چرا مردم از اضطراب رنج می برند و چگونه از آن خلاص شوند؟

شور و هیجان زندگی روزمره می تواند منجر به احساس استرس و اضطراب در ما شود. آیا این کار را انجام خواهم داد؟ آیا به اندازه ی کافی پول پس انداز می کنم تا قبض ها را پرداخت کنم؟ این موضوعی مهم و رایج در حوزه سلامت ذهنی و روانی است.

برخی از علائم عبارتند از:

  • عصبانیت شدید
  • احساس خطر کردن
  • افزایش ضربان قلب
  • لرزیدن و یا عرق کردن
  • عدم توانایی در تمرکز کردن
  • به سختی می تواند بخوابد

اضطراب می تواند ناشی از محرک های ذهنی و فیزیکی مانند تیروئید فعال ( بیش از حد )، باشد. بنابراین دارو همیشه پاسخگو نیست، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید مشکل دیگری در بدنتان وجود ندارد. شرایط فیزیکی می تواند منجر به ایجاد بسیاری از مشکلات ذهنی شود. علت هرچه که باشد، قابل درمان است و قابل مدیریت، به خصوص هنگامی که شرایط ذهنی باشد و نه محصول یک شرایط فیزیکی. این مشکلات بخشی از زندگی است، اما هنگامی به یک مشکل تبدیل می شود که همیشگی و پایدار باشد و به شما اجازه ندهد فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. درمان هایی وجود دارد که می توان بدون مراجعه به پزشک از آن ها استفاده کرد. این درمان ها طبیعی هستند و نیازی به دارو ندارند.

روش های طبیعی برای غلبه بر اضطراب

۱- ورزش کردن

فعالیت های فیزیکی و ورزش کردن به مبارزه با هورمون هایی که در شرایط استرس زا و اضطراب آور آزاد می شوند، کمک می کند. ورزش منظم می تواند به ایجاد و حفظ سبک زندگی سالم کمک کند، که خود می تواند به کاهش استرس در مواقع اضطراب آور کمک کند. با این کار در واقع شما می توانید کنترل ذهن خود را در دست بگیرید.

۲- مدیتیشن و یوگا

هر دو آن ها می توانند کمک کنند تا فرایند های ذهنی خود را کنترل کنید. افراد مضطرب اغلب از افکار منفی خود شاکی هستند.مدیتیشن و یوگا به افراد مضطرب کمک خواهد کرد تا کنترل ذهن خود را داشته باشند.

۳- تمرینات تمدد اعصاب و مراقبه (حضور ذهن )

عمل تمرکز بر تنفس و کشش ماهیچه می تواند منجر به کاهش نشانه های فیزیکی استرس شود. تنفس سریع و نفس نفس زذن از نشانه های اضطراب است و فهمیدن این موضوع که چگونه کنترل آن را در دست بگیرد، می تواند به فرد برای کاهش اضطراب کمک کند.

۴- خاطره نویسی یا نوشتن

مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که نوشتن افکار و احساسات در یک دفتر می تواند به روبرو شدن با آن کمک کند. نوشتن می تواند راهی برای بیان احساسات مرتبط یا درک این محرک های متداول باشد. محققان گمان می کنند نوشن، به خصوص در نوجوانان و جوانان، می تواند به پاک کردن [ افکار آزار دهنده ] کمک کند و عملی درمان بخش باشد.

۵- رایحه درمانی

رایحه های خاصی برای تسکین و کاهش علائم اضطراب وجود دارد که خاصیت آن ها به اثبات رسیده است. امروزه برخی از دندان پزشکان در مطب های خود از رایحه هایی استفاده می کنندکه به کاهش استرس افراد کمک می مند. به عنوان مثال اسطوخودوس یک آرام بخش است.

۶- چایی و مکمل های گیاهی

چایی و مکمل های گیاهی سال هاست برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. چایی گیاهی است که به خاطر داشتن اثر آرام بخشی شهرت دارد.

۷- حیوانات خانگی

بیماران مضطرب به حیوانات خاصی نظیر سگ و گربه احتیاج دارند تا بیماری ذهنی خود را درمان کنند. حیوانات خانگی به افراد کمک می کند تا احساس تنهایی نکنند. حیوانات راه خوبی برای مقابله با اضطراب هستند.

اضطراب به معنای پایان زندگی نیست. شما می توانید به طور عادی زندگی کنید اما باید زندگی خود را اصلاح کنید. بسیاری از دارو ها می تواند به شما کمک کند تا زندگی سالم تر و بهتری داشته باشید، اما استفاده از دارو همیشه کارساز نیست و تغییرات در سبک زندگی می توند به شما کمک کند تا با عوامل استرس زا و اضطراب آور مقابله کنید.