۱۰ نکته برای کاهش استرس

در دنیای پر از تنش و استرس امروزی، شاید داشتن یک زندگی آرام و بدون دغدغه آرزوی هر کسی باشد. استرس سبب بروز بیماری های مختلفی در بدن می شود. همچنین از مهم ترین اتفاقاتی که استرس مسبب اصلی آن است، می توان به کاهش عملکرد سیستم ایمنی اشاره کرد که خود به تنهایی سبب بروز بیماری های مختلفی می شود.

راهکار های مختلفی برای کاهش استرس و به طبع، افزایش کارایی سیستم ایمنی وجود دارد که در این مقاله به ۱۰ مورد از مهمترین و در عین حال کاربردی ترین نکات اشاره می کنیم

۱) از مصرف بیش از اندازه کافئین، الکل و نیکوتین خودداری کنید

کافئین و نیکوتین به طور کل در دسته محرک ها قرار می گیرند و قاعدتا با افزایش ترشح هورمون هایی از جمله کورتیزول، سبب افزایش فعالیت شما و همچنین کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شود. الکل هم در مقادیر کم می تواند به عنوان محرک عمل کند. بنابراین استفاده از الکل به عنوان روشی برای کاهش استرس مفید نیست.

به جای استفاده از این نوشیدنی ها، آن ها را با آب، چای، نوشیدنی های گیاهی و آب میوه های طبیعی جایگزین کنید چرا که با کمک به هضم شما، می تواند فواید زیادی برای بدن شما داشته باشد. از دیگر توصیه های ما به شما در این زمینه، کاهش مصرف قند های گوناگون است به ویژه قند های مختلف در غذا های آماده و یا سس های مختلف که به تدریج با کاهش فعالیت بدنی شما، سبب بروز خستگی و کاهش تحریک پذیری می شود.

 

۲) در انجام فعالیت های بدنی زیاده روی نکنید

یکی از نکاتی که همواره به ورزشکاران و کسانی که فعالیت ورزشی دارند باید کرد این است که از افراط در ئرزش پرهیز کنند. ورزش اگر بیش از اندازه باشد سبب افزایش سطح هورمون های آدرنالین و کورتیزول می شود که همانطور که گفته شد این هورمون ها در شرایط استرس زا آزاد شده و سبب تضعیف سیستم ایمنی شما می شوند. البته لازم به ذکر است که امروزه یکی از مدرن ترین راهکار های رسیدن به آرامش و کاهش استرس، انجام فعالیت های بدنی و ورزش است که اگر در آن زیاده روی نشود، می تواند یکی از موثر ترین راه های کاهی استرس باشد به ویژه ورزش های خاصی مانند یوگا و…

 

۳) بیشتر بخوابید

کمبود خواب یکی از دلایل بارز استرس است. متاسفانه وقتی ما استرس داریم، افکار در مغز ما در حال چرخش اند و خواب مارا دچار اختلال می کنند و مانع از آرامش کافی ما در خواب می شوند. به جای تکیه بر دارو های مختلف، اطمینان حاصل کنید که محل خواب شما، جایی راحت باشد بدون وجود عوامل استرس زا و چیز هایی که باعث یاداوری اتفاقات بد برای شما می شود. همچنین خاطرتان باشد که از مصرف الکل و کافئین قبل از خواب خودداری کرده و همچنین می توانید با دقایقی مطالعه، سبب خستگی چشمانتان شوید بدون آنکه به چیز های دیگر فکر کنید. همچنین باید در ساعاتی مشخص به رختخواب بروید تا بدن شما عادت کند.

 

۴) تنفس آسان و عمیق 

این توصیه که می گویند نفس عمیق بکشید ممنکن است کمی کلیشه ای به نظر بیاید اما در مواقع استرس زا کاملا صادق است. قرن هاست که راهبان بودایی در هنگام انجام مدیتیشن، از تنفس عمیق و آرام برای آرامش بیشتر استفاده می کنند. برای تمرین این کار، روی زمین بنشینید، دستانتان را روی زانو قرار داده و به آرامی نفس بکشید. از آن جایی که تنفس کم عمق باعث استرس می شود، سعی کنید نفس های شما عمیق بوده و اکسیژن را کاملا به شش ها رسانده و سبب افزایش اکسیژن خون شده تا ذهن شما آرام تر شود.

 

۵) به موسیقی گوش دهید

اگر احساس اضطراب زیادی از وضعیت استرس زا دارید، سعی کنید استراحت کنید و به موسیقی آرامش بخش گوش دهید. پخش موسیقی آرام تأثیر مثبتی بر مغز و بدن دارد، می تواند فشار خون را کاهش دهد و ترشح کورتیزول را کاهش دهد؛ هورمونی که به استرس مرتبط است.

 

۶) با یک دوست صحبت کنید

هنگامی که احساس استرس می کنید، استراحت کنید و با یک دوست تماس بگیرید و در مورد مشکلات خود صحبت کنید. روابط خوب با دوستان و عزیزان برای هر سبک زندگی ای مهم است. آن ها به ویژه هنگامی که تحت استرس زیادی قرار می گیرید از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یک صدای اطمینان بخش حتی برای یک دقیقه، می تواند همه چیز را برای شما بهتر و آرامش بخش تر کند.

 

۷) داشتن یک رژیم غذایی مناسب

سطح استرس و یک رژیم غذایی مناسب ارتباط نزدیکی دارند. هنگامی که دچار استرس می شویم و با در موقعیت هایی تنش زا قرار می گیریم غالباً فراموش می کنیم که غذای خوبی بخوریم و به استفاده از غذا و به خصوص میان وعده های چرب و شیرین به عنوان وعده غذایی متوسل شویم. سعی کنید از میان وعده های قندی خودداری کنید و از قبل برنامه ریزی کنید که هر روز قرار است چه نوع غذایی را بخورید و آن را آماده کنید. میوه ها و سبزیجات همیشه خوب هستند و همواره ثابت شده است که ماهی ها میزان بالای اسیدهای چرب امگا ۳ دارند که باعث کاهش علائم استرس می شوند.

 

۸)حمام آب داغ و ماساژ !

گرفتن دوش با آب داغ هم می تواند به کاهش استرس و آرامش شما کمک شایانی بکند. تنها کافیست دقایقی را زیر دوش با آرامش سپری کنید و برای ماساژ هم نیاز نیست یک ماساژور حرفه ای داشته باشید. تنها کافیست دقایقی شانه ها و گردن خود را ماساژ دهید و یا از کسی در منزل بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

 

۹) با خودتان صحبت کنید!

گاهی اوقات کسی برای تماس یا صحبت کردن در کنار شما نیست. اگر اینگونه بود، صحبت کردن با آرامش با خودتان می تواند بهترین گزینه باشد. از اینکه دیوانه به نظر برسید نگران نباشید. فقط به خود بگویید که چرا استرس دارید و چه کاری باید انجام دهید تا کار های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از همه مهمتر اینکه همه چیز خوب خواهد شد.

 

۱۰) بخندید حتی مصنوعی!

خنده اندورفین ها را آزاد می کند که باعث بهبود خلق و خو و کاهش سطح هورمون های استرس زا مانند کورتیزول و آدرنالین می شود. خندیدن سیستم عصبی شما را جهت خوشحال کردن شما فریب می دهد. پس تا می توانید بخندید حتی مصنوعی چون سیستم عصبی شما قادر به تشخیص واقعی یا مصنوعی بودن خنده شما نیست!

 

استرس بخشی غیرقابل اجتناب از زندگی است، اما این بدان معنی نیست که باید آن را نادیده بگیرید. اگر استرس بیش از حد درمان نشود، می تواند باعث مشکلات جسمی و روحی زیادی شود. خبر خوب این است که در بسیاری از موارد، استرس قابل کنترل است. با کمی صبر و چند راهکار مفید می توانید استرس خود را کاهش دهید. پس‌ نگران نباشید و آرام باشید.