به عشق بی‌قید و شرط اعتقاد دارید ؟!

این مقاله بر اساس نوشته‌های متخصص کشش‌ها و جاذبه های روابط ، دکتر Jeremy Nicholson تنظیم شده است.

تفاوت عشق و روابط بی‌قید و شرط

آیا شما به عشق بی‌قید و شرط اعتقاد دارید ؟!

این سوالی‌ست که مکررا در بحث‌ها از من پرسیده میشود و وقتی با “بله” پاسخشان را میدهم  ، پرسشگرانِ من معمولا گیج میشوند.  آنها تعجب میکنند که من چگونه میتوانم بر عشق بی‌قید و شرط معتقد باشم ، با اینکه هنوز هم از قاعده‌های “مشروط و مقیّد” حرف میزنم ؛ مثل هدیه بخشیدن ، بخشش ، تشویق شریک عاطفی و … .

و بالاخره ، آنها فرضشان را بیان میکنند : اگر شما کسی را بی‌قید و شرط دوست دارید و به درستی با آنها در ارتباطید ، هرگز تلاشی برای اثرگذاری ، محدودیت ، ترغیب کردن و تعیین چهارچوب با آنها ندارید … درسته ؟

گیجیِ آنها درباره‌ی اعتقادات و مشاوره‌ی روابطِ من ، نتیجه‌ی از‌دست‌رفتن یک تمایزِ مهم در آنهاست. من در این مقاله قصد دارم تا آن تمایز را با شما به اشتراک بگذارم. این مسئله میتواند شما را در هردو فاکتور لذت از عشق بی‌قید و شرط و تشکیل روابط سالم یاری کند.


بیشتر بخوانید : تاثیر سحرخیزی بر گسترش سرطان پستان


عشق و روابط بی‌قید و شرط

عشق بسیار مهم است. وقتی که شما کسی را درمیان تمام دوستی‌ها و معاشراتتان پیدا میکنید که شمارا بخاطر آنچه که هستید دوست دارد ، تجربه‌ی بینظیریست. در وضعیت مشابه ، دوست داشتن کسی بخاطر آنچه که او هست نیز لذت‌بخش است.

به اعتقاد من ، یک رابطه باید گران‌قیمت و با محبت سرشاری تقویت شود. عشق بخشی از احساسات ، دلبستگی ها ، فرایند‌های شیمیایی مغزی و روانمان ( برای کسانی که تمایل  دارند) است.

با این وجود ، بحث رابطه‌ها کاملا جداست. چراکه رابطه‌ها بر اساس کارهای شراکتی‌ست و شامل تفکرها ، دلایل و تصمیم‌گیری‌ هاست. آنها شامل ۲ نفر (یا بیشتر) است که در ارتباط ، تعهد و مبادله احساس هستند.

در نتیجه ، عشق (احساسات) و روابط( تصمیم‌گیری‌ها) میتوانند قوانین و انتظارات مجزایی داشته باشند. عشق ، چون یک احساس است ، میتواند بی قید و شرط باشد . گاهی اوقات ، صرف نظر از اعمال شریک‌ عاطفی ، احساسات ما نسبت به آنها تغییر نمیکنند. با این وجود ، رابطه‌ها براساس شراکت دوطرفه کاری هستند . همینطور آنها شرایط‌‌های مختلف ، مرز ها ، محدودیت‌ها و جهت‌هایی برای هموار کردن مسیر ایجاد میکنند.

از این رو ، تمایز باید بین “عشق بی‌قید و شرط” و “روابط بی‌قید و شرط” وجود داشته باشد.

با‌این وجود ، آیا عشق کافی نیست ؟!

حالا که ما تمایزی بین عشق بی‌قید و شرط و روابط بی‌قید و شرط قائل شدیم ، ممکن است که افرادی را بدون محدودیت دوست داشته باشیم ، هنوز هم احتمال دارد تا خواهان ادامه رابطه با آنها باشیم.

به عبارت دیگر ، شما درحالی که میتوانید شریکتان را “فارق از آنچه که هست ” دوست بدارید ، ممکن است نتوانید تحت تمام شرایط ارتباط با او را انتخاب کنید. فهم این تمایز حائز اهمییت است ، اما برای تمامی افراد قابل تعمیم نیست….

افرادی هستند که میگویند ” نه ! عشق کافی‌ست” . به تصمیم این افراد ، همانطور که آنها عشق را دارند ، هیچ چیز دیگری مهم و ضروری نیست . در نتیجه ، روابط آنها بی‌قید و شرط میشود. آنها هیچگونه محدودیت ، مرز و احتمالاتی را با شریکشان تعیین نمیکنند. آنها تصمیمات رابطه‌شان را تنها بر پایه‌ی احساسشان از عشق میچینند.

این روش گاهی اوقات جواب میدهد . اما در دیگر مواقع ، چون هیچکسی تلاش به ساختن یک رابطه‌ی شراکتی کارا ندارد ، میتواند یک فاجعه ایجاد کند.

علاوه براین ، بخاطر اینکه یک انتظاری برای پذیرش شریک عاطفی بخاطر آنچه که هست وجود دارد ، رابطه ها میتوانند تحت بدترین شرایط بماند.

از سوی دیگر ، تمایز بین عشق و رابطه از سوی افرادی تایید شده است. این افراد میگویند که ” رابطه‌ی سالم نیز ضروری است”. این افراد هم شریکشان را بی‌قید و شرط دوست میدارند اما قوانینی را تعیین میکنند که رابطه‌ی آنها را حفظ میکند.

آنها از محدودیت‌ها ، تاثیرات و احتمالاتی استفاده میکنند که تا یک مبادله‌ی متعادل و عادلانه را در رابطه‌ با شریکشان تضمین کنند. بعلاوه ، درطی زمانی که آنها تلاش بر احساس عشقی بی‌قید و شرط دارند ، وقتی شرایط برایشان بیش از این امکان‌پذیر نباشد ، تصمیم به خاتمه‌ی روابط ناسالم میگیرند .


بیشتر بخوانید : هفته‌ی پنجم بارداری


آنچه که به معنای عشق در زندگی شماست

وظیفه‌ی دوستیابی برای افرادی که به این سوال پاسخ بله و یا خیر میدهند ، بسیار متفاوت است. آیا عشق بی‌قید و شرط کافی‌ست؟ 

۱. برای افرادی که میگویند “عشق تمام آن چیزیست که من میخواهم” :  تکلیف شما برای دوستیابی این است که حتما فرد درست را انتخاب کنید . چرا که ممکن است این تنها شانس شما برای قرارگرفتن در یک رابطه‌ی سلامت و صمیمی و تاثیر از آن باشد.

شما وقتی یکبار انتخاب میکنید و عاشق میشوید ، تلاش میکنید تا آن عشق را در بالاترین اولویتتان قرار دهید. در نتیجه ، رابطه‌ی شما بیشتر شبیه به یک رابطه‌ی بی‌قید و شرط میشود و شریک شما در نهایت آزاد خواهد بود تا آنچه که میخواهد انجام دهد ، آن هم بدون انعکاس و واکنش!

بنابراین ، عاقلانه انتخاب کنید ! کسی را انتخاب کنید که تحت هر شرایط و در هر زمانی طرف شماست . اطمینان حاصل کنید که او شرافتمند و با وجدان است و شما را در قلبش بسیار عمیق دوست دارد. درغیر این صورت ، خودتان را در یک رابطه‌ی ناسالم و نیازمند کمی کمک برای بهبود آن خواهید دید.

۲. برای آنهایی که میگویند “رابطه‌ی سالم نیز ضروری است” : تکلیف شما نیز برای دوستیابی این است که یاد بگیرید که مرزها و محدودیت ها و احتمالاتی را تعیین کنید تا رابطه‌ی سلامتتان حفظ شود .  

تکلیف دیگر شما این است که از تاثیر و نفوذتان در مراقبت‌ها و انضباط خاصی استفاده کنید تا یک مبادله عادلانه و متعادل با شریکتان ایجاد کنید. این مهارت‌ها برای کنترل و یا اداره کردنِ رابطه و افزایش خودخواهی نیستند ، بلکه برای حفظ یک همکاری متقابل سودمند و رضایت بخش هستند.

با این حال ، چون بیشتر روابط شما “مقید و مشروط” است( بی‌قید و شرط نیست) ،  بعد از انتخاب یک شریک و عاشقی ، تفاوت های شخصیتی می تواند ادامه یابد. روابط ناسالم میتوانند اصلاح شوند ( یا در شرایط تاسف‌بار ، حل شوند ) به جای اینکه به سادگی تضعیف و کمرنگ شوند.

با این حال ، در زندگی تعداد چیزهایی که دردناکتر از ترک یک رابطه ناسالم با کسی که بدون قید و شرط دوست دارید ، انگشت شمار است. بنابراین ، انتخاب کسی که می توانید همچنان با او پیش بروید ، هنوز یک تفکر مهم است.


بیشتر بخوانید : ویرایش ژنتیکی و قیچی‌های مولکولی


نتیجه

امروز ما تمایزی مهم میان عشق بی‌قید و شرط و روابط بی‌قید و شرط ایجاد کرده ایم … . برای کسانی که عشق را بالاتر از هرچیزی قرار می دهند ، تمایز کمی بین این دو مفهوم وجود دارد. هر دو عشق و روابط آنها در نهایت بی قید و شرط است. این ادغام باعث شناسایی و انتخاب یک شریک باوجدان در نتیجه‌ی این اهمیت فوق العاده می شود.

با این حال ، برای کسانی که به طور مساوی بین روابط مشارکتی و عشق ارزش قائل هستند ، تمایز زیادی بین دو مفهوم وجود دارد. عشق می تواند بدون قید و شرط تجلی یابد ، در عین حال شرایط مورد نیاز برای مشارکت را نیز حفظ کند.

این تفکیک به انعطاف پذیری بیشتری برای هر دو تجربه عشق و استفاده از نفوذ برای ایجاد رابطه سالم نیازمند است. برای این افراد ، دانش ذهنی برای بحث ، تعیین مرز ، نفوذ و تضمین می تواند ارزشمند باشد.