Bipolar

فعالیت فیزیکی باعث بهبود خلق و خوی بیماران دو قطبی می‌گردد

فعالیت فیزیکی ممکن است باعث بهبود خلق و خو و بالا رفتن سطح انرژی گردد.

پژوهش های جدید که در ژورنال JAMA روان پزشکی منتشر شده اند، نشان داده اند که سطوح بالای فعالیت های فیزیکی باعث بهبود خلق و خو و انرژی می گردد. این فواید بیشتر در افراد دارای اختلال دو قطبی مورد توجه می باشد.

در ایالات متحده‌ی آمریکا، تقریبا ۳ درصد از افراد بالغ در سال های گذشته اختلال دو قطبی را تجربه کرده اند. حدود ۴٫۴ درصد از بزرگسالان در دوره ای از زندگی درگیر با این اختلال بوده اند. افسردگی در آمریکا و هم در سر تا سر کره‌ی زمین از این هم نیز شایع تر است. در حقیقت حدود ۸ درصد از افراد بالای ۲۰ سال در ایالات متحده‌ی آمریکا دارای افسردگی هستند که این آمار توسط مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها (Centers for Disease Control and Prevention) به اختصار CDC بیان شده است.


بیشتر بخوانید:ویروس هرپس می‌تواند موجب اختلال دوقطبی و افسردگی شود


سازمان بهداشت جهانی (WHO)، با توجه به ۳۰۰ میلیون انسانی که با افسردگی زندگی می کنند، این عارضه را به عنوان علت عمده‌ی ناتوانی در جهان توصیف کرده است. تحقیقات جدید ممکن است به کاهش علائم افسردگی به خصوص در بیماران با اختلال دو قطبی کمک کند.

تیمی به رهبری Vadim Zipunnikov (دارای مدرک ph.D) که پروفسور بخش بیواستاتیک در دانشگاه Johns Hopkins Bloomberg می باشد، بیان می دارند که افزایش فعالیت فیزیکی باعث بهبودی خلق و خو و بالا رفتن سطح انرژی در افرادی می شود که با این شرایط زندگی می کنند.

چه گونه فعالیت فیزیکی می تواند خلق (mood) را تحت تاثیر قرار دهد؟

Zipunnikov و همکارانش از ۲۴۲ شرکت کننده که بین سنین ۱۵ تا ۴۸ سال بودند، درخواست کردند که از وسایلی استفاده کنند که موجب افزایش فعالیت می گردد و با بهره گیری از ابزاری الکترونیکی، وقایع روزانه‌ی خود را در یک دوره‌ی دو هفته ای به ثبت برسانند. ۱۵۰ نفر از شرکت کننده ها که جنسیت مونث داشتند، چهار بار در روز میزان انرژیشان را ارزیابی کردند. این ارزیابی با استفاده از یک مقیاس هفت تایی که از “خیلی خسته” تا “خیلی پر انرژی” و از “خیلی شاد” تا “خیلی غمگین” متفاوت بود، استفاده می گشت.

پژوهشگران برای هر فرد چهار بار فعالیت روزانه را مشخص نمودند: یک بار در صبح، یک بار هنگام ظهر، یکبار هنگام شب و یک بار هم در خواب. به طور کلی این مطالعه نشان داد که فعالیت فیزیکی بیشتر در هر کدام از بازه های زمانی، با خلق و خوی بهتر و میزان بیشتر انرژی در بازه های بعدی روز در ارتباط می باشد. این به این معنی است که سطوح بالاتر انرژی در یکی از این زمان ها موجب افزایش فعالیت فیزیکی در بازه‌ی زمانی بعدی می گرددد.

این آثار مثبت در شرکت کننده هایی که دارای اختلال دو قطبی بوده اند، بیشتر مشاهده شده است. همچنین، تحقیقات جدید نشان داده اند که فعالیت فیزیکی بیشتر با مدت خواب کمتر در همان شب همراه بوده ولی خواب بیشتر توام با فعالیت فیزیکی کمتر در روز بعد همراه می باشد.

همانطور که نویسندگان توضیح داده اند، امتحان کردن میزان خواب، فعالیت فیزیکی، خلق و خو و انرژی همه در یک زمان در افراد دو قطبی حائز اهمیت بیشتری هستند چرا که خواب و فعالیت، سلامت شرکت کنندگان با مشکلات روانی را تحت تاثیر قرار می دهند.


بیشتر بخوانید:اختلال ADHD چیست؟


با توجه به اظهارات Zipunnikov:

سیستم های تنظیم کننده‌ی خواب، فعالیت های بدنی و خلق و خو هر کدام به طور مستقل مورد مطالعه قرار گرفته اند. این مطالعات نشان می دهد که ازمایش این سیستم ها در ارتباط با یکدیگر نسبت به در نظر گرفتن آن ها به طور مستقل، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

وی همچنین اضافه کرد که این مطالعه نمونه ای بر این مورد بود که همراه داشتن وسایل ورزشی و دستگاه های ثبت الکترونیک روزانه‌ی فعالیت ها به درک کردن بهتر ارتباط بین سستم های مختلف و متعدد در زمینه های real-time و real-life  می شود.

Zipunnikov و همکارانش به این نتیجه رسیدند که این یافته ها بیان می دارند که مطالعاتی که روی فعالیت های حرکتی و انرژی متمرکز شده اند، دارای آثار بیشتری بوده تا روش هایی که امروزه برای افراد و خلق و خوهای افسرده به کار می روند.


بیشتر بخوانید:علائم مشترک افراد مبتلا به اوتیسم


فعالیت فیزیکی باعث بهبود خلق و خوی بیماران دو قطبی می‌گردد
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]