evolution

رازهایی که DNA درباره‌ی اجدادمان فاش کرده است

پژوهشگران به تازگی از DNA یکی از قدیمی ترین اسکلت های بریتانیا به نام  Cheddar man (مدار چدار) که ده هزار سال قدمت داشت، استفاده کردند تا کشف کنند که اولین کسانی که در بریتانیا زندگی می کردند، به چه شکل بوده اند. اما این اولین بار نیست که DNA استخراج شده از اسکلت های قدیمی، یافته های جذابی را درباره‌ی اجدادمان ارائه داده است. پیشرفت های سریع در توالی ژنتیکی طی چند دهه‌ی گذشته، پنجره ای نوین را رو به گذشته باز کرده است.

اجداد ما با نئاندرتال ها هم بستر بوده اند 

باستان شناسان یافته بودند که برای مدتی انسان های مدرن و نئاندرتال ها با هم در اروپا و آسیا زندگی می کردند اما تا همین اواخر، طبیعت هم سویی آن ها ناشناخته بود. در حقیقت پس از تکثیر اولین توالی ژنومی میتوکندریایی نئاندرتال در سال ۲۰۰۸، همچنان بین باستان شناسان و نسل شناسان (Geneticists) اختلاف نظر وجود داشت که آیا انسان ها با نزدیکترین خویشاوندان ما زاد و ولد داشته اند یا می کنندمنه؟

هنگامی که ژنوم کامل یک نئاندرتال در سال ۲۰۱۰ تکثیر شد، مقایسه‌ی آن با DNA انسان مدرن نشان داد که تمام افرادی که غیر آفریقایی اند، دارای قطعاتی از DNA نئاندرتال در ژنوم هایشان هستند. این مورد زمانی اتفاق افتاده که انسان ها و نئاندرتال ها حدود پنجاه هزار سال پیش با هم، هم بستر شده باشند. نتیجه‌ی آن چند سال بعد تایید گشت.

اصلاح نژاد، تبتی ها را قادر می سازد که در کوه زندگی کنند

به شکل شگفت انگیزی، فقط ارتباط با نئاندرتال ها نبوده که اجداد ما را مشغول می ساخته. هنگامی که DNA یک انگشت فسیل شده موجود در غاری در کوه های Altai صربستان، تکثیر شد، تصور می گشت که مربوط به نئاندرتال ها می باشد. تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان داد که این [استخوان] در واقع گونه‌ی جدیدی از انسان هاست که از نئاندرتال ها متمایز ولی به گونه‌ی آن ها نزدیک بوده است. تجزیه و تحلیل کامل ژنوم ها نشان داد که Denisovans (انسان تبار دنیسووا) نیز با اجداد ما زاد و ولد داشته اند. ها که در میان

تبتی ها که در میان برخی از مرتفع ترین کوه های جهان زندگی می کنند، قادر به زنده ماندن در ارتفاعات بوده در حالی که اکثریت مردم [در آن ارتفاعات] به دلیل کمبود اکسیژن به سختی [نفس می کشند]. آنالیزهای ژنتیکی نشان داده است که تبتی ها همراه با کوهنوردان  اتیوپیایی و ساکنین کوه آند، دارای سازگاری ژنتیکی خاصی هستند که به آن ها اجازه می دهد اکسیژن را در هوای کوهستانی رقیق، پردازش کنند. اکنون ما می دانیم که این سازگاری های ژنتیکی به ارتفاع، در تبتی ها به دلیل وجود یک نوع خاص از ژن به نام EPAS1 است که این ژن را از طریق جفت شدن اجداد ما با Denisovans به ارث برده اند. به نظر می رسد که بهبود سیستم ایمنی، متابولیسم و رژیم غذایی در میان انسان های مدرن به دلیل وجود انواع ژن های مفیدی است که از طریق رابطه با نئاندرتال ها و Denisovans به ارث رسیده است.

اجداد ما به شکل شگفت انگیزی به سرعت پیشرفت کرده اند

اصلاح نژاد فقط سازگاری تعداد اندکی از انسان ها در سراسر جهان را توجیه می کند. آنالیزهای DNA نشان می دهد که با نقل مکان اجداد ما به سراسر دنیا، بسیار سرع تر از چیزی که تصور می شد، آن ها [به وسیه‌ی] محیط و رژیم های غذایی مختلف تکامل یافتند. به عنوان مثال، یکی از این موارد تکامل، قدرت تحمل قند لاکتوز است. توانایی هضم شیر بعد از سن سخ سالگی جهانی نیست و پیش تر تصور می شد که در حدود ده هزار سال پیش با کشاورزی از خاورمیانه به اروپا گسترش پیدا کرده است. اما هنگامی که به DNA افراد ده هزار سال پیش دقت می کنیم، در می یابیم که این سازگاری -که در حال حاضر در شمال اروپا نیز وجود دارد- تا حدود چهار هزار سال پیش وجود نداشته و یا بسیار نادر بوده است. این به این معنی است که گستردگی تحمل لاکتوز در اروپا می بایست با سرعت فوق العاده ای رخ داده باشد.

اولین افراذ بریتانیایی سیاه پوست بودند

DNA یکی از اولین افراد بریتانیایی (Cheddar Man) نشان می دهد که به احتمال زیاد او دارای پوستی تیره و قهوه ای و چشمان آبی بوده است و علی رغم عنوان مشخص او [بریتانیایی بودنش] همچنین در می یابیم که او توانایی هضم شیر را نداشته است.

جذاب است بدانیم اولین کسانی که در این جزیره (بریتانیا) زندگی می کردند، دارای پوست تیره و چشمان آبی بودند. با توجه به آن چه ما درباره‌ی دوره‌ی پارینه سنگی در اروپا (Paleolithic Europe) و از DNA باستانیان دریافتیم، ترکیب ظاهری مذکور، غیر قابل پیش بینی نیست. پوست تیره در میان شکارچیانی همچون Cheddar Man که در سال های پس از میلاد در اروپا زندگی می کردند، شایع بوده است و چشمان آبی نیز از زمان عصر یخبندان دیده شده است.

مهاجران شرقی، رنگ پوست سفید را به اروپا آوردند

[در ابتدا پرسشی مطرح می گردد و آن این است که] اگر در ده هزار سال پیش پوست تیره در اروپا گسترش داشته، اروپاییان چه گونه دارای رنگ پوست سفید گشتند؟

دیگر هیچ شکارچی در اروپا باقی نمانده و تعداد بسیار کمی در کل جهان باقی مانده اند. شکار جای خود را به کشاورزی داده و ما می دانیم که کشاورزی در اروپا از طریق خاور میانه گسترش یافته است. ژنتیک به ما نشان داده است که این تغییر همچنین جنبش قابل توجهی از مردم را شامل می شود. ما هم اکنون می دانیم که حدود پنج هزار سال پیش نیز جریان عظیمی از سمت مردم روسیه و اوکراین وبه وجود آمد. همانند DNA، مردم Yamanaya، اسب های اهلی شده و چرخ را به اروپا آوردند. شاید حتی ان ها Proto-Indo-European را به اروپا آورده باشند که این زبانی است که تقریبا منشا زبان تمام اروپاییان مدرن است.

رنگ پوست سفید توسط گروه های مهاجر Yamanaya و خاورمیانه معرفی شد. پس از آن که به یک نتیجه‌ی قراگیر تحت عنوان سازگاری با سطوح پایین نور خورشید تبدیل شد. رنگ پوست روشن به نظر می رسد که به مردم کمک می کند تا نور خورشید و ترکیب ویتامین D را بهتر جذب نمایند.

رازهایی که DNA درباره‌ی اجدادمان فاش کرده است
۴٫۸ (۹۵%) ۴ vote[s]