چگونه نانو ذرات می توانند،شیوع سرطان را تحریک کنند؟!

تحقیقی جدید یافت؛برخی نانو مواد که دانشمندان برای سرکوب سرطان استفاده می کردند،اثر بالعکس داشتند.
و برای شیوع تومور ها سودمند واقع شدند.

نتایج معلوم کرد چرا این اتفاق باید رخ دهد و راهی را برای ما طرح کرد که این خطر را به یک سود درمانی تبدیل کنیم.
تکنولوژی نانو اخیرا بعنوان یک راه خلاقانه برای درمان نانو ظهور کرده است.
برای مثال،برخی از دانشمندان نانو ذرات طلا را طراحی کرده اند که می توانند سلول های سرطانی را جستجو کنند و آن ها را از داخل پودر کنند.
با این حال،دیگران از نانو کپسول ها برای آزاد کردن داروهای متمرکز،به یک روش دقیق،استفاده می کنند.

این روش دقیق شامل پرهیز از اثرات جانبی است که شیمی درمانی مرسوم ممکن است ایجاد کند؛ و اما این “نانوذرات” از چه چیز هایی تشکیل شده و آیا موادی که دانشمندان در نانو مواد استفاده کردند می توانند نسبت به مانع شدن،بیشتر به شیوع سرطان کمک کنند؟

رایج ترین حالت بین دیگران این است که دانشمندان از طلا،تیتانیوم دی اکسید،نقره و سیلسیوم دی اکسید برای اهداف درمانی استفاده می کنند.با این حال،تحقیقی جدید که -نتایج اکنون در جمله ی تکنولوژی نانوطبیعت منتشر شده-اظهار می کند که این نانو مواد می توانند بواسطه ی افزایش فضا بین سلول های رگ های خونی و سلول های سرطانی که موجب مهاجرت آسان تر به محل های دیگر می شوند،به شیوع سرطان کمک می کنند.

دانشمندان در دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) پس از مطالعه ی چندین مدل از سرطان سینه در جانوران جونده به این نتیجه رسیدند.

Fei Pengاز بخش شیمیایی و مهندسی زیست مولکولی در دانشکده ی مهندسی NUS ، نخستین نویسنده ی این گزارش بود .
Peng و همکارانش پدیده ی “نانو مواد القا شده ی نشتی اندوتلیال” را تفویض مقام کردند.همچنین در گزارششان راه های جدیدی ارائه کردند که توسعه دهندگان دارو می توانند از این کشف برای تاثیر گزار تر شدن درمان سرطان و دیگر بیماری هایشان استفاده کنند.

نانوذرات ممکن است موجب سرعت گرفتن پیشرفت سرطان شوند.
Peng و تیمش یافتند که NanoEL ، حرکت سلول های سرطانی را از سمت تومور اصلی به دیگر سمت ها تسریع می کند و به سلول های سرطانی که پیش از این در حرکت گریز از چرخه ی خون بودند،کمک می کنند.
David Leongپروفسور وابسته به بخش شیمیایی و مهندسی زیست مولکولی،دانشکده ی مهندسی NUS یکی از رهبران مطالعه بود.
او معنای این نتایج را توضیح می دهد و می گوید برای یک بیمار سرطانی،مستقیم ترین پیامد یافته های ما در طولانی مدت ، قبل از آشکاری نانو مواد[برای مثال از طریق محصولات و آلاینده های محیطی]ممکن است موجب تسریع روند سرطان شوند،حتی هنگامی که نانو مواد تصفیه شده نیستند.نانو مواد ممکن است غالبا در غذا های فرآوری شده و محصولات آرایشی مثل کرم ها و لوسیون ها موجود باشند.

Leong می گوید باید به اثرات متقابل بین این نانو مواد کوچک و سیستم زیستی بدن ،در طی طراحی و توسعه ی سرطان توسط نانو مواد توجه کرد.وی افزود “حیاتی است که از تحویل نانو مواد به دارو های سرطان و همچنین بطور ناخواسته به پیشرفت بیماری و سرعت بخشیدن آن ها ، مطمئن شویم”

David Leongمی گوید”به عنوان دستیابی به موفقیتی جدید در آشکار سازی مواد،ما نیاز داریم تا بطور همزمان بدانیم که چه موجب می شود این نانو مواد ،محصولات ناخواسته را رها کند”

از دشمن به دوست

نویسندگان مطالعه همچنین توضیح دادند که ما می توانیم مکانیسم های مشابه که می توانند آسیب پذیری را در درمان سرطان نمایان کنند مهار کنیم و شیوع تومور را برای بدست آوردن اثر مخالف هدایت می کنیم.

آن ها می گویند،ساخت رگ های خونی سوراخ دار، همچنین می تواند دسترسی دارو های شیمی درمانی و سلول های درمانی را به بافت های آسیب دیده ،تسهیل کند .

Leong می گوید”در حال حاضر ما در حال بررسی استفاده از اثرات NanoEL برای تخریب تومور های نابالغ یا رگ های خونی بدون سوراخ برای تحویل دارو های سرطان به تومور ها ،هستیم.

وی افزود”نیاز است ما در این راه خوب بسیار با دقت قدم برداریم و مدت زمانی که تومور های در معرض نانومواد قرار می گیرند را بهینه سازی کنیم.این می تواند به دانشمندان اجازه دهد که منبع بیماری را پیش از شیوع سلول های سرطانی مورد هدف قرار دهد و به یک مشکل بشدت مقاوم تبدیل شود”

همچنین ممکن است،به علاوه ی سرطان یافته ها در شرایط دیگر به کار گرفته شود که شامل دستگاه ها و بافت های آسیب دیده است.

چگونه نانو ذرات می توانند،شیوع سرطان را تحریک کنند؟!
۵ (۱۰۰%) ۲ votes