دنبال راهی برای کاهش اضطراب هستید؟ یک بلیط کنسرت بخرید!

ثابت شده است که موسیقی زنده اضطراب را کاهش می دهد‌

برای اولین بار یک تحقیق اثبات کرده است که شرکت کردن در مناسبات فرهنگی عمومی می تواند اثر قابل توجهی بر روی سطح هورمون های ترشح شده از غدد درون ریز داشته باشد. در این بین هورمون استرس، کورتیزول(Cortisol)کاهش پیدا می کند.

اغلب، مدت زمانی طول می کشد تا علم ثابت کند که آنچه انسان ها به آن اعتقاد دارند درست است. این مطالعه یک نمونه ی اصلی است که به طور منظم به درک عامیانه پیوسته است.

جنبه های اولیه و احساسی گوش دادن به موسیقی و شرکت کردن در کنسرت ها به خوبی شناخته شده است. در طی دهه ها، مطالعه ی موسیقی از بررسی تحلیلی به بررسی بازتاب جنبه های روانشناختی گوش دادن به آن گسترش یافته است.

سپس، همانطور که تکنولوژی پیشرفت کرد، تحقیقات در مورد موسیقی با علوم اعصاب ارتباط پیدا کردند و اصطلاح “neuromusicology” به وجود آمد. این زمینه جدید امیدوار است به سوالاتی همچون
“آیا موسیقی بر ذهن تاثیر می گذارد؟”
“آیا تغییرات بوجود آمده در سطح هورمون ها قابل اندازه گیری است؟”
و به سخت ترین سوال
“چرا موسیقی بر مغز تاثیر می گذارد؟”
پاسخ دهد.

در طی دو دهه گذشته، مطالعات بسیاری برای تشخیص اثر شیمیایی گوش دادن به موسیقی انجام شده است. این مطالعات تغییراتی را در تعدادی از پارامترها شامل انتقال دهنده های عصبی، سیتوکین ها، هورمون ها، علائم حیاتی، لنفوسیت ها و ایمونوگلوبولین ها اندازه گیری کرده اند.

طبق یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ توسط دیزی فانکورت(Daisy Fancourt)،محقق مرکز علوم کاربردی در انگلستان، انجام شد؛ وی نتیجه گرفت که موسیقی قطعا بر تعدادی از سیستم های بیولوژیکی تاثیر می گذارد. این نوع مطالعات تقریبا به طور انحصاری در محیط های بالینی یا شرایط آزمایشگاهی انجام می شود. در این شرایط تنها از موسیقی رکورد شده یه جای اجرای زنده استفاده می شود. بر اساس علم اصول شناسی، انجام آزمایش با شرایط ذکر شده منطقی است زیرا به کنترل بسیاری متغیرها کمک می کند.

با این حال، فانکورت تصمیم گرفت که سطح تغییرات هورمون استروئیدی خاصی را در اثر حضور در یک کنسرت اندازه گیری کند. آیا احساسات- که همه ما در یک لحظه در زندگی ما تجربه کرده ایم- می توانند از طریق روش های علمی اندازه گیری شوند؟

اندازه گیری هورمون های غدد درون ریز در کنسرت

بر اساس تحقیق اخیر، محققان از ۱۱۷ داوطلب که در اجرای یک موسیقیدان آهنگساز، اریک ویتاکر (Eric Whitacre)، شرکت کرده بودند، استفاده کردند.
برخی از این شرکت کنندگان بسیار مشتاق به رفتن کنسرت بودند به طوریکه در بیش از ۱۰۰ کنسرت در هر سال حضور داشتند، بقیه ی افراد در بیش از ۶ ماه، تنها در یک کنسرت شرکت کردند؛ برخی از شرکت کنندگان موسیقیدان هایی بودند که چندین دهه تجربه داشتند و بقیه مشتاق نواختن موسیقی نبودند.

در طول دو کنسرت جداگانه- در هر دو سبک موسیقی و مدت زمان یکسان بود- محققان نمونه های بزاق شرکت کنندگان را قبل از اجرا و سپس ۶۰ دقیقه بعد از شروع کنسرت را در طول بازه زمانی بررسی کردند.

در سرتاسر آزمایش، گروه مقدار کمی از گلوکوکورتیکوئید ها(glucocorticoids) را پیدا کرد که شامل کاهش قابل توجهی کورتیزول و کورتیزون بود.

به طور کلی تغییرات قابل توجهی در(dehydroepiandrosterone) DHEA صورت نگرفت.
اما هنگامی که گروه را بر اساس جنسیت تقسیم کردند، سطح DHEA کمی در زنان کاهش و در مردان افزایش یافت. همچنین، کاهش ناچیزی در سطح پروژسترون صورت گرفت، اما هیچ تغییری در تستوسترون مشاهده نشد.

نویسندگان می نویسند:

این اولین شواهد اولیه است که حضور در یک رویداد فرهنگی می تواند بر فعالیت غدد درون ریز تاثیر بگذارد.

مطالعات قبلی در آزمایشگاه همچنین کاهش سطح کورتیزول را نشان دادند، اما این اولین بار است که این آزمایش در یک محیط زنده انجام شده است. و همینطور این اولین بار است که کاهش در هورمون کورتیزون (شبیه به کورتیزول) نیز دیده شده است.

نوسانات هورمون ها چیست؟

کورتیزول اغلب به عنوان “هورمون اضطراب ” شناخته می شود. زمانی که بدن تحت فشار قرار می گیرد کورتیزول افزایش پیدا می‌کند. این هورمون بدن را برای واکنش مبارزه یا پرواز آماده می کند.‌ کورتیزول این کار را از طریق افزایش سطح قند خون برای بالا بردن توانایی مغز در استفاده از گلوکز و همچنین تلاش برای به حداقل رساندن عملکرد های غیر ضروری با سرکوب کردن سیستم ایمنی و گوارش انجام می دهد.
این فعالیت ها به منظور حفظ امنیت و آماده شدن برای موقعیتی که فرد در آن قرار گرفته، انجام می شوند، اما اگر سطح این هورمون برای مدت زمان طولانی افزایش یابد، می تواند خطرناک باشد.

فراوان ترین هورمون استروئیدی در بدن انسان DHEA است. این هورمون علیه گلوکوکورتیکوئید – کورتیزول و کورتیزون عمل می کند. این هورمون سبب بهبود پاسخ های ایمنی، کاهش کلسترول و بهبود ساخت و ساز عضلات می شود . همچنین به پاسخ های احساسی، مانند “همدردی ” مرتبط است.

در حوادث استرس زا، همانطور که کورتیزول افزایش پیدا می کند، DHEA به طور معمول از بین می رود. برعکس، هنگامی که بدن آرام می شود، سطح کورتیزول کاهش می یابد، و DHEA افزایش می شود.
تفاوت های جنسیتی کمی که در سطح DHEA دیده می شود ممکن است به علت تفاوت واکنش و احساسات در بین زنان و مردان باشد.

نویسندگان دقت داشته اند که این مطالعه نسبتا کوچک است، اما بخش عمده ای از نتایج به مطالعه های قبلی اضافه شده است. جالب توجه است، نتایج این آزمایش بدون توجه به سن شرکت کنندگان، تجربه آنها در کنسرت و استعداد موسیقیایی آنها بود. نویسندگان خاطر نشان می کنند که این امر “یک پاسخ جهانی به شرکت کنندگان کنسرت” است.

این گروه قصد دارد تا تحقیقات خود را ادامه دهد، شاید نمودار تاثیرات هورمونی دیگر سبک های کنسرت را پوشش دهد. جالب است که بدانیم سطح کورتیزول در طی کنسرت متال (Heavy metal) افزایش یا
کاهش میابد. مدیکال نوز تودی(Medical News Today) به تازگی تحقیقاتی را درباره اینکه آیا گوش دادن به موسیقی می تواند به درمان صرع کمک کند یا خیر، پرداخته است.

دنبال راهی برای کاهش اضطراب هستید؟ یک بلیط کنسرت بخرید!
۵ (۱۰۰%) ۳ vote[s]