جلوگیری از افسردگی

فعالیت های بدنی به کاهش بروز افسردگی کمک می کند

بدن انسان فعالیت بدنی را به عنوان یک عامل پیشگیرانه برای بروز افسردگی در نظر می گیرد. در حالی که مطالعات بسیاری ارتباط بین سطوح بالاتر فعالیت بدنی و میزان پایین افسردگی را نشان داده است، یک سوال کلیدی باقی مانده است – آیا فعالیت بدنی واقعا خطر افسردگی را کاهش می دهد یا آیا افسردگی باعث کاهش فعالیت بدنی می شود؟ در حال حاضر یک تیم تحت رهبری بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) از یک روش تحقیق جدید برای حمایت قوی از فعالیت جسمانی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای افسردگی استفاده کرده است. گزارش آنها در مجله روانپزشکی هفتگی دانشگاه ماساچوست منتشر شده است. با استفاده از داده های ژنتیکی، ما شواهدی را دریافت کردیم که افزایش فعالیت های جسمانی باعث کاهش خطر ابتلا به افسردگی می شود.

دکتر چوی، دارای P.h.D از بخش ژنتیک روانپزشکی و Neurodevelopmental در مرکز ژنوم پزشکی MGH و نویسنده اصلی این گزارش می گوید:
“دانستن اینکه آیا یک عامل مرتبط به طور قطعی موجب نتیجه می شود مهم است، زیرا ما می خواهیم در استراتژی های پیشگیرانه ای که واقعا نتیجه می دهند سرمایه گذاری کنیم.”

 

جلوگیری از افسردگی

در نوع دیگری از بررسی سعی می کنیم تا با قرار دادن عوامل خارجی بر روی یک فرد،موجب شویم تا برخی از ویژگی ها یا صفاتی که به صورت ژنی در فرد وجود دارد را تغییر دهیم. از آنجایی که یکی از عوامل افسردگی به ژن ها بر می گردد، تلاش می شود تا با اضافه کردن عوامل خارجی موثر، به پیشگیری از بروز علائم افسردگی کمک کرد. از آنجایی که انواع علائم ژنتیکی به شکل نسبتا تصادفی توزیع می شوند، این رویکرد می تواند تعیین کند که کدامیک از صفات بروز پیدا کرده در فرد در واقع غالب است. (اگر سطوح صفات A بر سطوح صفات B تأثیر بگذارد، اما سطوح صفت B روی سطوح صفت A تاثیر نمی گذارد، که به این معنی است که صفت A به صفات Bمنجر می شود برعکس)

برای این مطالعه، محققان ژنهای مختلف را از نتایج مطالعات گسترده ژنوم (GWAS) که برای فعالیت بدنی در Biobank UK و برای افسردگی انجام شده را شناسایی کردند. نتایج GWAS برای فعالیت بدنی برای دو اقدام مختلف در دسترس بود: یکی بر مبنای ۳۷۷،۰۰۰ گزارش خود از فعالیت های جسمانی و دیگری براساس بررسی سنسورهای تشخیص حرکت، به نام شتاب سنج، که بر روی مچ دست بیش از ۹۱۰۰۰ نفر قرار داشت. GWAS برای افسردگی بر اساس داده های بیش از ۱۴۳۰۰۰ شرکت کننده با و بدون این شرایط بود.

نتایج مطالعات تصادفی مندلیان نشان داد که فعالیت بدنی از انسان در مقابل خطر افسردگی محافظت می کند. تحقیقات نشان داده است که کوهنوردی و ورزش های استقامتی به خصوص ورزش های هوازی از عوامل موثر ورزشی برای جلوگیری از ابتلا به افسردگی اند. تجزیه و تحلیل ها نشان داد که فعالیت بدنی بیشتر از رابطه های عاطفی به پیشگیری از افسردگی کمک می کند.
چوی می گوید:
” انجام فعالیت های جسمانی در طول روز به پیشگیری از افسردگی کمک می کند. هر نوع فعالیتی به نظر می رسد بتواند این کار را بکند اما فعالیت های سنگین تر تاثیر بیشتری دارند.

 

جلوگیری از افسردگی

مدير بخش ژنتيک روانپزشکی Neurodevelopmental و استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد، جرج اسمولر می گويد:
البته خیلی از افراد می دانند که فعالیت بدنی می تواند برای پیشگیری از افسردگی سودمند باشد؛ اما یکی دیگر از این موارد مهم این است که مردم با دانستن این موضوع به طور فیزیکی فعال تر می شوند. برای اینکه بتوانیم بهترین توصیه ها را به انواع مختلف بسنجیم، باید کار بیشتری انجام شود. ما در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم که آیا فعالیت فیزیکی میتواند به گروههای گوناگون در معرض خطر، مانند افراد مبتلا به افسردگی یا افرادی که در شرایط استرس زا هستند کمک کنند؟ و امیدواریم برای بهبود درک این موضوع فعالیت بدنی را به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه در برابر افسردگی اعلام کنیم.

فعالیت های بدنی به کاهش بروز افسردگی کمک می کند
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]