آیا شبکه های اجتماعی در حال خراب کردن زندگی ما هستند؟

در حالی که پیام های واتساپ، پیام کوتاه، و ارسال کنندگان پست دیوار فیسبوک در همه جا، قطعا مزایای خود را دارد، اما هنر مکالمه ممکن است به زودی منقرض شود، به طوری که کسانی که روزهای گفتگو را بدون یک وسیله به یاد می آورند، از نظر کسانی که این کار را انجام نمی دهند، بیشتر می شود.

اگر مردم در رسانه های اجتماعی یا سرگرمی دخیل نباشند، در حال ارسال پیامک یا صحبت کردن با تلفن هستند. در حالی که جامعه مدرن روز  از شکل های تکنولوژیکی پیشرفته ارتباطات سریع تمجید می کند، اما این اشکال جدیدتر ارتباطات می توانند در واقع ریسک عدم ارتباط را افزایش دهند، چرا که ارتباطات زیادی تحت تاثیر ادراک فرد قرار می گیرند. در حالی که برخی اوقات پیام های کوتاه می توانند مفید باشند و ضروری هستند، اما در عین حال آن ها اجازه توضیح در زمان مورد نیاز را نمی دهند و می توانند به عنوان بی ادبی تلقی شوند. همچنین، برخی اشکال فن آوری به فرستنده اجازه می دهد تا ببیند آیا این پیام دریافت شده است یا خیر – و بسیاری از مردم احساس ناراحتی می کنند که مدت زمان زیادی طول کشید تا پاسخ آنها را بدهند و این امر حاکی از آن است که \”او اهمیتی نداده است\”. این واکنش احساسی شرایط محیط گیرنده را در نظر نمی گیرد. و فیس بوک اطلاعات را به صورت تصویری و همچنین به صورت نوشته انتقال می دهد و گاهی اوقات اطلاعات بیشتری نسبت به کسی که دوست دارد ارتباط برقرار کند منتقل میکند، به خصوص برای مخاطبان گسترده تر – که شما با چه کسی در مهمانی نشسته بودید و ایا خوشحال بوده اید یا نه که این میتواند به اشتباه به عنوان چیزی که واقعا نیست درک شود.

یک مطالعه اخیر انجام شده توسط دانشگاه Carnegie Mellon نتیجه گیری می کند که استفاده از اینترنت منجر به افزایش اندک، اما از نظر آماری قابل توجهی در بدبختی و تنهایی و کاهش رفاه عمومی روان شود (انجمن روانشناسی آمریکا، ۱۹۹۸). این پروژه نمونه ای از ۱۶۹ نفر در پیتسبورگ (آمریکا)را در طول سال اول یا دو سال  آنها به صورت آنلاین مورد مطالعه قرار داد. داده ها نشان دادند که همانطور که افراد در این نمونه بیشتر از اینترنت استفاده می کنند، آن ها با دوستان کمتری در ارتباط هستند. آن ها همچنین گزارش دادند که همانطور که زمان کمتری را صرف مذاکره با خانواده های خود می کنند، استرس روزانه بیشتری را تجربه می کنند و احساس تنهایی و افسردگی بیشتری می کنند. این نتایج حتی با وجود اینکه ارتباط بین فردی مهم ترین دلیل برای استفاده از اینترنت بود، رخ داد.

علامت های قرمز که نشان می‌دهند که فیس بوک و دیگر انواع شبکه های اجتماعی در حال خراب کردن زندگی شما هستند:

  • شما ارتباط بیشتری با افراد در جمع کوچک دوستان محلی در فیسبوک دارید تا در زندگی واقعی.
  • تا به حال خود را یافته اید که به فرزند، همسر، پدر یا دوست خود گفته اید: حالا نه، من در فیسبوک یا واتساپ هستم.
  • شما تا به حال چند تغییر مهم در زندگی خود را در فیس بوک اعلام کرده اید قبل از اینکه گوشی را برداشته یا با نزدیک ترین دوستان خود ملاقات کرده باشید، و به آنها این تغییر را اعلام کرده باشید (که مثلا من نامزدکرده ام…)
  • شما به طور مرتب  چت کردن را انتخاب می کنید تا اینکه گوشی را بردارید و واقعا حرف بزنید و یا واقعا با آن ها ملاقات کنید.