مکانیسم مغزی جدید برای تسکین دردهایی همچون بیماری آرتریت

محققان دریافته اند که یک ترکیب آزمایشی در آمیگدال برای کاهش درد آرتریت در موش ها وجود دارد.

آزمایشات بر روی جوندگان نشان می دهد که تسکین درد در آرتریت از مغز منشا می گیرد. درد هشدار دهنده این است که چیزی در بدن نادرست است ، متأسفانه ، درد تا زمانی که مشکل هنوز وجود دارد ، برطرف نمی شود  و یافتن یک عامل برای تفکیک آن همیشه ممکن نیست.

دکتر Volker E. Neugebauer ، که سرپرستی تحقیقات در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تگزاس (TTUHSC) را بر عهده دارد  می گوید:

درد فقط حسی نیست که به شما امکان می دهد بدانید که در آن محل مشکلی هست و متوجهتان کند که چقدر شدید است. درد همچنین باعث اضطراب می شود ، کیفیت زندگی را مختل می کند و باعث افسردگی می شود.

در حالی که بیشتر مطالعات درد به قسمتهای دیگر بدن از جمله نخاع دقت می کنند ، Neugebauer توضیح می دهد که ما مغز را مطالعه می کنیم زیرا همه این موارد در آنجا منشا دارند. این مطالعه درک جدیدی از نقش آمیگدال در تسکین درد با استفاده از مدل مکانیسم درد آرتریت را نشان می دهد.

Neugebauer می گوید:

تخصص منحصر به فرد ما این است که درک کنیم که تغییرات در مغز به تداوم ، شدت و سایر عوارض جانبی درد کمک می کند.

ترکیب اصلی LY379268

مطالعه Neugebauer در مجله Neuropharmacology منتشر شد. در آن ، محققان تحقیقات خود را در مورد خواص ترکیب اضطراب تجربی موجود به نام LY379268 توصیف کردند.

بسیاری از متخصصان بر این باورند که ترکیباتی مانند LY379268 با نخاع و سایر اجزای سیستم عصبی خارج از مغز در تعامل هستند. به همین دلیل است که پزشکان به طور معمول هنگام وارد کردن دارو برای کاهش درد ، نخاع را هدف قرار می دهند.

با این حال ، عدم اطمینان زیادی در مورد نحوه عملکرد این ترکیبات و همچنین محل کار آنها در بدن همچنان وجود دارد . محققان در تلاش برای پاسخ به این سؤالها ، LY379268 را به صورت سیستمیک در موشها قرار دادند و به امید تعیین مکان و آنچه انجام می دهند ، به گردش در بدن می پردازند.

هنگامی که ثابت شد که این فاکتور اثر ضد درد در موش ها دارد ، تیم توجه خود را به گیرنده های گلوتامات متابوتروپیک گروه  (II mGluRs) در آمیگدال معطوف کردند.

محققان می دانستند که LY379268 آگونیست این گیرنده ها است . آگونیست ماده ای است که هنگام ترکیب با یک گیرنده سازگار ، پاسخ فیزیولوژیکی ایجاد می کند . آنها همچنین از این سوال که آیا آنها منبع مهاریِ LY379268 بر درد هستند ، استفاده می کنند.


بیشتر بخوانید : آیا در طی بارداری میتوان رابطه جنسی داشت ؟


نقش آمیگدال

آمیگدال شامل خوشه های بادامی به شکل نورون است که در اعماق مرکز لوب تمپور مغز قرار دارد. این بخشی از سیستم لیمبیک مغز است که با انگیزه ، احساسات و ترس و همچنین اضطراب ، اعتیاد و درد درگیر است.

دانشمندان می دانند که II mGluRs در آمیگدال دو عملکرد متضاد را ارائه می دهد. از یک طرف ، آنها می توانند با تحریک یک پاسخ تحریکی ، درد را افزایش دهند. از طرف دیگر ، آنها می توانند یک واکنش مهاری را تحریک کنند که درد را کاهش می دهد.

محققان برای بررسی اینکه آیا این فاکتورها در تسکین درد درگیر شده توسط LY379268 نقش داشته اند ، گیرنده ها را مسدود کردند تا ببینند آیا این اثر تسکین دهنده درد ، این ترکیب را خاموش می کند یا خیر.

Neugebauer می گوید:

این فاکتور واقعاً این کار را کرد. بنابراین تصور کنید که این دارو را به صورت سیستماتیک تزریق کنید ، گیرنده ها را فقط در آمیگدال مسدود کرده اید و اثر ضد درد یا تسکین دهنده درد از بین می رود.

نتایج تیم تحقیقاتی ممکن است پیامدهای مهمی برای تحقیقات آینده داشته باشد. Neugebauer خلاصه می کند که :

این بدان معنی است که اثر این ترکیب در واقع از طریق تاثیر در نخاع انجام نشده است ، بلکه از طریق عمل در ناحیه مورد علاقه مغز ، که آمیگدال است ، اثر میکند . اساسا ، تمام اثر تسکین دهنده درد از دارو را می توان با عملی در مغز توضیح داد ، نه در نخاع .

اگرچه LY379268 روی نخاع تأثیر می گذارد ، اما این اثر مستقیم نیست و در کاهش درد نقش ندارد.

LY379268 و پیری

مطالعه TTUHSC نشان می دهد که LY379268 سزاوار اکتشاف بیشتر به عنوان یک مسکن برای انسان است. Neugebauer می گوید:

هنگامی کهLY379268 به صورت سیستماتیک داده می شود ، کار می کند و اکنون می دانیم که در مغز فعالیت دارد . این اتفاق ، اثرات تسکین دهنده درد را ایجاد کرده و اضطراب را نیز کاهش می دهد ، بنابراین می تواند یک داروی ضد درد بسیار مناسب باشد.

با این حال ، ایتدا Neugebauer می خواهد دریابد که آیا LY379268 می تواند در موش های مسن به همان اندازه که برای حیوانات جوانتر موفقیت آمیز بود ، کارامد باشد یا خیر .

اگر این کار را انجام دهد ، ممکن است راه های جدیدی را برای بررسی درد مزمن ، دردهای طولانی مدت از آرتروز و سایر شرایط مشابه را باز کند.

این منطقه ای است که Neugebauer قصد دارد کشف کند و می گوید:

در زمینه پیر شدن ، واقعاً یک شکاف بزرگ در علم وجود دارد ، بنابراین این همان جهت و مسیری است که فکر می کنم قصد داریم آن را طی کنیم.