رفتار های جنسی همجنسگرایانه در حیوانات

بسیاری از حیوانات ، از طیف وسیعی از سرده و گونه ها ، رفتارهای جنسی یکسانی را نشان می دهند. این موضوع ، زیست شناسان تکاملی را تحریک کرده است ، اما آیا آنها همه به اشتباه به این موضوع نگاه می کنند؟

با گذشت سالها ، محققان دریافته اند که بسیاری از حیوانات بعضی اوقات درگیر رفتارهای جنسی همجنس گرایانه هستند. به عنوان مثال کبوتر ها ترجیح می دهند با پرنده دیگر و جنس دیگر باشد تا آنکه تنها بماند ، در حالی که bonobos و حتی برخی شیرها ترجیح می دهند در همان فعالیت های جفت گیری مشابه اما با همجنس خود شرکت کنند.

این رفتارها زیست شناسان تکاملی را تحت الشعاع قرار داده است‌ آنها از این فرض شروع کرده اند که هر نوع رفتار جنسی به معنای جفت گیری و تولید فرزندان است.

از آنجا که جفت گیری و تأمین ادامه گونه ها می تواند چنین فعالیت پرمخاطره ای در طبیعت باشد ، زیست شناسان تکاملی مدتهاست که در نظر گرفته اند که فعالیتهایی که برای تحریک گونه ها مفید نباشد ، مانند درگیری در رابطه جنسی غیرمولد با حیوان با همان جنسیت زیست شناختی ، برای گونه ها پر هزینه هستند.

پس چرا بعضی از حیوانات این کار را می کنند؟ در کمال تعجب از این موضوع ، بسیاری از جانورشناسان به دنبال راه هایی برای نشان دادن این بودند که رفتارهای جنسی همجنسگرایی در واقع می تواند باعث موفقیت در تولید مثل حیوانات از یک یا چند طریق شود.

برخی زیست شناسان تکاملی همچنین فرض کرده اند که حیوانات مختلف گونه های مختلف ، رفتارهای جنسی با همجنس را به طور مستقل تکامل داده اند. با این حال ، دلایل این امر هنوز ناشناخته است. اگر این فرضیات همه اشتباه باشد ، چه می شود؟ اگر از همان ابتدا رفتارهای جنسی همجنسگرایی در پادشاهی حیوانات وجود داشته باشد ، چه می شود؟


بیشتر بخوانید : چگونه رژیم های غذایی منجر به بیخوابی میشوند؟


این فرضیه ای است که محققان دانشگاه Siracuse در نیویورک ، کالیفرنیا ، برکلی ، دانشگاه تگزاس در آستین و دانشگاه ییل در نیو هاون ، از آن مقاله جدیدی را ارائه داده اند که در ژورنال Nature Ecology & EvolutionTrusted آن را ارائه داده اند.

فرضیات طولانی مدت را به چالش بکشیم 

Julia monk ، نویسنده اول مطالعه ، می گوید:

ما تغییر در تفکر خود را در مورد رفتارهای جنسی حیوانات اعمال کردیم و مشتاقیم که ببینیم که چگونه آرامش بخشیدن به محدودیت های سنتی در مورد نظریه تکاملی این رفتارها ، امکان درک کاملتری از پیچیدگی رفتارهای جنسی حیوانات را فراهم می آورد.

Monk و همکاران می گویند که فرضیات قبلی مبنی بر اینکه رفتارهای جنسی همجنسگرایی اکنون نسبتا در تکامل گونه های مختلف ظاهر می شود ، در واقع اشتباه است. در عوض ، آنها استدلال می کنند که بسیاری از گونه های جانوری ، از همان آغاز ، ممکن است ترکیبی از رفتارهای جنسی همجنس و جنس متفاوت را نشان دهند.

آنها همچنین بیان می کنند که اگرچه زیست شناسان تکاملی معمولاً رفتار جنسی همجنسگرایی را از نظر تولید مثل پرهزینه می دانند ، اما در واقع ممکن است خنثی باشد ، یعنی این امر به هیچ وجه بر میزان موفقیت تولید مثل تأثیر نگذارد.

این اطلاعات توضیح می دهند که چرا همجنسگرایی ، به جای اینکه از میان برداشته شود ، در میان حیوانات ادامه دارد ، مانند هر رفتار واقعاً غیر مفید یا پر هزینه دیگری.

محققان نگرش جدیدی را نسبت به رفتارهای جنسی همجنسگرایانه در حیوانات پیشنهاد می کنند.

بیشتر بخوانید : ویرایش اپی ژنوم و بهبود اختلالات ژنتیکی


محققان می گویند ، برخی اوقات رفتارهای جنسی همجنسگرایی حتی از دیدگاه تولید مثل نیز می تواند مفید باشد. به گفته آنها ، این امر به این دلیل است که تشخیص بعضی حیوانات از یک جنس از نظر بیولوژیکی متفاوت است.

اخیراً دو شیر مرد به ظاهر ، که هر دو جنس مونث داشتند و با هم جفت شدند و به یکدیگر محبت نشان دادند ، این چشم انداز را نشان می دهد. به گفته دانشمندان ، ممکن است یکی از شیرها در واقع یک مونث بوده باشد ، زیرا شیرهای مانی موجود در آن گونه رایج هستند.

به طور بالقوه ، جفت گیری با هر حیوان در دسترس بدون اینکه ابتدا به جنسیت آنها پی برد ، شانس آنها را برای اطمینان از بقای گونه ها نیز افزایش می دهد.

دکتر Max Lambert مؤسسه مطالعه یادداشت می گوید :

اگر در هدف قرار دادن آنچه که فکر می کنید جنس مخالف است ، خیلی ترسو هستید ، با افراد کمتری ارتباط برقرار می کنید. از طرف دیگر ، اگر کمتر انتخاب کنید و به هر دو جنس ( همجنس و جنس مخالف خود ) تمایل نشان دهید ، می توانید با افراد بیشتری به طور کلی در معاشرت باشید ،  از جمله افرادی با جنس متفاوت .

 تأثیر تنوع زندگی

محققان همچنین توضیح می دهند که نیاز به مطالعه رفتارهای جنسی همجنسگرایی در حیوانات از نزدیک قابل لمس تر است. به طور معمول ، آنها می گویند ، رؤیت حیوانات در طبیعت که درگیر فعالیت های مشابه جفت گیری با هم جنس هستند ، تصادفی بوده است.

این بدان معناست که محققان تمایل به مقایسه چنین دیدگاههای فرصت طلبانه – که ممکن است فاقد زمینه سازی باشد – با نمایش رفتارهای جنسی با جنس مخالف در یک گونه دارند.

لامبرت می گوید:

تاکنون ، اکثر زیست شناسان رفتارهای جنسی همجنسگرایانه را بسیار پرهزینه و به تبع آن چیزی غیرقانونی دانسته اند. با این حال ، این فرض قوی ما را به عنوان یک جامعه مطالعه گرانِ فعال در مورد اینکه چه مدت و تحت چه شرایطی رفتارهای جنسی همجنسگرایانه اتفاق می افتد ، متوقف کرده است.

با توجه به اینکه مشاهدات گاه به گاه ما نشان می دهد که رفتارهای جنسی همجنسگرایانه به طور معمول در هزاران گونه اتفاق می افتد ، تصور کنید که اگر فرض می کردیم این چیزی جالب و صرفاً یک تصادف شایع نبود ، چه عواملی را فرا میگرفتیم؟