Clostridium difficile

حساسیت برخی از افراد به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل

یک پاتوژن روده ای(بیماری زای روده ای) که باعث اسهال شدید می شود و در بعضی اوقات زندگی فرد را تهدید می کند، در واقع موجود فرصت طلبی می باشد که در شرایط مناسب رشد می کند. در حال حاضر، شاید دانشمندان این فرصت طلب را با نام Clostridioides difficile کشف کرده اند. در موش ها، ترکیبی مختل کننده از میکروب ها در روده، مرحله ای را برای عفونت های کلستریدیوم دیفیسیل ایجاد می کند. در موش ها، ترکیبی مختل کننده از میکروب ها در روده، مرحله ای را برای عفونت های کلستریدیوم دیفیسیل ایجاد می کند. پژوهشگران در ۲۴ اکتبر در Science Translational Medicine در ۲۴ اکتبر گزارش دادند که چنین واژگونی هایی باعث می شود که پاتوژن، پرولین(یک نوع آمینو اسید) را به طرز عجیبی و به مقدار بیشتری مصرف کند.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ تخمین زده اند که بیش از ۱۴۸ نفر از ۱۰۰۰ نفر به عفونت کلستریدیوم دیفیسیل مبتلا شده اند. چنین عفونت هایی که معمولاََ پس از مصرف آنتی بیوتیک ها اتفاق می افتند، می توانند مخلوطی از میکروب های روده را از بین ببرد. Purna Kashyap، متخصص گوارش از کلینیک Mayo در شهرهای روچستر، مینه و همکارانش آزمایش هایی را انجام دادند که مدفوع را از افراد مبتلا به میکروب های روده ای طبیعی یا غیرطبیعی و  مختل به موش ها منتقل کردند و کشت دادند.

موش هایی که از افراد مبتلا به میکروبیوم گوارشی نرمال، میکروب دریافت کرده بودند و قادر به مبارزه با عفونت های کلستریدیوم دیفیسیل بودند و این موش ها در مقایسه با موش هایی که مخلوط های میکروبیوم گوارشی مختل را دریافت کرده بودند، بهتر کشت شدند.


بیشتر بخوانید: پیوند میکروبیوم روده راهی جدید برای کمک به بیماران سرطانی


پژوهشگران دریافتند که مخلوط های میکروبی تغییر یافته منجر به افزایش برخی آمینو اسیدها در روده، به ویژه پرولین می شود. C. difficile (کلستریدیوم دیفیسیل) می تواند پرولین را به عنوان منبع اصلی تغذیه مورد استفاده قرار دهد و یک رقابتی را نسبت به میکروب هایی که این آمینو اسید را به آسانی مصرف نمی کنند، ایجاد کنند.

همچنین این گروه یافت؛ موش هایی که دارای رژیم غذایی کم پرولین دار بودند، کلستریدیوم دیفیسیل بسیار کمتری نسبت موش هایی با رژیم غذایی نرمال نشان دادند. Kashyap گفت:

کشت دادن مدفوعی حتی در موش های تحت کنترل نتایج بسیار موثری به همراه داشت. این موضوع نشان می دهد که پروبیوتیک های محتوی باکتری های پرولین خورنده ممکن است کلستریدیوم دیفیسیل را از بین ببرند و به بازگرداندن توازن میکروب های روده ای کمک کند.

نمره شما به این پست