شیوه زندگی ما تهدیدی برای باکتریهای روده است

میکروبیوم روده اکوسیستم ظریفی است که از میلیاردها میلیارد میکروارگانیسم تشکیل شده است ، به ویژه باکتری هایی که از سیستم ایمنی بدن ما حمایت می کنند ، ما را از ویروس ها و پاتوژن ها محافظت می کنند و به ما در جذب مواد مغذی و تولید انرژی کمک می کنند .

روند صنعتی شدن در کشورهای غربی تأثیر زیادی بر محتوای بدن مردم آن داشته است . این اصل که در مطالعه ی Ötzi  در رابطه با باکتری های موجود در روده ، تأیید شده است.

Iceman(مرد یخی ، مومیایی مردی از ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد) که در سال ۱۹۹۱ از یخهای کوه های آلپ اتتال ، جایی که ایتالیا با اتریش در هم مرز است کشف شد.
دانشمندان تحقیقات Eurac نمونه هایی از باکتری های مومیایی مرد یخی را مورد بررسی قرار دادند و یافته های محققان دانشگاه ترنتو که ژنوم میکروارگانیسم های روده ی بیش از ۶۵۰۰ فرد را از همه قاره ها تجزیه و تحلیل کرده بودند را تایید کردند .
مطالعات قبلی توسط دانشگاه ترنتو نشان داده بود که بین میزان باکتری میکروبیوم و افزایش چاقی ، خود ایمنی و بیماری های مرتبط با دستگاه گوارش ، آلرژی و سایر موقعیت های پیچیده در کشور های غربی ارتباطاتی وجود دارد .

در مطالعه ای که امروز در سلول میزبان و میکروب ظاهر شد ، محققان Cibio از دانشگاه ترنتو و Eurac در بولزانو / بوزن ثابت کردند که بین میکروبیوم غربی و غیرغربی یا ماقبل تاریخ تفوت هایی در کاهش برخی از انواع باکتری هایی که فیبرهای پیچیده و گیاهی را در روده پردازش می کنند وجود دارد.

این ممکن است ناشی از روند غربزدگی باشد . تغییر در رژیم غذایی ، که چربی زیادی دار و فیبر موجود در آن بسیار کم است ، سبک زندگی بی تحرک در یک محیط شهری ، توسعه عادات بهداشتی جدید و استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها و سایر محصولات پزشکی ، بدون شک زندگی ما را ایمن تر ساخته است . اما تعادل ظریف میکروبیوم ما را تحت تأثیر قرار داده است.

درباره مطالعه

دانشمندان تحقیقات Eurac در بولزانو / بوزن ، توالی DNA مرد یخی را  مرتب کردند و توانستند مجموعه باکتریهای وی را شناسایی کنند ، هنگامی که محققان دانشگاه ترنتو آن را با میکروبیوم جمعیتهای غیر غربی معاصر (از جمله تانزانیا و غنا)که مواد غذایی پردازش شده را استفاده نمی کردند و از شیوه های بهداشتی و سبک زندگی غیر غربی استفاده میکردند ، مقایسه کردند به نتایج حیرت انگیزی دست یافتند .

این مطالعه بیشتر روی Prevotella copri متمرکز شده است ، میکروبی که وقتی در روده ما یافت می شود ، معمولاً بسیار نمود دارد . p.copri در ۳۰٪ از افراد غربی وجود دارد .

نیکولا سگاتا ، هماهنگ کننده مطالعه با آدریان تت از سیبیو از دانشگاه ترنتو توضیح میدهد :

اول از همه ، ما دریافتیم که P. copri یک گونه یکنواخت نیست بلکه از چهار کلاد مجزا اما مشابه تشکیل شده است . سپس متوجه شدیم که حداقل سه مورد از این چهار کلاد تقریباً همیشه در جمعیت های غیر غربی وجود دارد ، اما در افراد غربی بسیار کمتر متداول است . و وقتی چنین باشد ، معمولاً فقط یکی از چهار کلاد وجود دارد . ما فرض کردیم که روند پیچیده غربی شدن تأثیر قابل توجهی در ناپدید شدن تدریجی این باکتری دارد . فرضیه ما با تجزیه و تحلیل نمونه های باستانی DNA که توسط فرانک مایکسنر از موسسه مطالعات مومیایی در تحقیقات Eurac در دسترس قرار گرفته بود تأیید شد . روده Iceman شامل سه تا از چهار کلاد P. copri بود . و چهار کلاد نیز در نمونه های مدفوع فسیل شده از مکزیک که قدمتی بیش از یکهزار سال دارند ، در کنار هم قرار داشتند . ما هنوز نمی دانیم پیامدهای زیست پزشکی این تغییرات میکروبیوم که به طرز چشمگیری در دهه های اخیر تکامل یافته است چیست ، در حالی که بدن انسان قرن ها از نظر ژنتیکی عملاً بدون تغییر مانده است .

تت ادامه میدهد :
ما توانستیم تکامل این کلادها را مورد مطالعه قرار دهیم و اکنون می دانیم که آنها از نظر ژنتیکی با گونه های انسانی و قبل از مهاجرت های اولیه انسانها از قاره آفریقا ترسیم شده اند.
این تحقیق نتیجه همکاری نزدیک با گروه تحقیقاتی آلبرت زینک و فرانک مایکسنر در تحقیقات Eurac در بولزانو / بوزن است . تیم آنها مسئول جمع آوری و پیش تجزیه و تحلیل نمونه های DNA Iceman بود .
میکروبیولوژیست تحقیقات Eurac Frank Frank Maixner نتیجه گرفت:
رابطه تکامل گونه های انسانی و تنوع میکروارگانیسم های روده ، به عنوان یک زمینه تحقیق ، هنوز کاملاً ناشناخته است ، اما می تواند با تجزیه و تحلیل DNA باستانی نتایج مهمی را در آینده به همراه آورد . به همین دلیل ، یافتن تکنیک های پیشرفته تر و کمتر تهاجمی برای به دست آوردن و تجزیه و تحلیل DNA از بقایای انسان یکی از مهمترین زمینه های تحقیق در Eurac است.