smartphone-تلفن همراه

چگونه تلفن هوشمندِ شما بر روابطتان اثر میگذارد؟

تلفن های هوشمند برای بسیاری از ما تبدیل به یک همدم همیشگی شده است. در یک مطالعه‌ی جدید توسط مرکز تحقیق Pew ، حدود ۵۰ درصد از بزرگسالان گزارش کردند که آنها نمیتوانند بدون تلفن‌همراهشان زندگی کنند.

چه در سوپرمارکت ، مطب دکتر و چه شب در تخت خواب ، فرد میتواند وسوسه به بلند کردن دستگاه شود و شروع به پیمایش در یک رسانه اجتماعی یا ارسال پیامک در هر لحظه میکنند.

اما هرکسی که این کار را در حضور یک دوست صمیمی ، عضوی از خانواده و یا شریک عاطفی انجام دهد ، ممکن است به آن شخص احساس تنهایی آزار دست دهد و حتی تحت فشار قرار گیرد.

دکتر David Sbarra از دانشگاه آریزونا و همکاران آزمایشگاهی‌اش در دانشگاه ایالتی Wayne در Detroit  مقاله ای را که آماده ارائه شدن در مجله‌ی چشم‌انداز های علوم روان‌شناختی است ، بررسی کردند . آنها در طی این بررسی،  تحقیقاتی که بر تکنوگرام انجام شده بود را مورد آزمایش قرار دادند.

آنها یک آزمایش را پیشنهاد کردند مبنی بر اینکه چرا انسان ها بسیار به سمت موبایل هایشان کشش دارند ، حتی زمانی که این دستگاه‌ها ما را از لحظات روابط نزدیکمان بیرون میکشد.

Sbarra و همکارانش استدلالی دارند که میگوید که این به خاطر تاریخ تکامل ماست . انسان ها برای ارتباط با دیگران سخت عمل میکنند. در دوره ی تاریخ تکامل ،ما به روابطی از شبکه های کوچکی از خانواده و دوستان برای ادامه زندگی و بقا به عنوان یک فرد و یک گونه ، متکی هستیم .

این روابط بر پایه ی اعتماد و همکاری بنا شده ، که هنگامی ساخته میشود که مردم اطلاعات شخصی درباره ی خودشان را افشا میکنند و به دیگران علاقه‌مند هستند.

تلفن های همراه و دسترسی دائم به آن ، امکان ارسال پیامک و رسانه های خاص را فراهم میکند. افشای اطلاعات شخصی را از هر زمانی ساده‌تر میکند و به سایر مردم در شبکه های اجتماعی خودشان پاسخگو هستند . این شبکه ها بسیار بزرگتر و بسیار دورتر از این ارتباطات در اجداد ما هستند.

Sbarra میگوید :

کشش به یک تلفن هوشمند به مدل های بسیار کهنه در مغز متصل است که برای بقای ما حیاتی‌ست. مهمترین راه برای برقراری ارتباط با دیگران ، پاسخگویی و افشای هویت درونی خود است. تکامل ، این افشا و پاسخ‌گویی را در زمینه ای از شبکه های کوچک شکل میبخشد. ما در حال حاضر این رفتارها را کم و بیش اما دائما هدایت شده با سایت های شبکه ای و تلفن هایمان میبینیم. 

اکنون ما از رسانه های اجتماعی‌مان حاشیه های بیشتری داریم که ما را به پاسخگویی هدایت میکنند. دنبال فرد دیگری که در حین پیمایش در فیسبوک میبینید و او درحالی که پسرش درتلاش برای تعریف یک داستان برای اوست ، بدون صبر دکمه ی “like” را میکوبد ، نباشید.

در مقاله ی آنها ، Sbarra و نویسنگان همکارش فراتر از این ایده که “تکنولوژی معمولا توجه برای ارائه اینکه ممکن است یک عدم هماهنگی بین تلفن های هوشمند و رفتارهای خاص که نوعی کمک و حفظ روابط اجتماعی نزدیک وجود دارد” ، قدم برداشته اند.

Sbarra میگوید :

تلفن های هوشمند و قیمتشان ،زمینه جدیدی برای افشای اطلاعاتی مثل اینکه ما چه کسی هستیم و همچنین پاسخگویی به افراد را فراهم میکند. این ارتباطات مجازی احتمالا اثرات ناخواسته ای بر روابط کنونی ما میگذارد. 

هنگامی که شما حواس شما به دستگاهتان است ، توجه شما تقسیم شده است . پاسخگویی ما به شریک زندگیمان (یک عنصر ضروری برای ایجاد صمیمیت ) نیازمند توجه در ان لحظه و در حال حاضر است. 

Sbarra و همکارانش میگویند که تقسیم شدن توجه ، ممکن است منجر به درگیری روابط شود. برای مثال ، بررسی مقاله این مطلب را میگوید که از بین ۱۴۳ زن متاهل ، بیش از ۷۰ درصدشان گزارش کرده اند که تلفن های هوشمندشان اغلب اوقات در روابطشان پا میگذارد.

به عقیده ی Sbarra ، تلفن های هوشمند مطلقا بد نیستند . درحقیقت او و همکارانِ نویسنده اش اذعان دارند که این دستگاه ها خدمات زیادی را برای سلامتی و خوب بودن ارائه میکنند و پیام دادن مسیرهای دوطرفه بسیاری را برای ارتباط از طریق راه های معنادار فراهم‌میکند.

اما آنها میگویند که تحقیقات بسیاری لازم است تا کاملا متوجه شویم که ضربه ی این ارتباطات مجازی بر ارتباطات حقیقی ما در جهان اثر میگذارد و راه های کشش به تلفن هایمان ممکن است به کاهش فوری تعاملات و حتی درگیری منجر شود.

Sbarra میگوید :

ما از این سوال که آیا استفاده از شبکه ها و سایت های اجتماعی و تلفن های هوشمند خوب است یا بد ، دور مانده ایم. تکنولوژی همه جا هست و کنار گذاشته نمیشود و نباید هم کنار گذاشته شود. در این مقاله ما علاقه‌مندیم که به دو سوال اساسی پاسخ دهیم :

۱. چرا این دستگاه‌ها توان ایجاد یک کشش قدرتمند در ما را دارد؟

۲.وضعیت علم بر اثرات مقابل دورشدن از شخصیتمان و ‌دنیای مجازی چیست؟

از آنجا بود که نویسندگان برنامه یک تحقیقی را طراحی کردند که امید دارند بتوانند مطالعات آینده را راهنمایی کنند. Sbarra میگوید آن مطالعه ها بسیار مهم هستند چرا که تکنولوژی های جدید تکامل می‌یابد  و در زندگی روزمره‌ی ما یکپارچه‌تر میشود.

وی میگوید:

بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ ، ما بزرگترین پیشرفت های تکنولوژیکی را مسلما در هرنقطه از ۱۰۰ سالِ گذشته شاهد بودیم.

ما علاقه‌مند هستیم که نقش روابط اجتماعی در خوب بودن انسان‌ها را درک کنیم و میتوانیم این مطلب را از سطح کارهایی که افراد در روابط دارند و همچنبن سطح تغییرات و هنجارهای اجتماعی که بر روابط فشار وارد میکنند دریابیم.

چگونه تلفن هوشمندِ شما بر روابطتان اثر میگذارد؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote