آیا خوردن غذاهای محلی می تواند فشار خون و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد؟

مطالعه ای آزمایشی و اخیرا یافت که مصرف کنندگان غذاهای محلی با مواد افزودنی کمتر ممکن است چربی های شکمی،فشار خون و خطر دیابت را کاهش دهند.

مطالعه در مقیاس کوچک بود اما یافته ها جذاب بود.

غذاهایی که ما میخوریم تاثیر بسیار زیادی بر سراسر سلامت ما دارد.شیوع دیابت نوع دوم و چاقی نشانه ای مشخص است که بطور کلی عادت های غذایی مردم ایالات متحده نیازمند توجه است.مردم به کمکی سخت و عملی در رژیمشان نیاز دارند.

این نیاز در جستجوی بی پایان برای مداخله در رژیم غذایی تجلی پیدا کرده است:رژیمی غذایی که همه ی بیماری ها را درمان می کند،سلامت و تندرستی را تقویت می کند و طول عمر را افزایش می دهد.

رژیمی که حداقل برخی از این گزینه ها را تیک می زند،احتمال دارد که شامل میوه ها،سبزیجات،تمام دانه ها باشد و مقدار زیاد شکر،نمک و چربی را محدود کند.

با این حال،همینطور که بسیاری از ما آگاه هستیم،چسبیدن به یک برنامه ی رژیم غذایی چالش برانگیز است. و همانطور که یک نویسنده تعبیر می کند:

“تغذیه و علوم سیاسی‌‌ به سرعت پیشرفت کرده اند و باعث سردرگمی شده اند.”

اکنون رژیم غذایی متداول،رژیم غذایی مدیترانه ای است که شامل کربوهیدرات کم و گاها فاقد کربوهیدرات،اتکین ها،کتوژنیک و روزه داری متناوب است.

مطالعه ای اخیر بررسی کرده است که آیا ایجاد تغییر کوچکی در عادت های خریدمان می تواند تفاوتی اساسی در سلامت ما ایجاد کند یا خیر.

تمرکزی بر غذاهای فوق پردازش شده

در ماه های اخیر،Medical News Today مطالعات متداولی با تمرکز بر غذای به اصطلاح فوق پردازش شده را پوشش داده است.بطور کلی،محققان نتیجه گرفتند که این ها اخبار بدی برای سلامت هستند‌.توضیح متداول برای این خبر هم سطح بالای چربی،قند و نمک در غذا های فوق پردازش شده است.

مطابق با گفته ی نویسندگان این افزودنی ها که صنایع غذایی استفاده میکند شامل مواد شیمیایی هستند.این مواد می توانند غذا را خوش طعم،بادوام و قابل انتقال در مسافت های طولانی کنند.

محققان برای مطالعه شان که در ایتالیا انجام دادند،به منظور فهمیدن اثرات مصرف غذاهای سنتی پردازش شده،شروع به کار کردند.به جای تمرکز بر مقدار چربی و شکر،منحصرا به بررسی افزودنی ها توجه نشان دادند.به خصوص آزمایش بر پنیر،سوسیس،پاستا،شیرینی،بیسکویت ها و شکلات متمرکز بود.

محصولاتی که در دور دست تولید می شوند.

اعضای تیم به جای درخواست از شرکت کنندگان برای حذف این محصولات از رژیمشان از آن ها درخواست کرد که غذا را بطور محلی تهیه کنند.

آزمایش افزودنی ها

در کل ۱۵۹ شرکت کننده ی سالم، مطالعه ی ۶ ماهه را انجام دادند.محققان محدوده ای از مولفه ها را ارزیابی کردند.این مولفه ها شامل قد،وزن،فشار خون سیستولیک(فشار درون رگ ها زمانی که قلب منقبض است) و فشار خون دیاستولیک(فشار درون رگ ها زمانی که قلب بین ضربان ها استراحت می کند)است.

در میان چیز های دیگر،محققان چربی سراسری و چربی شکمی،سطح اضطراب و افسردگی شرکت کنندگان را نیز اندازه گیری کردند.آن ها برای ارزیابی افسردگی،از پرسشنامه ای استاندارد استفاده کردند که پرسشنامه ی افسردگی Beck نامیده می شد.

محققان برای اندازه گیریه گلوکز خون و سطح پتاسیم،سدیم،انسولین،کراتین و c-پپتید ها(میزانی که نشان می دهد هر فرد چقدر انسولین تولید می کند)نمونه های خونی تهیه کردند.

محققان همچنین امتیاز ارزیابی مدل هموستاز(HOMA) را محاسبه کردند.انجمن پزشکی،امتیازات HOMA را به عنوان مقیاس مقاومت انسولین و فعالیت سلول های بتا (سلول های داخل پانکراس که انسولین را ترشح می کند)در نظر می گیرد.

در آغاز مطالعه،هیچ تفاوت قابل توجهی بین دو گروه پیدا نبود.