lots-of-phones-social-media

آیا واقعا رسانه های اجتماعی می توانند باعث افسردگی شوند؟

این تصور که رسانه های اجتماعی تاثیر منفی بر سلامت روانی دارند، گسترده است. با این حال، پژوهشگرانی که یک مطالعه بلند مدت را انجام دادند می گویند که این مورد ممکن است درست نباشد.

اثرات احتمالی رسانه های اجتماعی بر جوانان به اندازه کافی شدید به نظر می‌رسد که بتواند هرکس را وادار به خاموش کردن تلفن همراه خود کند.

برخی مطالعات نشان داده اند که جوانان می توانند اعتیاد به رسانه های اجتماعی را گسترش دهند.

در عین حال، مطالعات دیگر این را با خواب ضعیف، عزت نفس ضعیف، و سلامت روانی ضعیف مرتبط دانسته اند.

با این حال، تحقیقات جدید این باور را باطل کرده است که استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند افسردگی را ایجاد کند.

مطالعات قبلی این ادعا را براساس اندازه گیری ها از یک نقطه از زمان انجام داده اند، اما این مطالعه جدید یک رویکرد بلندمدت دارد.

نویسنده هدایت کننده مطالعه، Taylor Hefferاز دانشگاه Brock در St. Catharine’s در کانادا می گوید:

 

” شما باید در طول زمان همان افراد را دنبال کنید تا نتیجه گیری کنید که استفاده از رسانه های اجتماعی علایم افسردگی بیشتری را پیش بینی می کند.”

با استفاده از دو نمونه طولی بزرگ، توانستیم به طور تجربی این فرض را آزمایش کنیم.

تاثیر واقعی بر سلامت روانی

این مطالعه بر روی دو گروه مجزا از شرکت کنندگان تمرکز داشت. یکی از آن ها از ۵۹۴ نوجوان در کلاس ششم، هفتم یا هشتم در اونتاریو کانادا ساخته شده است. دیگری شامل ۱۱۳۲ دانشجوی دوره لیسانس بود.

این تیم سالی یکبار به مدت ۲ سال این گروه جوان تر را مورد بررسی قرار داد. آن ها سالانه بالغ بر ۶ سال از دانش آموزان بزرگ تر را مورد بررسی قرار دادند و از اولین سال تحصیل خود در دانشگاه شروع به کار کردند.

این سوالات بر این تمرکز داشتند که آن ها چه مدت زمان در روزهای تعطیل و آخر هفته در رسانه های اجتماعی صرف کرده اند، همچنین زمانی که آن ها صرف فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون، ورزش کردن و انجام تکالیف می کردند.

آن ها همچنین به علائم افسردگی نگاه کردند. آن ها برای دانشجویان دوره کارشناسی این نشانه ها را با استفاده از مقیاس مرکز مطالعات همه گیری شناختی افسردگی اندازه گیری کردند. آن ها از یک نسخه مشابه اما مناسب سن بیشتر برای شرکت کنندگان جوان تر استفاده کردند.

سپس، محققان داده ها را تجزیه و تحلیل کردند و آن را با توجه به سن و جنسیت جدا کردند. یافته ها، که در حال حاضر در ژورنال Clinical Psychological Science منتشر شده است، نشان دادند که استفاده از رسانه های اجتماعی منجر به علائم افسردگی بعد از آن نمی شود. این امر در هر دو گروه شرکت کنندگان صادق بود.

دانشمندان همچنین دریافتند که در زنان نوجوان، علائم افسردگی بالاتر، بعدها استفاده از رسانه های اجتماعی را پیش بینی کرد. Heffer اشاره می کند که زنانی که در این سن ناراحتی را احساس می کنند ممکن است به رسانه های اجتماعی مراجعه کنند تا سعی کنند احساس بهتری داشته باشند.\


بیشتر بخوانید:تاثیر دیدن صفحه نمایش بر مغز کودک


کاهش ترس از رسانه های اجتماعی

این یافته ها نشان می دهند که استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی منجر به افسردگی نمی شود. مهم تر از آن ایناست که، این ممکن است راهی برای منصرف کردن ترس عمومی از تاثیرات تکنولوژی باشد.

همانطور که Heffer توضیح می دهد، \”هنگامی که والدین عناوین رسانه ها مانند\” افسردگی فیسبوک \” را می خوانند، یک فرض ذاتی وجود دارد که استفاده از رسانه های اجتماعی منجر به افسردگی می شود. سیاست گذاران نیز به تازگی در مورد راه هایی برای مقابله با اثرات استفاده از رسانه های اجتماعی بر سلامت روانی بحث و تبادل نظر کرده اند.\”

این احتمال وجود دارد که تفاوت در عواملی مانند شخصیت، نقشی در چگونگی تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روانی داشته باشد. برای مثال، برخی افراد جوان ممکن است انتخاب کنند که از رسانه های اجتماعی به طور منفی به عنوان ابزار مقایسه استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به سادگی از آن برای در تماس ماندن با دوستان استفاده کنند.

دانشمندان اکنون نیاز به بررسی انگیزه هایی مانند این دارند تا به مقامات، متخصصین پزشکی و والدین کمک کنند تا بهترین مسیر را به پیش برند.


آیا واقعا رسانه های اجتماعی می توانند باعث افسردگی شوند؟
۵ (۱۰۰%) ۲ votes