بازسازی پیوند ارتباطی باشد.

پروفسور Steven Gungestad، از گروه روانشناسی عقیده دارد که آنچه در این مطالعه پیداست، بیانیه ای است در مورد اینکه هورمون اکسی توسین در حال ترشح شدن است. این افزایشاحتمالا باعث افزایش توجه، انگیزه و مراقبت از رابطه می‌شود.

اکسی توسین ممکن است قادر به اصلاح روابط بحرانی نباشد 

با این حال،  اطلاح روبط توسط اکسی توسین، محدودیتی هم دارد مثلا در میان زوج هایی که رابطه‌ی آن ها در حال اتمام است، افرادی که بیشتر سرمایه (وقت) گذاشته بودند، افزایش قابل توجهی از میزان اکسی توسین را نشان نمی‌دادند. به طور کلی محققان بر این باورند که یافته های آنها از نظریه «شناسایی و سرمایه گذاری» در روابط عاشقانه پیروی می‌کند، به این ترتیب که مغز رابطه آسییب پذیر را شناسایی می‌کند و تمام تلاش خود را برای تقویت آن به کار می‌گیرد.

Nicholas Grabe گفت:

ما فکر می‌کنیم مشاهده اکسی توسین در این آزمایش می‌تواند به ما در درک سایر روابط اجتماعی وابسته مثل عشق های جدید و یا پیوند بین مادر و نوزاد،  کمک کند. ایده این است که عاملان هورمون اکسی توسین، روابط عاطفی به ویژه روابط آسیب پذیر است.