نگرشی بر جنبه‌های مختلف عشق و محبت

روز ولنتاین ، زمانی از سال است که ما انسان‌ها بمنظور جشن گرفتن برای عشق و افرادی که برایمان پرمعنا هستند ، وقت صرف میکنیم. عشق میتواند به عنوان یک ماجرای تکان‌دهنده – گاهی نوسانی و برخی اوقات یک انرژی مضاعف شناخته شود . اما عشق و محبت چیزی فراتر از یک ضرورت بیولوژیکی برای تولید‌مثل است.

مهر مادریمهر و محبت مادری 

از ابتدای زندگی ، اولین تجربه‌ی عاشقانه‌ی ما از طریق گرما ، پرستاری‌ها و محبتی است که از تماس و لمس با مادر ، پدر و دیگر مراقب‌های اولیه‌مان دریافت میکنیم.

درطی دوران کودکی‌مان رفتارهای محبت‌ آمیز ، مراقبت ها و گرمایی که از والدینمان دریافت میکنیم ، زمینه‌ای برای ایجاد روابط یا پیوندهای  عاطفی و صمیمی را در ما ایجاد میکند. این اعمال ، دلبستگی‌های ما هستند که نحوه ی ارتباطات و معاشرات ما در طول زندگی را تعیین میکنند.


بیشتر بخوانید : چگونه در نور شدید ، به طور مداوم اجسام را مشاهده میکنیم ؟


رفتارهای محبت‌ آمیز مثل لمس‌‌ کردن ، بغل کردن ، بوسیدن به ما کمک میکند تا احساس یک دوست داشتنِ ایمن داشته باشیم. علاوه بر‌این ، این رفتارها سیستم لیمبیک بدن را هدف قرار میدهد تا هورمون وازوپرسین آزاد کند.

این هورمون باعث شکل‌گیری روابط و اکسی توسین (هورمون عشق) میشود. اکسی‌ توسین منجر به کنترل استرس ، افزایش احساس نزدیکی با دیگران و کمک به احساس ارامش ما میشود.

پیوندها و ارتباطات در طی کودکی فقط برای حیات ما حائز اهمییت نیست . این روابط برای ما امنیت ، سلامتی و راحتی را فراهم میکند. ما به این سه فاکتود به هنگام ترس و اضطراب و خطر نیازمندیم. همچنین این روابط سلامت فیزیکی و روان شناختی ما را تامین میکند.

شیرهای نر و ماده
رفتارهای عاشقانه بین دیگر پستانداران نیز مشاهده میشود‌.

انسانها فقط به هدف مهربانی و محبت به یکدیگر وارد عشق و رابطه نمیشوند. مهر و محبت در میان دیگر پستانداران که تشکیل رابطه با دیگری میدهند و رفتارهای محبت آمیز دارند نیز مشاهده میشود. مثل خندیدن در اسب‌ها و بوسیدن و در آغوش گرفتن در شامپانزه ها.

 

انواع مختلف عشق

مهر مادری فقط یکی از انواع عشق است که ما در زندگی تجربه میکنیم. روانشناس Robert Stemberg اذعان میدارد که انواع مختلف عشق شامل تنوع در صمیمیت (روراستی ، ملایمت ، نزدیکی) ، اشتیاق و ارتباطات است. وی در کتاب تئوری سه‌ضلعی عشق ، ۷ نوع از انواع عشق را استخراج و بیان کرده است :

  • دوستانه : ملایمت و نزدیکی با دیگری (صمیمیت) اما نه با یک اشتیاق شدید و تعهد
  • شیفتگی : (عشق در یک نگاه) اما بدون صمیمیت و تعهد ( شیفتگی ناگهانی رخ میدهد)
  • عشق تو‌خالی : تعهد حاکم است اما روابط خالی از صمیمیت و اشتیاق است.
  • عشق رمانتیک : صمیمیت و اشتیاق وجود دارد اما تعهد بین دونفر حاکم نیست.
  • عشق همراه : صمیمیت و تعهد حضور دارد اما رابطه عاری از اشتیاق است.
  • عشق فاسد : تعهد از ابتدا به وسیله‌ی اشتیاق در رابطه متمرکز شده ولی فاقد صمیمیت است.
  • عشق کامل : رابطه ایده‌آلی که هرسه فاکتور را دارد ؛ صمیمیت ، اشتیاق ، تعهد.

بیشتر بخوانید : مبارزه‌ی ویتامینD با سرطان روده بزرگ


هنگامی که ارتباطات تکامل می‌یابد ، انواع مختلفی از عشق ممکن است در مراحل زندگی ظاهر شود. بسیاری از انواع عشق در برخی زوج‌ها تمایل به همپوشانی با شهوت دارند ؛ اما نه همیشه .

به عبارت دیگر ، بسیاری از انواع دیگر عشق ، جدای ۷ مورد نام برده شده ، در دنیا وجود دارد. خصوصا هنگامی که به یک نیاز بیولوژیک برای تولید مثل (شهوت) توجه شود. در عشق رمانتیک ، اشتیاق ماندگارتر ، پرمعناتر و منطقی‌تر از شهوت است.

چگونه اولین دلبستگی‌ها ما را در روابط احساسی بزرگسالی تحت تاثیر قرار میدهد؟ 

اولین رابطه‌ها و دلبستگی‌هایی که ما با والدینمان در سنین جوانی ایجاد میکنیم ، حکم یک نقش کلیدی در ایجاد روابط رمانتیک ما در آینده را دارند.

ما در روابط رمانتیک بزرگسالی ، هنگامی دارای احساس امنیت در رابطه ، والدین مسئول و رابطه‌ی نزدیک و صمیمی با شریک عاطفی‌مان هستیم ، عموما یک رابطه‌ی رمانتیک ایمن داریم.

از سوی دیگر ، افرادی که نوعی از دلبستگی های ناامن (معروف به جدایی اجتناب‌ناپذیز) را دارند ، ممکن است در ارتباط و نزدیکی که با شریک عاطفی‌شان دارند ، احساس راحتی نکنند.

همچنین ممکن است در تلاش‌های خود برای جدایی از این شریک ، درگیر مشروبات الکلی ، روابط جنسی و دیگر شرایطها شوند. آنها همچنین ممکن است به دیگر رفتارهای اعتیاد آور مثل پارافیلی درگیر شوند.
پارافیلی یک اختلال عاطفی است که شامل تخیلات ، رفتارها و یا خواسته های جنون آمیز تشکیل شده ایت که انگیزه های جنسی فرد را تحت تاثیر قرار میدهند. مثل کنجکاوی های جنسی( جاسوسی بر فعالیت های جنسی دیگران) یا تجسم کردن( در محدوده اندام های جنسی)


بیشتر بخوانید : برداشتِ آپاندیس و افزایش خطر پارکینسون !


عشق و شهوت
درمیان زوجین ، عشق و شهوت میتوانند باهم اشتباه گرفته شوند.

عشق و شهوت

عشق و شهوت ممکن است به سادگی اشتباه گرفته شوند. جاذبه‌ی جنسِ مخالف ، یکی از بزرگترین دلایل برنامه‌های مختلف دوستیابی است. این برنامه ها ، برنامه هایی هستند که در آن ، دونفر به هم جذب میشوند اما ممکن است یکی یا هردوی آنها اصلا به دنبال یک رابطه ی حقیقی نباشند.

شهوت ، یک تحریک بیولوژیکی ذاتی برای تولیدمثل ، حسی زنده است و جاذبه‌های جنسی ما را تحریک میکند و برای لذتهای جنسی ما لازم است.
هورمونهای جنسی ما ( آندروژن‌ها) یعنی تستوسترون و استروژن ، هنگامی که ما نوجوان هستیم فعال میشوند.

این رخداد برای احساسات بعد از اولین بوسه هایمان اصلا دور نیست. بسیاری از انگیزه های اولیه‌ی بیولوژیکی ما برای تولیدمثل ، توسط نیاز به لذتهای جنسی ( شهوت ) هدایت میشوند.

در یک رابطه ، این درست است که یکی از طرفین برانگیخته شود ، درحالی که فرد دیگر با جاذبه‌های دیگری برای تمایل به تشکیل و تعهد به یک رابطه گیج میشود.

اگرچه ممکن است خود ما در ابتدا از طریق میل جنسی‌مان تحریک شده باشیم اما به لحاظ جنسی جذب کسی بودن به این معنا نیست که این رابطه‌ی رمانتیک یا معاشرت قرار است خیلی طولانی مدت باشد.

 

چه چیزی باعث عشق و محبت می شود؟

هنگامی که زوج ها به مرحله دلبستگی می رسند ، یک تعهد طولانی مدت که همچنین به عنوان “عشق همدم” شناخته می شود بین آن‌دو شکل میگیرد و آنها به این باور میرسند که رابطه آنها به مدت طولانی ادامه خواهد یافت.

دراین میان ، زمینه‌ها نیز به دلیل ترشح اکسی توسین و وازوپرسین در طول صمیمیت و دیگر رفتارهای محبت آمیز تقویت شده است . آنها همان نوروپپتید هایی اند که هنگام کودکی آزاد می شوند و به ما کمک می کنند که با مادر یا دایه‌مان  ارتباط برقرار کنیم.