گفتگو با کودکان درباره خودکشی می‌تواند جانشان را نجات دهد!

بچه‌ها به زودی به مدرسه می‌روند و بسیاری از آنها با کشمکش‌هایی روبه‌رو خواهند شد؛ طبق آمار ملی، بیش از ۲۰۰۰ کودک و نوجوان در سال جان خود را به دلیل خودکشی از دست ‌می‌دهند. کارشناسان می‌گویند والدینی که به طور مرتب با فرزند خود ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند مکالمه‌های نجات‌بخشی با فرزند خود داشته باشند. John Ackerman، دکترای روانشناسی بالینی اظهار دارد:

شروع مکالمه‌ای در خصوص افسردگی یا خودکشی دشوار است، اما شما می‌توانید آن را بدون قرار دادن یک جوان در معرض خطر، انجام دهید و این می‌تواند بسیار مفید باشد. برای فرد جوان، داشتن این بحث می‌تواند فوق‌العاده تسکین‌دهنده باشد. این فرصت قدرتمندی است برای اینکه بدانیم راحت بودن از نظر احساسی به خصوص درباره افکار خودکشی می‌تواند بهبودی و ارتباط بیشتر و نه شرم و انزوا را به همراه داشته باشد.

طبق گفته‌های کارشناسان متخصص در پیشگیری از خودکشی، پرسش مستقیم از فرزند درباره افکار خودکشی معمولاً بهترین کاری است که والدین می‌توانند برای فرزندشان انجام دهند تا کودکان آزادانه احساساتشان را ابراز کند. حتی اگر فرزندشان با خودکشی یا افسردگی درگیر نمی‌باشد، والدین می‌توانند به فرزند خود بیاموزند که در مورد نگرانی‌های جدی عاطفی با بزرگسالان مورد اعتماد گفتگو کنند و بسیار پراهمیت می‌باشد که با دوستان خود در این‌ باره مکالمه داشته باشیم.

به گفته دکتر Ackerman اگر دوست فرزند شما به او می‌گوید که احساس خودکشی می‌کند، فرزندتان باید به دوست خود بگوید که مراقب آنها است و تصدیق کند که آنها صدمه دیده‌اند. پس از آنکه دوستش دانست که به آنها گوش می‌دهد و حمایت می‌شود، گام بعدی آن است که به طور مشخص بپرسید که آیا در مورد خودکشی فکر می‌کنند یا سعی کرده‌اند خودشان را بکشند؛ این باید در مسیری محبت‌آمیز و بدون هیچ‌گونه قضاوتی صورت گیرد. اگر آنها “بله” و یا حتی “مطمئن نیستم” گفتند، باید به یک فرد بالغ قابل اعتماد سریعاً اطلاع دهیم. هرگز کسی را تنها نگذارید اگر نشانه‌های خودکشی را بروز می‌دهند. دکتر Ackerman می‌گوید:

این مکالمه‌ای ‌می‌باشد که جان افراد را نجات می‌دهد.

او اظهار دارد که هدف، شناختن کودکان قبل از داشتن بحران و یا پیشرفت آن بدون داشتن درمان مشخص است. آمار از مؤسسات ملی سلامت روان نشان می‌دهد که نیمی از مشکلات سلامت روان از سن ۱۴ سالگی شروع می‌شود.

نکاتی برای والدین، خانواده‌ها و آموزگاران عبارتند از:

  • منتظر بحرانی شدن اوضاع نباشید، فرصت خوب برای صحبت در مورد خودکشی و یا مسائل مربوط به سلامت روان، زمانی می‌باشد که همه چیز به خوبی پیش می‌رود
  • به طور مرتب چک کنید و از فرزندتان بپرسید که حالشان چطور است و آیا تا به حال به فکر پایان بخشیدن به زندگی خود بوده‌اند
  • به دنبال تغییر در خلق و خوی و رفتار آنان باشید، چراکه امکان دارد نشانه‌ای هشداردهنده باشد؛ به عنوان مثال اگر فرزندتان کارهایی که معمولاً از آنها لذت می‌برد را متوقف کند یا تغییرات مهمی در خواب یا تغذیه آنها مشاهده کنید

Ackerman گفت:

این ناامیدکننده نیست و راه‌های بسیاری وجود دارد که خانواده و افراد نزدیک به جوانان، زمانی که نیاز دارند به آنها کمک کنند.

این شامل درمان به موقع، برقراری ارتباط و دانستن اینکه در چه زمانی چه باید گفت، به هنگامی که یک عضو از خانواده یا دوستان در حال مبارزه هستند و داشتن برنامه‌ای ایمن در جهت یاری رساندن به آنها برای گذر از این بحران.

نمره شما به این پست