frozen embryos are stored

به كمك اين تكنولوژى الل هاى فرزند آينده خود را آنطور كه مى خواهيد طراحى كنيد!

به يقين مى توان گفت يافتن شاخه اى بحث برانگيز تر از هوش ژنتيك در ميان شاخه هاى علم امرى بس دشوار است. علمى كه با روندى تصاعدى بر  جذابيت آن افزوده مى شود.

معمولا پزشكان به مادران باردار توصيه مى كنند كه اگر فلان ماده ى غذايى را مصرف كنند؛ فرزند زيبا تر و يا باهوش ترى خواهند داشت. بدون شك بسيارى از والدين تمايل دارند بر برخى صفات وراثتى سرپوش گذاشته و فرزندشان آنگونه كه آنها مى خواهند متولد شود. نوزادى كه از زيبايي، جذابيت هاى فيزيكى، هوش و يا حتى مصنونيت نسبت به بيمارى برخوردار باشد.

برای مدتى طولانی، آزمایش DNA نمیتوانست اطلاعات مفيدى را درباره ی IQ شخص و يا ساير ويژگى هايى که تحت تاثیر ژنهای چندگانه به وجود مى آيند ارائه دهد. بيمارى هايى همچون دیابت یا ريسك ابتلا به سرطان در اين دسته قرار مى گيرند اما تکنیک های نوين پلی ژنتيكى كه به منظور تجزیه و تحلیل بسیاری از فعاليت هاى ژنى شكل گرفته اند؛ براى اولين بار اين امر را امکان پذیرساخته اند. طبق گزارشات ما، نخستين موسسه اى که آموزش هاى باروری را با هدف غربالگرى جنين ها از نظر ريسك ابتلا به انواع بيمارى ها و ضريب هوشي پايين طى لقاح مصنوعى (IVF) انجام مى دهد تاسيس شده است.


بيشتر بخوانيد: عمل IVF و رنجش زندگی جنسی!


با توجه به این خبر، بعید به نظر می رسد که مدت ها قبل از برخى درمانگاه ها، در مكانى ديگر شروع به استفاده از روشى مشابه به منظور ارائه توانايى انتخاب جنين به والدين كرده باشد. جنينى كه از لحاظ ژنتيكى متضمن داشتن ويژگى هاى مطلوبى همچون ضريب هوشي بالاست.

اگر تا اينجاى كار به اندازه کافی بحث برانگیز نبوده، ممکن است به اين علت باشد كه تنها شروع ماجراست. از آنجاييكه درک ما از صفات طى رهبرى ژن های متعدد رشد می کند، پس شايد نمايش مجموعه اى از ويژگى هاى جنين از جمله ابتلا به اوتيسم، جنسيت آن و يا مستعد افسردگى بودن ممکن شود.

ما در حال حاضر در جهانى زندگی می کنیم که در آن افراد ثروتمند تمایل دارند تا از مرز ها و محدوديت ها عبور كنند و بالاترين حد از هزینه های روتین برخواسته از تحقیقات باروری را بپردازند. براى مثال حدودا دو سال پيش اولین کودکى که با استفاده از روش خاص سه والد توسط دانشمندان آمريكايى كه در مكزيك فعاليت مى كردند و البته با كمك يك زوج اردنى متولد شد.(طى لقاح سه والد، فرزند انسان توسط مواد ژنتيكى يك مرد و دو زن از طريق استفاده از تكنولوژى هاى كمك بارورى،به ويژه تكنولوژى هاى دستكارى و يا حايكزينى ميتوكندرى ها در طى لقاح أزمايشگاهى شكل مى گيرند.)


بيشتر بخوانيد: زنانی که فرزند پسر به دنیا می آورند، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار می گیرند


در حالیکه بسیاری از آیندهگان تمايلى ندارند كه بدين شيوه فرزندان خود را به دنيا بياورند اما ایده ى طراحى كودك بدون شک با استقبال برخى والدين ديگر همراه خواهد شد. تمایل به حداکثر رساندن ضريب هوشى کودک، سلامت روان و یا جذابیت هاى فیزیکی او می تواند به اندازه کافی برای تشویق زوج ها به بارورى با روش لقاح مصنوعى نقش مؤثرى ايفا كند.

ممكن است بعید به نظر برسد اما فن آوری های بارورى به منظور جايگزين شدن شرايط پزشكى و پرهيز از آن ها طراحى شده اند. شرايطى پزشكى كه در حال حاضر برای درك بیشتر در مورد کودکان آینده مورد استفاده قرار مى گيرد. نوع دیگری از آزمایش ها که برای تشخیص سندرم داون در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد، در کلینیک های خصوصی برای تشخیص جنسیت یک کودک در اوایل بارداری نيز استفاده می شود. نگرانی ها نسبت به اينکه این عمل موجب شود مردم اختيار بيشترى برای انتخاب سقط جنین بر اساس جنسیت داشته باشند، افزايش يافته است. اگر چه هنوز مطمئن نيستيم چه چيز سبب مى شوند آزمون بدين شكل مورد استفاده قرار گيرد.


بيشتر بخوانيد: دو قلو هايى كه هرگز مبتلا به HIV نخواهند شد!


همه این ها بدان معنی است که سیاستمداران، ساماندهندگان و مردم باید درمورد پیامدهای وسیع غربالگری پلي ژنتيكى طى لقاح مصنوعى تأمل کنند. برای مدتی طولانی، آزمایشات DNA از افراد نمیتوانست اطلاع مفيدى درباره الل هاى چندگانه آن ها آرائه دهد، بنابراین ما هنوز از واكنش صحيحى كه در رويارويى با اين امر (كسب اطلاعات درباره الل هاى چندگانه) بايد دنبال كنيم نا آگاهيم.

دراین بحث باید نكات بسيارى را مورد توجه قرارداد. آیا از نظراخلاقی صحيح است که بر اساس يك صفت پيشبينى شده كودكان غربال شوند. در مورد مشکلات سلامت روانی و یا مستعد ابتلا به اوتيسم چطور؟ آیا والدین آینده باید چنين حقى را داشته باشند كه چنين تصميمى را براى خود بگیرند و يا بايد جوامع به طور كلى تعیین کننده ى اين موضوع باشنمد كه که چه چیزی اخلاقی تر است؟ آيا اين موضوع سبب نمى شود كه جمع كثيرى از آيندگان با صفات مشابه متولد شده و همگى شبيه هم باشند؟

چنين تصميم گيرى هايى دشوار است اما موضوع اينجاست كه چه ما با آن موافق باشيم و چه به مخالف با آن برخيزيم، تحقق دسترسى به چنين فناوری ها دور از واقعیت نيست.

این مقاله با عنوان “زمانى برای طراحان نوزاد” چاپ می شود.

نمره شما به این پست