تاثیر ساعت بدن بر سلامت کارکرد دستگاه ایمنی

تحقیقات جدید در موش ها نشان داده است که سیستم ایمنی بدن در زمان های مختلف روز به یک اندازه پاسخ نمی دهد. این مطلب نشان می دهد که ساعت بدن ممکن است مکانیسم های مربوط به ایمنی را تحت تأثیر قرار دهد.

ریتم های شبانه روزی ، که معمولاً افراد از آن به عنوان ساعت بدن یاد می کنند ، ابزار اتوماتیک بدن برای تنظیم مکانیسم های بیولوژیکی مانند گرسنگی و نیاز به خواب است  ، مانند چرخه روز- شب.

ساعت های بدن همچنین مکانیسم های دیگر از جمله تنفس ، ضربان قلب و دمای بدن را تنظیم می کنند. محققان از قبل می دانستند که ریتم های شبانه روزی بر جنبه های مختلف مکانیسم های داخلی ما تأثیر می گذارد. با این حال ، آنها هنوز نمی دانند که این “ساعتها” تا چه اندازه به بهزیستن ما کمک می کنند.

ریتم شبانه روزی برای همه پستانداران متداول است. بنابراین ، تیمی از محققان موسسه دانشگاه بهداشت سلامت روان Douglas  و Université de Montréal در کانادا موش ها را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند که آیا ساعت بدن می تواند تاثیری در عملکرد و پاسخ دستگاه ایمنی داشته باشد؟

دانشمندان از طریق مطالعه خود دریافتند که سلولهای ایمنی CD8 T که بدن برای مقابله با عفونت ها و تومورهای سرطانی از آن استفاده می کند با درجات کاربرد مختلف و در ساعات متفاوت روز کار می کنند. تیم تحقیقاتی این یافته ها را در مجله PNAS گزارش کرده اند.

براساس مطالعات جدید ، ساعت بدن می تواند بر سلولهایT و درکل ، پاسخ های دستگاه ایمنی تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید : داروهایی که ساعت بدن را هدف قرار می دهند ، می توانند از بروز حمله قلبی جلوگیری کنند!


 

ساعات مختلف روز ، بر پاسخ سلول T تأثیر می گذارد

محققان آزمایشات را بر دو گروه موش انجام دادند. آنها با خاموش کردن ژن های خاصی که ریتم های شبانه روزی را تنظیم می کنند ژنهای گروه اول را مهندسی کرده و ژن های  فعال گروه دوم نیز به طور طبیعی خارج کردند. این تیم برای ایجاد پاسخ ایمنی ، واکسن را به جوندگان  هر دو گروه تزریق کردند.

یکی از نویسندگان مطالعه ، پروفسور Nicolas Cermakian میگوید :

با استفاده از یک مدل واکسن موش ، ما مشاهده کردیم که پس از واکسیناسیون ، مقاومت سلول CD8 T با توجه به زمان های مختلف در روز متفاوت است.

برعکس ، در موش هایی که سلول های CD8 T آنها دچار کمبود ساعت ژنی بودند ، این ریتم شبانه روزی از بین رفته است و پاسخ به واکسن در روز کاهش یافت.

مطالعات پیشین ، قبلاً ابراز داشتند که ساعات روز ممکن است در تکثیر سلولهای ایمنی ، از جمله سلولهای T تأثیر بگذارد. با این حال ، هنوز مشخص نیست که آیا این به دلیل تداخل ریتم شبانه روزی رخ داده است یا نه.

محققان با همکاری با موش هایی که مهندسی ژنتیکی شدند و موش های معمولی توانستند ثابت کنند که ساعتهای بدن در تعدیل اثربخشی پاسخهای ایمنی نقش دارند. با این حال ، مسیری که از طریق آن ، این رخدادها اتفاق می افتد هنوز مثل یک راز است.

به گفته‌ی دکتر Labrecque ، نویسنده‌ی دیگر مطالعه :

مطالعه ما نشان می دهد که سلولهای T مستعد برای فعال شدن در مقاطع مشخصی از روز هستند. شناسایی مکانیسم هایی که از طریق آن ساعت بیولوژیکی پاسخ سلول T را تعدیل می کند ، به ما کمک می کند تا فرایندهایی را که پاسخهای مطلوب سلول T را تنظیم می کنند ، بشناسیم. این راهکار در بهبود روش های واکسیناسیون و روشهای درمانی سیستم ایمنی در سرطان نقش دارد.

محققان در مقاله خود نوشته اند که این مطالعه و جانشین های آن می توانند به دانشمندان کمک کرده تا به یک روش واکسیناسیونی بپردازند که بهترین زمان روز را برای به حداکثر رساندن قدرت واکسن در نظر گیرد .