Drugs

کدام یک از داروهای معمول موجب درمان بیماری های مزمن روحی روانی می‌گردد؟

مطالعه‌ی جدیدی نشان داد که سه داروی شایع که به طور طبیعی برای درمان مشکلات قلبی-عروقی و یا دیابت استفاده می شوند، می توانند به درمان بعضی از بیمار های روحی شدید مثل شیزوفرنی کمک کنند.

دانشمندان University college London یا به اختصار (UCL) در انگلستان، انستیتوی Karolinska در استکهلم سوئد و دانشگاه هنگ کنگ مطالعه ای را هدایت نمودند که به منظور مشاهده‌ی چه گونگی اثر داروهای شایع مذکور بر روی علائم بیماری های شدید روحی روانی، بوده است. آن ها از تعداد افراد زیادی برای جمع آوری مجموعه ای از داده ها استفاده کردند.

نویسندگان [این مقاله] بیان می دارند: “بیماری های روحی-روانی شدید شامل اختلالات دو قطبی، اسکزوفرنی و روان پریشی می باشد که این بیماری ها به میزان بالایی شیوع یافته و درمان آن ها چالش برانگیز و دشوار است. بسیاری از داروهایی که شناسایی شده اند دارای پتانسیل و قدرت درمان این اختلالات هستند.”


بیشتر بخوانید:آیا داروهای روان گردان باعث بهبود بیماری می‌گردد؟


مقاله‌ی نویسنده اصلی، Joseph Hayes از UCL در مجله‌ی JAMA روان پزشکی منتشر شده است. Hayes و تیم همراهش تصمیم گرفتند که بر روی سه داروی شایع که التیام بخش بیماری های فیزیکی است، تمرکز کنند:

  • هیدروکسیل متیل گلوتاریل کوآنزیم A یا استاتین ها که در درمان کلسترول بالا و بیماری های قلبی استفاده می شوند.
  • آنتاگوسیت های کانال کلسیم تیپ L یا همان LTCC که فشار خون های بالا را درمان می کنند.
  • بی گوآنیدها که برای درمان دیابت استفاده می گردند.

با توجه به Hayes، این مطالعه در ابتدا برای مقایسه بیمارانی که از این داروهای شایع استفاده می کردند و اثرات آن بر روی بیماری های روانی شدید انجام شد.

به گفته‌ی Hayes: “این مطالعه، اولین بار برای استفاده از مجموعه داده های جمعیتی برای مقایسه‌ی بیمارانی که از این داروهای معمول استفاده می کنند و مشاهده‌ی اثرات بالقوه‌ی آن در افراد مبتلا به بیماری های روانی جدی است.


بیشتر بخوانید:آیا هیپنوتیزم، درمانی موثر برای اختلال IBS است؟


بستری شدن کمتر باعث کاهش آسیب زدن به خویش می گردد

دانشمندان اطلاعات مربوط به سلامتی ۱۴۲۶۹۱ نفر از سوئد که مشکلات روانی شدید داشتند و یکی یا بیشتر از این سه دارو را مدتی استفاده می کردند، مورد بررسی قرار دادند.

Hayes و تیمش به نمونه هایی از صدمه به خود و بستری شدن در بیمارستان، در رابطه با مشکلات روحی اشاره کردند. آن ها شرایطی را با هم مقایسه کردند که شرکت کننده ها استاتین ها، LTCC یا بی گوانیدها را دریافت کرده بوده و زمان هایی که از این سه داروی معمول استفاده نمی کردند.

پژوهشگران دریافتند که در طی دوره هایی که استاتین ها، LTCC یا بی گوآنیدها دریافت می شد، در مقایسه با زمانی که بیماران این داروها را دریافت نکرده بودند، افراد با بیماری های مضمن روانی به دلیل کاهش علائم روان پزشکی، کمتر در بیمارستان ها بستری شدند.  همچنین افراد دارای اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی هنگامی که یکی از این سه داروی شایع را استفاده نمودند، صدمه‌ی کمتری به خود وارد ساختند. این مورد همچنین در مورد افراد روان پریش در طول دوره‌ای که LTCC را دریافت می نمودند نیز هم صادق است.

به نظر می رسد این آثار به دریافت یا عدم دریافت داروهای اختصاصی مثل داروهای آنتی سایکوتیک (ضد روان پریشی) یا تثبیت کننده های روحی وابسته نیست که این داروها به شکل خاص علائم برخی از مشکلات روانی را مورد هدف قرار می دهند.


بیشتر بخوانید:نحوه واکنش شما به استرس، می‌تواند سلامت مغز را پیش‌بینی کند


پژوهش های ما با توجه به Hayes، شواهد دیگری را نیز نشان می دهد که تماس با استاتین ها،  آنتاگونیست های LTCC و بی گوانیدها باعث بهبودی افراد با بیماری های جدی روانی می شوند.

Joseph Hayes می گوید:

هر سه گروه داروی مورد استفاده دارای گواهی نامه‌ی جهانی بوده، در حجم زیاد از آن استفاده شده، ارزان قیمت بوده و داروهای قابل اطمینانی می‌باشند. به همین دلیل کاندیدهایی ایده آل برای اهدف مذکور شناخته گشته اند. اگر این مورد عملی شود، این مطالعه دارای دلایل قابل توجه و کافی به منظور انجام کار درمانی های بالینی و استفاده از داروها می باشد.

گر چه محققان آگاهند که استاتین ها، LTCC و بی گوآنیدها همه با سیستم عصبی مرکزی (CNS) تداخل دارند، این مسئله همچنان نامشخص باقی مانده که چه گونه بر آن تاثیر می گذارند و همچنین این که مکانیسم های بیولوژیکی آن به چه صورت انجام می گیرد. این مسئله به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز دارد.


بیشتر بخوانید:خودکشی: شناسایی ۴ ژن که ممکن است این خطر را افزایش دهد!