Marijuana

بهبود یافتن حافظه با ترک کردن ماریجوانا!

دور کردن جوانان از مصرف ماریجوانا به مدت یک ماه، به جوانان این امکان را می دهد تا تیرگی حافظه خود را پاک کنند. این نتایج نشان می دهد که ماریجوانا نه تنها توانایی های درک و فهم نوجوانان و جوانان را به خطر می اندازد بلکه باعث می شود تیرگی حافظه دوباره برگردد.

دانشمندان تلاش کرده اند تا پاسخ های روشنی در مورد اینکه آیا ماریجوانا بر مغز در حال رشد تاثیر می گذارد یا خیر، پیدا کنند. بخش غیر اخلاقی این مطالعه موقعی می باشد که از کودکان بخواهیم برای انجام مطالعه دارو مصرف کنند. اما نوروفیزیولوژیستی به نام Randi Schuster می گوید: «شما می توانید بر خلاف این آزمایش عمل کنید. شما می توانید بچه هایی را که در حال حاضر از این ماده استفاده می کنند را از این عمل باز دارید.»

برای مطالعه ای که ۳۰ اکتبر در مجله روانپزشکی بالینی منتشر شد، Schuster و همکارانش این کار را انجام دادند. این تیم ۸۸ نفر از ساکنان بوستون، در سن های ۱۶ تا ۲۵ سالگی که حداقل یکبار مصرف ماریجوانا در هفته را گزارش کرده بودند، به کار گرفتند و به ۶۲ نفر از آنها پولی برای ترک ماریجوانا در یک ماه وعده دادند. به شرکت کنندگان پول بیشتری در طول آزمایش، ۵۸۵ دلار در ماه بدون مصرف ماریجوانا، داده شد. Schuster از بیمارستان عمومی Massachusetts در بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: «پول در این زمینه بسیار خوب عمل کرد.»

آزمون های ادرار نشان داد که ۵۵ نفر از ۶۲ شرکت کننده به مدت ۳۰ روز در طول آزمایش استفاده از ماریجوانا را متوقف کردند. شرکت کنندگان در طول تست های منظم دارویی، تحت آزمایش های حافظه و دقت قرار گرفتند. کارهای دشواری که نیاز به نظارت دقیق تعداد توالی ها، مسیر ها و محل های فلش دار هستند در طول ماه نشان می دهند توانایی جوانان برای دقت کردن، به نظر نمی رسد که با اخطار و پرهیز جدید آن ها تحت تاثیر قرار گرفته باشد. اما حافظه مصرف کنندگان سابق به سرعت تحت تاثیر قرار گرفت. فقط یک هفته به آزمایش، افراد پرهیز کننده، آزمایش های حافظه بهتری نسبت به ابتدای آزمایش نشان دادند. جوانانی که به مصرف ماریجوانا ادامه دادند در آزمون حافظه پیشرفتی نداشتند. یکی از جنبه های خاص حافظه، توانایی به یاد آوردن لیستی از کلماتی که به نظر می رسد بهبود کلی را به همراه داشته باشد.


بیشتر بخوانید: علائم ترک تنقلات همانند ترک مواد مخدر


این نتایج نشان می دهد که Cannabis(شاهدانه) احتمالاََ توانایی جوانان را در مدیریت اطلاعات جدید مختل می کند. اما در میان خبرهای جدید ، Schuster می گوید: «در بین این داده ها، ما حدس می زنیم که حداقل برخی از این اختلالات دائمی نیستند.»

نتایج این تحقیقات، بسیاری از سوالات جالب را به وجود می آورد. April Thames، نوروفیزیولوژیست بالینی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی از لس آنجلس می گوید: «اگر کسی بیش از یک دوره طولانی مدت و به میزان زیادی از ماریجوانا استفاده کند، آیا ممکن است این اتفاقات بهبود پیدا نکنند؟»

Schuster و همکارانش برنامه ای برای هدایت این مطالعات طولانی مدت طراحی کردند تا شروع به پاسخ دادن سوالاتی از قبیل ترک استفاده از ماریجوانا در شش ماه کنند که سبب پیشرفت تحصیلی برای دانش آموزان ۱۳ تا ۱۹ ساله می شود. اما در حالی که هنوز برای یادگیری در مورد اینکه چگونه ماریجوانا بر مغزهای در حال رشد تأثیر می گذارد، آخرین نتایج نشان می دهد در زمانی که قوانین تغییر می کنند احتیاط شرط اصلی می باشد، ماریجوانا در ایالات متحده و سایر کشورها به طور گسترده در دسترس می باشد. Schuster می گوید: «بایستی از کودکان بخواهیم که مصرف شاهدانه و به مخصوص مواد با گیرایی بالا را به تاخیر بیندازند.»

نمره شما به این پست