jhgfdssdcvhytrd

۱۰ حقیقت جذاب و جالب درباره ی روانشناسی رنگ ها

رنگ ها از اولین چیز هایی هستند که یاد می گیریم یا حداقل یاد می گیریم که نام آن ها را تشخیص دهیم. اما آیا می دانستید که رنگ ها علاوه بر اینکه اشیا را زیبا می کنند، می توانند باعث گرسنگی و یا حتی گیج شدن ما شوند؟ یا حتی باعث می شود که برای شغلی استخدام شویم؟ روانشناسان مدت هاست که مجذوب تاثیر رنگ بر روح و روان انسان شده اند، و اگرچه تاکنون صد ها مطالعه در این زمینه انجام شده است، اما دانشمندان همچنان سوالاتی در مورد اینکه چقدر انسان ها تحت تاثیر رنگ ها هستند؛ مطرح می کنند. در ادامه ما ۱۰ مورد از جالب ترین مطالب درباره ی روانشناسی رنگ ها را ذکر می کنیم.

واقعیاتی درباره ی روانشناسی رنگ ها

  • رنگ های گوناگون احساسات مختلفی را ایجاد می کنند.
  • رنگ ها حتی می توانند به ذهن شما حقه بزنند.
  • وقتی سیاه و سفید است احتمال بیشتری وجود دارد که آن را فراموش کنید.
  • دلیلی وجود دارد که شما هرگز در هواپیما رنگ زرد را نمی بینید.
  • ممکن است از رنگ های خاص بترسیم.
  • حتی افرادی که عاشق رنگ mocha هستند از رنگ قهوه ای متنفرند.
  • آیا می خواهید قدرتمند به نظر برسید؟ لباس سیاه بپوشید.
  • مردان و زنان رنگ قرمز را متفاوت می بینند.
  • ۶۲ تا ۹۰ درصد برداشت ها و احساسات اولیه بخاطر رنگ است.
  • آبی رنگ مورد علاقه جهانیان است.

رنگ های گوناگون احساسات مختلفی را ایجاد می کنند

در مورد زمانی فکر کنید که حروف قرمز مک دونالد را می بینید و یا خط کلاسیک به رنگ قرمز کوکاکولا. آیا احساس تشنگی و یا گرسنگی می کنید می کنید؟ و یا احساس میکنید به یک معامله نیاز دارید؟ اگر اینگونه است، شما تنها فرد نیستید. بسیاری از شرکت ها از جمله Colgate ، Nintendo، Virgin و KFC از رنگ قرمز استفاده می کنند تا باعث جلب توجه مشتریان شود؛ به دلیل اینکه از لحاظ علمی ثابت شده است این رنگ باعث احساس اظطرار می شود. این رنگی عاطفی است.

به طور مشابه، رنگ آبی احساسات آرامش و اعتماد را تداعی می کند. به همین خاطر بسیاری از شرکت های مالی (Visa و PayPal )، شرکت های فن آوری (IBM و فیسبوک و توییتر )، شرکت های خودرو (فورد)، شرکت های مراقبت های بهداشتی ( Oral-B ) از آبی در لوگو و تبلیغات خود بهره می برند. رنگ های دیگری که اغلب از توانایی آن ها برای زنده کردن احساسات خاصی استفاده می شود عبارتند از: سبز ( طبیعت و رشد، فکر کردن به غذاهای طبیعی یا سیاره حیوانات)، نارنجی (اعتماد به نفس و شور و شوق)، سیاه (قدرت که توسط جگوار و Chanel و مونت بلانس استفاده می شود)، سفید (کمال،مثل اپل و Ralph Lauren)، ارغوانی (ثروت و سلطنت، مثل Crown Royal یا Cadbury) و زرد ( هوش و انرژی، به National Geographic یا DHL فکر کنید)

رنگ ها می توانند به ذهن شما حقه بزنند

اگرچه به سختی ثابت شده است که رنگ ها بر روح و روان فرد تاثیر می گذارد، اما مطالعات بسیاری وجود داشته است – که برخی رسمی و برخی غیر رسمی- به این موضوع نزدیک شده اند. این مطالعات به دهه ۱۹۳۰ باز می گردد زمانی که متخصص اعصاب  Kurt Goldstein شروع به آزمایش با چیز هایی مثل رنگ و ظاهر کرد. به عنوان مثال، Goldstein متوجه شد که مردم  اشیای قرمز رنگ را به طور اتوماتیک سنگین تر از اشیای سبز رنگ تصور می کنند.

دز یک کافی شاپ که دیوارهایی به رنگ آبی روشن داشت، مشتریان از سرمای هوا شکایت می کردند؛ هنگامی که رنگ دیوارها را به نارنجی تغییر دادند این شکایت ها کاملا متوقف شد؛ درحالی که دمای محیط کاملا یکسان بود. مطالعه ای که توسط یک کازینو انجام شد، نشان داد هنگامی که سر میزها قرمز هستند، برخلاف آبی، مردم تمایل بیشتری به قمار دارند. در همین حال مطالعه ای در شهر گلاسکو در اسکاتلند انجام شد که نشان داد که رنگ آبی حس اعتماد را تداعی می کند. هنگامی که در سال ۲۰۰۰ همه روشنایی چراغ های خیابانی را به رنگ آبی تغییر دادند، متوجه شدند که میزان جرم و جنایت کاهش یافته است.

وقتی چیزی سیاه و سفید است احتمال بیشتری وجود دارد که آن را فراموش کنید

روانشناسان تعدادی از ارتباطات میان رنگ ها و حافظه را پیدا کرده اند. مثلا مردم در به خاطر آوردن حقایقی که به صورت سیاه و سفید است بیش از حقایق ارائه شده به صورت رنگی دچار مشکل اند. به عنوان مثال، یادداشت های نوشته شده با خودکار های رنگی مفیدتر از نوشته هایی با جوهر سیاه است، همچنین یک سکانس از فیلمی به صورت سیاه و سفید سختتر از یک سکانس فیلمی به صورت رنگی به یاد می آید. به نظر می رسد دلیل این اتفاق این است که رنگ – که به لحاظ فنی سیاه و سفید در نظر گرفته نشده است – تاثیر قوی تری بر حافظه دارد.

دلیل عدم وجود رنگ زرد در هواپیما ها

به یک صفحه زرد رنگ نگاه کنید. آیا پس از لحظاتی دچار سرگیجه می شوید؟ حتی شاید کمی تهوع آور باشد؟ اگر این گونه است نگران نباشید. برخی از مطالعات نشان داده اند که رنگ زرد می تواند باعث حالت گیجی و تهوع شود. به همین خاطر بسیاری از اوقات از آن به مقدار خیلی کم ( یاخیلی استراتژیک ) در تبلیغات استفاده می شود، و معمولا در فضای داخلی حمل و نقل های مختلف از جمله هواپیما، هرگز استفاده نمی شود.

ممکن است از برخی رنگ های خاص بترسیم

بدیهی است که هرکسی، ممکن است برخی از رنگ ها را دوست نداشته باشد، اما واقعا ممکن است از رنگی خاص ترسید؟ ظاهرا خیلی.  Chromophobia یا Chromatophobia (کروماتوفوبیا ) به ترس غیرمنطقی یا نفرت و بیزاری نسبت به برخی از رنگ های خاص اشاره دارد. در بسیاری از موارد کروماتوفوبیا ناشی از تجربه منفی در گذشته می باشد، اما خوشبختانه این یک اتفاق بسیار نادر می باشد.

حتی افرادی که عاشق رنگ mocha هستند از رنگ قهوه ای متنفرند

مطالعه رنگ دشوار است زیرا بسیاری از رنگ ها بر روی ادراک وابسته هستند. برای مثال، به این فکر کنید که زمانی رنگ آبی رنگی نمادین برای دختر بچه ها بود، در حالی که رنگ صورتی بیشتر برای پسر ها استفاده می شد. این فکر احتمالا عجیب به نظر می رسد زیرا در دنیا ما به عکس این وضعیت عادت کرده ایم.

اما چیزی که بارها و بارها مورد بررسی قرار گرفته است این حقیقت است که ادراک اهمیت بسیاری دارد، به خصوص از نظر اسم. ترکیب، رنگ رنگ ها [غلظت و چگونگی رنگ ها ] و حتی پارچه و لباس، تقریبا زمانی ترجیح داده می شوند که اسم خوبی داشته باشند. برای مثال یک مطالعه نشان دادکه رنگ های رنگی با نام های جذاب و خلاقانه از همتایان عادی خود بیشتر خریداری شده اند. در مطالعه دیگری لوبیا ها یا دانه های ژله ای با نام   razzmatazz بسیار بیشتر از آن هایی که نام هایی مانند لیمو داشتند انتخاب می شدند، در مطالعه ای دیگر به مردم دو کارت با نام های متفاوت ولی دقیقا همان رنگ داده شد، اکثر مردم کارتی که روی آن “mocha “نوشته شده بود را به کارتی که روی آن “قهوه ای” نوشته شده بود، ترجیح می دادند.

آیا می خواهید قدرتمند به نظر برسید؟ لباس سیاه بپوشید

رنگ سیاه فقط در هنگام استفاده در لوگو ایجاد احساس قدرت نمی کند. مطالعات مختلف نشان می دهد که بر روی روان انسان ها نیز همان کاربرد را دارد. برای مثال محققان بر روی بیش از ۵۲۰۰۰ بازیکن حرفه ای هاکی بررسی هایی انجام دادند و دریافتند زمانی که تیم ها رنگ سیاه می پوشند به مراتب بیشتر از زمان های دیگر بخاطر خشونت از سوی داوران جریمه می شوند. هیچ جای تعجبی ندارد وکلا تقریبا همیشه سیاه می پوشند و قضات لباس ها و ردای سیاه می پوشند.

مردان و زنان رنگ قرمز را متفاوت می بینند

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا کشف جالب و پیشگامانه ای انجام دادند، که در آن توانایی دیدن رنگ قرمز به جنسیت ربط داده می شد. در حقیقت ژنی وجود دارد که به مردم اجازه دیدن و تفسیر و درک رنگ قرمز، رنگ خرمایی مایل به قرمز، زرشکی و غیره را می دهد که این ژن مربوط به کروموزوم x می باشد. از آنجا که زنان به طور طبیعی دارای دو کروموزوم x هستند، آن ها مجهز به توانایی بهتری برای مشاهده تمام طیف رنگ قرمز هستند. این در حالی است که مردان که تنها یک کروموزوم x دارند، نمی توانند تفاوت زیادی بین طیف رنگ های قرمز قائل شوند.

۶۲ تا ۹۰ درصد برداشت ها و احساسات اولیه بخاطر رنگ است

هنگامی که افراد برای اولین بار همدیگر را ملاقات می کنند، اکثرا اولین تصوراتشان از یکدیگر به خاطر درک و تشخیص رنگ شکل می گیرد.  مطالعات نشان می دهد که افرادی که به طور مداوم رنگ های خنثی و یا سیاه می پوشند تاثیرات و احساست مثبت کمتری را ایجاد می کنند، اما کسانی که رنگ های روشن تر می پوشند به احتمال بیشتری ارتباط های دوستانه برقرار می کنند. پوشیدن رنگ قرمز ( برای زنان ) و آبی ( برای مردان ) در اولین قرار ملاقات (عاشقانه ) می تواند منجر به احساسات قوی شود. این در حالی است که افرادی که برای مصاحبه شغلی رنگ سیاه می پوشند به احتمال بیشتری استخدام خواهند شد.

آبی رنگ مورد علاقه جهانیان است

با وجود تفاوت های بسیار در فرهنگ ها و مردم در سرتاسر دنیا، حداقل یک چیز مشترک میان همه ما وجود دارد آن هم علاقه به رنگ آبی است. مطالعات انجام شده در سراسر جهان این موضوع را آشکار می کند که ۴۰ درصد از مردم رنگ آبی را رنگ مورد علاقه خود می دانند. جایگاه دوم به رنگ ارغوانی اختصاص دارد هرچند که تنها ۱۴ درصد از مردم آن را انتخاب کرده اند و جایگاه آخر در اختیار رنگ سیاه است.

۱۰ حقیقت جذاب و جالب درباره ی روانشناسی رنگ ها
۵ (۱۰۰%) ۳ votes