Stroke

درمانی نوین برای شایع ترین نوع سکته مغزی!

تحریک های عصبی می توانند گزینه درمانی جدید برای شایع ترین نوع سکته مغزی باشند!

Blood clot
لخته خون در شریان کاروتید تشکیل می شود.
اعتبار: کپی رایت انجمن قلب آمریکا

پژوهشی که توسط پژوهشگری در UCLA انجام گرفت، نشان داد که درمان جدید تحریک اعصاب برای افزایش جریان خون در افراد، می تواند به بیماران مبتلا به شایع ترین نوع سکته مغزی تا ۲۴ ساعت بعد از شروع آن کمک کند.

انجام یک پژوهش با مطالعه ی ١٠٠٠ بیمار نشان داد که با توجه به شواهدی که وجود دارد، این تکنیک، تحریک خوشه سلول های عصبی به طور فعال است که پس از آنکه فرد بیمار بعد از  ٣ ماه، سکته مغزی ایسکمیک قشری حاد را تجربه کرد، بر سطح مغز تاثیر می گذارد.

دکتر jeffrey saver  مدیر کل مرکز سکته مغزی جامع UCLA، پژوهشگر اصلی این پژوهش بود که در ۷۳ مرکز پزشکی در ۱۸ کشور انجام گرفت، وی که معاون ارشد تحقیقات بالینی مغز و اعصاب در دانشکده پزشکی David Geffen نیز بود، این چنین گفت که :

ما اعتقاد داریم که این نشان دهنده ی ظهور یک درمان جدید برای بیماران مبتلا به سکته ایسکمیک حاد است.

این پژوهش امروز در Lancet منتشر شده است .

در حال حاضر بر خلاف دو درمان تایید شده برای سکته مغزی حاد که با از بین بردن و جلوگیری از لخته شدن، شریان ها را مسدود می کند؛ روش جدید تحریک الکتریکی، جریان را به سلول های عصبی پشت بینی متصل کرده و جریان خون در مغز افزایش می دهد و باعث جلوگیری از انسداد شریان ها و منطقه تهدید آمیز مغز می شود.

در پژوهش های قبلی برای درک مکانیزمی که درمان آن عمل می کرد، پژوهشگران دریافتند که تحریک خوشه عصبی نه تنها جریان خون را افزایش می دهد، بلکه مانع تورم مغز و جمع شدن خون می شود و همچنین توانایی نورون ها برای جبران آسیب ها و ایجاد اتصالات جدید را بهبود می بخشد.

Brain

اگرچه این نتایج از لحاظ آماری معنادار نبودند اما هنگامی که این داده ها با یافته های مشابه از یک آزمایش قبلی در هم آمیخته شدند، آمار تجمعی نشان می دهد که این درمان زمانی موثر است که در زمان ۸ تا ۲۴ ساعت پس از شروع سکته مغزی ایسکمیک قشری حاد صورت گیرد.

این درمان جدید با استفاده از یک الکترود عصبی کوچک که به طور موقت از طریق سقف دهان انجام می گیرد( ایمپلنت تنها نذاز به بیهوشی محلی دارد) در طی این پژوهش، این الکترود به طور فعالانه خوشه سلول های عصبی را به مدت چهار ساعت در روز برای ۵ روز به صورت متوالی تحریک کرد.

از جمله اولین روش درمانی سکته مغزی ایسکمیک حاد، استفاده از داروهای ضد التهاب که توسط اداره غذا و داروی آمریکا در سال ۱۹۹۶ تایید شد، می باشد؛ هنگامی که بعد از شروع تزریق این دارو ها که tPA نیز نامیده می شوند، ممکن است یک شریان مسدود شده را باز کرده و جریان خون بازگردد و آسیب سکته مغزی را از بین ببرد.

اگر درمان بیش از ۳ ساعت به تعویق بیافتد، اثربخشی آن کاهش می یابد و برای همه بیماران عمل  نمی کند و برخی از افراد شرایطی دارند که از مصرف آن اجتناب می کنند.


بیشتر بخوانید: سکته مغزی و چگونگی پیشگیری و درمان آن


اخیرا FDA دستگاه های بازیابی لخته خون را تایید کرده است که به واسطه شریان ها، جهت حذف انسداد بکار می روند که به تنهایی و با ارتباط با TPA استفاده می شود.

این دستگاه ها زمان درمان را به ۲۴ ساعت پس از شروع سکته مغزی در برخی از بیماران گسترش دادند، هرچند درمان قبلی موثر تر است اما دستگاه ها نیاز به تخصص دارند که ممکن است خارج از مراکز پزشکی اصلی وجود داشته باشد.

دکتر saver گفت :

سکته مغزی عامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در ایالات متحده و سراسر جهان است و این ضروری است که ما درمان های جدید و موثر را برای تکمیل درمان های موجود بدانیم و همچنین پنجره درمان طولانی تری را ایجاد کنیم.

 دکتر Saver در ادامه افزود : 

این پژوهش نشان داد که درمان تحریک جدید می تواند برای افرادی که واجد شرایط مصرف داروهای ضدانعقاد هستند و در معرض خطر قرار دارند، مفید باشد؛ پژوهش های آینده اثربخشی درمان جدید را هنگامی که آن را با داروهای حلال لخته خون و دستگاه های بازیابی لخته مورد استفاده قرار می دهند، تعیین می کنند.