mushroom

آیا بهبود خلاقیت با استفاده از مواد روان گردان امکان پذیر است؟!

مطالعه ای مقدماتی حاکی از آن است که میکرودوز (استفاده از مقادیر بسیار کم) از مواد روان گردان ممکن است توانایی خلاقیت فرد را بهبود بخشد.

استفاده از دوزهای کم از قارچ های جادویی که حاوی مواد روان گردان هستند، می توانند موجب [افزایش] ایده های نامحدود شوند که به سبب آن نیز ممکن است ایده های جدیدتر و خلاقانه ای تولید گردد.

میکرودوزینگ در این حالت ممکن است به مردم این امکان را بدهد که بتوانند از تجربه‌ی مزایای خلاقانه‌ی مواد روان گردان بدون خطر آثار منفی بهره مند شوند. این آثار منفی بیشتر با دوزهای بالای این گونه مواد همراه است. این مطالب با توجه به مطالعه ای جدید در ژورنال Psychopharmacology است که ژورنال رسمی انجمن رفتاری-دارویی اروپا (EPPS) می باشد.

پژوهش مربوطه توسط  Lisa Prochazkova از دانشگاه Leiden هلند رهبری شده و این اولین مطالعه به این شکل است که به صورت تجربی روی رشد شناختی انجام شده. این رشد حاصل استفاده از مقادیر بسیار کم از مواد روان گردان و بررسی آثار آن روی عملکرد مغز فرد در یک محیط طبیعی می باشد.

استفاده از یک کسر کوچک از دوز معمولی یک ماده‌ی روان گردان در حال رواج یافتن در برخی از حلقه های حرفه ای است به این دلیل که تصور می شود [می توان] عملکرد مغز را تحریک کرد و انعطاف پذیری ذهنی و خلاقیت را افزایش داد. اگرچه، پژوهش تجربی که از شواهد داستانی خارج گردد، هنوز نادر است.


بیشتر بخوانید:آیا داروهای روان گردان باعث بهبود بیماری می‌گردد؟


در این مطالعه، Prochazkova و همکارانش تحقیق کردند که چگونه استفاده‌ی کم از مواد روان گردان روی عملکرد شناختی مغز تاثیر می گذارد. [این مطالعه را روی] ۳۶ نفر از شرکت کنندگان حاضر در رویدادی که توسط انجمن روان گردان هلند سازماندهی شده بود، انجام گرفت. در طی مرحله‌ی آزمایشی شرکت کنندگان ۳ کار را قبل و بعد از مصرف ۰٫۳۷ گرم قارچ خشک انجام دادند. این آزمون ها به ارزیابی تفکر همگرای آن ها (شناسایی یک راه حل واحد برای یک مشکل)، هوش سیال (توانایی تفکر و حل مشکلات جدید) و تفکر واگرا (توانایی شناسایی راه حل های متعدد) پرداخت. سپس پژوهشگران مواد فعال موجود در قارچ مصرف شده توسط شرکت کنندگان را تجزیه و تحلیل کردند. بعد از مصرف قارچ ها، محققان دریافتند که توانایی تفکر همگرای شرکت کنندگان افزایش یافته. شرکت کنندگان همچنین دارای ایده های بیشتری درباره‌ی چگونگی حل یک مسئله بودند و با مواردی که رو به رو می شدند روان تر، انعطاف پذیر تر و بدیع تر برخورد می کردند. میکرودوزینگ با مواد روان گردان هر دو نوع تفکر واگرا و همگرای شرکت کنندگان را بهبود می بخشد.


بیشتر بخوانید:کدام یک از داروهای معمول موجب درمان بیماری های مزمن روحی روانی می‌گردد؟


این یافته ها مطابق با مطالعات قبلی بوده که دوزهای بالای روان گردان ها می توانند موجب بهبود عملکردهای خلاقانه شوند. واقعیت این است که امتیاز های هوش شرکت کنندگان و توانایی تجزیه و تحلیل عمومی آن ها تغییر نکرد که حاکی از آن است که آثار قارچ ها نسبتا انتخابی است و بیشتر به نفع دامنه‌ی خلاقیت شخص است.

در مجموع، نتایج ما نشان می دهد که استفاده‌ی ناچیز از قارچ های روان گردان به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا راه حل های جایگزین غیر معمولی برای یک مشکل پیشنهاد دهند.

بنابراین  Prochazkova توضیح می دهد: “با توجه به مطالعات مقدماتی میکرودوزینگ، تفگر واگرا را بهبود می بخشد. علاوه بر این، ما همچنین بهبود تفکر همگرا را نیز مشاهده نموده ایم که یعنی افزایش عملکرد در یک کار که نیاز به همگرایی در یک راه صحیح و بهتر را  داراست.

Prochazkova  امیدوار است که این یافته ها در آینده منجر به تحریک پژوهش ها به سمت آثار مفید استفاده‌ی کم از مواد روان گردان گردد.

وی افزود:

جدا از مزایای آن به عنوان یک تکنیک بهبود شناختی، میکرودوزینگ می تواند از اثر درمانی خود برای کمک به افرادی که مبتلا به افسردگی با اختلال وسواسی-اضطرابی اند، استفاده کند.


بیشتر بخوانید:مارى جوانا از زاویه اى دیگر