رشد کردن در محیط سبز می تواند به تقویت سلامت روانی کمک کند

تحقیقی جدید از دانشگاه Aarhus در دانمارک بیان می کند افرادی که در ارتباط نزدیک با طبیعت رشد کرده اند،نسبت به همتاهایشان که دسترسی کمتری به محیط های سبز در کودکی دارند،کمتر محتمل به توسعه ی بیماری های روانی در دوران بزرگسالی اند.
مطابق مطالعات اخیر،مشکلات سلامت روانی در ایالات متحده رشد یافته است،این رشد با افزایش به خصوصی در موارد اضطراب و افسردگی همراه بوده است.
دلایلی که پشت این روند نگران کننده است به همان اندازه که پیچیده اند،فراوان هم هستند.این دلایل از درخواست های استرس زای همیشگی زندگی مدرن مثل همیشه در دسترس بودن از طریق ایمیل،تلفن و رسانه های اجتماعی گرفته تا عوامل محیطی مثل آلودگی.
محققان از سراسر جهان در حال تلاش برای جدا کردن هر کدام از این عوامل خطر هستند.به منظور بدست آوردن یک ایده ی بهتر در این زمینه که چه تغییراتی ضروری است تا از توسعه ی مشکلات سلامت روان پیشگیری شود،این موضوع در سراسر جهان مطرح است.
اکنون مطالعه ای جدید از محقق فوق دکترا Kristine Engemann و همکارانش از دانشگاه Aarhus دانمارک،ارتباطی بین رشد کردن در محیطی طبیعی و بهره مندی از سلامت روانی بهتر در بزرگسالی یافتند.

فضا های سبز می تواند از ذهن ما حفاظت کند

در تحقیقشان [یافته هایشp در PNAS منتشر شد ] از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۳ از داده های ماهواره ای برای تشخیص محیط های سبز در نزدیکی ۹۰۰۰۰۰دانمارکی در دوران کودکی بودند استفاده کردند.
سپس آن ها پیوستگی این داده ها را با این ریسک جمعیت که یک موقعیت از ۱۶ موقعیت متفاوت سلامت روانی،در طی بزرگسالی توسعه یابد بررسی کردند.محققان یافتند افرادی که در محیط های سبز رشد یافتند،۵۵% کمتر محتمل توسعه ی مشکلات سلامت روانی نسبت به دیگر بزرگسالان هستند.
این نتایج حتی پس از مطابقت دادن عوامل تعیین کننده بالقوه،که شامل وضعیت اجتماعی و اقتصادی افراد،پیشینه ی خانوادگی در مورد مشکلات سلامت روانی و مهاجرت از مناطق روستایی به شهری است،در جای خود باقی ماند.

Engemann ذکر کرد”داده های ما منحصر به فرد هستند.”
همچنین توضیح داد”ما این فرصت را داریم که مقدار زیادی اطلاعات در زمینه های دیگر هم از دانمارکی ها بدست آوریم.موقعیت مسکونی و تشخیص بیماری و مقایسه کردن آن ها با تصاویر ماهواره ای‌ گسترش مناطق سبز که هر فرد را در زمان رشد فرا می گیرد ، آشکار می کند.”

مطالعه ی دانمارکی همچنین بیان می کند که هر چقدر فردی مدت زمان بیشتری را [از در دوران خردسالی تا سن ۱۰سالگی ] در نزدیکی طبیعت بگذراند،بیشتر احتمال دارد که در زندگی آینده از سلامت روانی خوب بهره مند شود.

Kristine Engemann می گوید”ما با مجموعه ی داده هایمان نشان می دهیم،خطر گسترش مشکلات ذهنی مطابق با حضور بیشتر در محیط های سبز از زمان تولد تا سن ۱۰ سالگی،کاهش می یابد.از این رو محیط های سبز در طی کودکی بسیار حائز اهمیت هستند.”

شهر های ما باید با نیازهای ذهنی مان در یک ردیف قرار بگیرند

محققان پیش تر استدلال کردند که یافته هایشان پیشنهاد می کند که مقام های شهری،باید توجه بیشتری برای حفاظت از محیط های سبز موجود و توسعه ی بیشتر مناطق سبز صرف کنند.
محققان درتحقیقی اسبق، بر پیوند بسیار موثر بین سطح آلودگی هوا و صوتی در مناطق شهری و کاهش در سلامت ذهن اشاره کردند.آن ها استدلال کردند که یافته های جاری شواهد بیشتری برای بیان اهمیت این دوست،در دستیابی سلامت روانی ما فراهم کردند.

Engemann می گوید”شواهد در حال افزایشی هستند که نشان می دهند محیط طبیعی نقش بزرگتری [نسبت به تفکر گذشته] برای سلامت روان بازی می کنند.مطالعه به منظور دادن فهم بهتر اهمیت در سراسر جمعیتی گسترده تر.”
محققان مطالعه تاکید کردند از آن جایی که مردم از سراسر جهان بطور افزایشی در حال نقل مکان از مناطق روستایی به شهری،برای بدست آوردن فرصت های بهتر زندگی،هستند نیاز است تا ما توجه بیشتری صرف این کنیم که شهر های ما با نیاز های روانی ما در یک ردیف قرار گیرند.
مطابق با داده های اخیر از دایره ی اقتصادی و امور اجتماعی سازمان ملل،۵۵%جمعیت جهان در مناطق ساخته شده زندگی می کنند و احتمال دارد این رقم تا سال ۲۰۵۰ تا ۶۸% افزایش یابد.
همکار نویسنده ی مطالعه Prof. Jens-Christian همچنین توصیه کرد”ارتباط بین سلامت روان و دسترسی به محیط سبز در موقعیت محلی باید مورد توجه قرار گیرد.خصوصا در برنامه های شهری،به منظور داشتن شهر هایی سبز تر و سالم تر و افزایش سلامت روانی شهروندان شهری در آینده.”