فواید پزشکی زهر عقرب

بسیاری از ماها از نزدیک شدن به عقرب اجتناب می کنیم به یک دلیل منطقی زیرا زهری که در نیش عقرب وجود دارد چیزی فراتر از یک ماده سمی است. درحقیقت، زهر عقرب همانند زهر مار مانند یک سکه است؛ یک روی سکه این است که زهر عقرب می تواند جان بسیاری از آدم ها را نجات دهد، روی دیگر سکه این است که سبب مرگ آن ها شود. در این بخش به بررسی فواید پزشکی زهر عقرب می پردازیم.

فواید پزشکی این زهر

پروتئین هایی که در زهر بعضی از عقرب ها وجود دارد، می تواند در داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و ضد مالاریا به کار رود. آمینو اسید موجود در زهر عقرب نیز به پزشکان کمک می کند تا بتوانند به راحتی تومورهای کشنده مغز را شناسایی کنند. پژوهشگران تاکنون یک نوعی از زهر عقرب را کشف کرده اند، حاوی دو ترکیبی است که می تواند باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک را از پا در آورد. عقربی به نام Diplocentrus Melici، عقرب بومی شرق مکزیک و بیش تر عمر خود را در زیر زمین سپری می کند و این موجود فقط در فصل بارانی آن هم در مکزیک مشاهده می شود.

پژوهشگران این دو ترکیب های موجود در زهر عقرب را جدا کرده و این دو ترکیب را در آزمایشگاه سنتز کردند. سپس این نسخه های سنتز شده را به موش ها تزریق کرده تا این ترکیب های سنتز شده تست شوند. یکی از ترکیب ها که رنگ قرمزی داشت تاثیر بالقوه ای در کشتن باکتری Staphylococcus داشت. به همین منوال، ترکیبات مشابه دیگر در کشتن باکتری عامل سل عمل کردند.

حقایق شگفت انگیز درباره زهر عقرب  

ویژگی به خصوصی که زهر عقرب دارد این است که می توان از این زهر (ترکیبات موجود در آن) در درمان بیماری هایی که به داروها مقاوم شده اند، استفاده کرد. موش های آزمایشاهی که از ترکیبات زهر عقرب برای درمان استفاده کردند، ضرری متحمل نشدند اما متاسفانه زهر عقرب گران ترین مایع در کره زمین می باشد. قیمت یک گالن (۳٫۷ لیتر) آن حدود ۳۸,۵۸۵,۵۰۷,۴۶ دلار می باشد. قیمت این زهر حتی از زهر شاه کبرا تایلندی که قیمتی حدود ۱۵۳,۰۰۰ دلار به ازای هر گالن (۳٫۵ لیتر) دارد، بیشتر است. متاسفانه عقرب در هر بار فقط می توان ۲ میلی گرم از آن زهر گرفت. بنابراین، شرابط ایجاب می کند که این زهر را در آزمایشگاه سنتز شود و کاهش هزینه این زهر با این روش آسان نبوده و هیچکس قادر به تهیه این داروها نخواهد بود. آن سوی استفاده این زهر در مبارزه با بیماری های مقاوم به آنتی بیوتیک،

پژوهشگران به دنبال استفاده از پپتید زهر عقرب برای سرکوب پاسخ های ایمنی بدن هستند تا بیماری های خود ایمنی را درمان کنند. زهر عقرب نیز سلول های سرطانی را تحت تاثیر قرار می دهد. دارویی که برای درمان سرطان استفاده می شود، VIDATOX نام دارد که از عقرب های آبی گرفته می شود. این دارو که فعالیت ضد سرطانی امیدوار کننده نشان می دهد به نام “دارو معجزه کوبا” شناخته می شود. این دارو بر روی ۱۰ هزار بیمار سرطانی آزمایش شده است.


بیشتر بخوانید: سم های مرگبار ممکن است موجب پیشرفت های پزشکی شوند.


تاکنون این دارو در برابر سرطان های مختلف نتایج مثبتی به همراه داشته است. زهر عقرب شاید نتواند به از بین بردن سرطان کمک کند، اما بعضی از این زهرها به پزشکان در تشخیص سرطان کمک می کنند. پژوهشگران به این روش رنگ آمیزی تومور نیز می گویند که از کلروتوکسین (پروتئینی کشنده در زهر عقرب) برای رنگ آمیزی تومور استفاده می کنند. این مولکول فقط به سلول های سرطانی مغز متصل شده و آن ها را با نشان فلورسنتی خود، روشن می کنند. این ویژگی به پزشکان این امکان را می دهد تا محل دقیق و میزان رشد سلول های سرطانی را در بدن مشخص کنند.

از دیگر مزایای پزشکی زهر عقرب می توان به جلوگیری از کاهش تراکم استخوان اشاره کرد. این زهر می تواند در درمان بیماری هایی مانند روماتوئید، آرتروز و استئوآرتریت نقش مفیدی ایفا کند. در سال ۲۰۱۱، یک مرد ۷۱ ساله کوبایی ادعا کرد که نیش عقرب حداقل یکبار در ماه، درد بدن وی برطرف می شود.