panda

شواهد استخوانی نشان میدهد پاندا های باستانی خورنده اختصاصی بامبو نبودند

پاندای غول پیکری که امروزه می شناسیم و دوستش داریم فقط در کوه های خاصی در جنوب غربی چین تنها در زیر سایه درختان بامبو زندگی می کند . در جهت رژیم غذایی سخت و فیبری بامبو ، آنها را دارای دندان ها ، جمجمه ها و ویژگی های عضلانی ای که با یک عضو شگفت انگیز که شبیه انگشت شست است همراه می دانند تا بهتر بتواند بافت ها، برگ ها و شاخه های بامبو را درک کند. اما طبق شواهد جدید موجود در زیست شناسی امروزی در تاریخ ۳۱ ژانویه، گونه های پاندای منقرض شده و قدیمی به احتمال زیاد دارای رژیم غذایی متنوع و پیچیده ای بودند .

Fuwen Wei از آکادمی علوم چینی می گوید:

به طور گسترده ای پذیرفته شده است که پاندای غول پیکر به طور انحصاری برای دو میلیون سال گذشته با بامبو تغذیه می شود. اما،نتایج ما نشان داد که اینگونه نیست .

این که دقیقا بدانید که حیوانات منقرض شده چه غذاهایی خورده اند ، غیرممکن است . اما محققان می توانند با تجزیه و تحلیل ترکیب ایزوتوپ های پایدار (اشکال مختلف یک عنصر که حاوی تعداد برابر پروتون ها، اما تعداد مختلف نوترون ها هستند) در دندان های حیوانی ، مو و استخوان ها ، از جمله بقایای فسیلی، سرنخ هایی را دریافت کنند . در مطالعه جدید، محققان ابتدا کلاژن استخوان پانداهای مدرن (۱۹۷۰s-2000s) و دیگر پستانداران از همان کوه ها را بررسی کردند.

 


بیشتر بخوانید : فسیل دم دوره ژوراسیک ارتباط بین خانواده کرکودیل ها را نشان میدهد


ترکیب ایزوتوپ پایدار از کربن و نیتروژن از پاندا های مدرن و دیگر نمونه های استخوانی پستانداران اخیر ، سه گروه را به وضوح نشان داد : گوشتخواران، گیاه خواران و پانداهای غول پیکر.

پاندای غول پیکر ، به دلیل عادت خود را به خوردن بامبو ، به وضوح منحصر به فرد است .

پس از آن، تیم وی با استفاده از ایزوتوپهای کلاژن استخوانی ۱۲ پاندای باستانی که از ۷ پایگاه باستانی در جنوب و جنوب غربی چین جمع آوری کرده بودند آنها را با الگوهای موجود در پانداهای غول پیکر مدرن مقایسه کرد.

مقایسه داده ها نشان داد که پانداهای باستانی و مدرن از نظر ایزوتوپیک از یکدیگر متمایز هستند، که بیانگر تفاوت در عادات رژیم غذایی آنها است.

تنوع بیشتری در میان گونه های پاندای باستانی وجود دارد که نشان می دهد که موقعیت مناسب اشغال شده آنها حدود سه برابر وسیع تر از پانداهای مدرن است . به این معنا، پانداهای باستانی به احتمال زیاد دارای رژیم غذایی متنوعی هستند که شبیه گونه های دیگر پستاندارانی است که در کنار آنها زندگی می کردند.

آن محققان می نویسند:

احتمالا آنهاخورنده های اختصاصی بامبو نیستند.

محققان معتقدند عادتهای غذایی پانداها در دو مرحله تکامل یافته است .مرحله اول، پانداها از خوردن گوشت یا علفهای هرز برای تبدیل شدن به گیاهخواری اختصاص داده شده اند  بعدا آنها فقط بر روی بامبو متمرکز شدند.

محققان می گویند که اکنون می خواهند بدانند که پانداها دقیقا چه زمانی رژیم غذایی اختصاصی پیدا کردند . برای پیدا کردن، آنها قصد دارند جمع آوری و مطالعه بیشتر نمونه های پاندا از زمان های مختلف تاریخی در ۵،۰۰۰ سال گذشته داشته باشند .

نمره شما به این پست