bonecells

آیا پروبیوتیک ها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند؟

پوکی استخوان عمدتاً افراد مسن تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد ولی تحلیل رفتن استخوان می تواند در سنین پایین تر مثلا در ۴۰ سالگی شروع شود. دانشمندان اخیرا دریافته اند که پروبیوتیک ها می‌توانند ابزار ایمن و موثری برای مبارزه با تحلیل رفتن استخوان باشند.

استخوان ها به این صورت نیستند که فقط یکبار رشد کنند و تا آخر عمر به همان شکل بمانند.

درعوض، استخوان از بافت زنده‌ای تشکیل شده که مدام تجزیه می‌شود و به صورت استخوانی جدید بازسازی می‌شود.

وقتی که ما جوان هستیم، این روند کارآمد تر است. در حدود سن ۳۰ سالگی، بدن افزایش دادن توده‌ی استخوانی را متوقف می‌کند، و وقتی که به دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ زندگی خود می‌رسیم، تجزیه‌ی استخوان ها بیشتر از بازسازی آن‌ها می‌شود.

با گذشت زمان، این مسئله می‌تواند باعث پوکی استخوان شود. استخوان ها به تدریج باریک‌تر می‌شوند که این امر می‌تواند حتی با یک زمین خوردن ساده باعث شکستگی شود.

احتمال خطر پیشرفت بیماری در خانم های مسن تر بیشتر است، ولی این بیماری مختص به خانم ها نیست و آقایان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از دیگر عواملی که منجر به این بیماری می‌شوند می‌توان به شکستن یک استخوان بعد از ۵۰ سالگی، یائسگی زود هنگام، داشتن قالب بدنی کوچک‌تر، استعمال تنباکو، و داشتن سابقه خانوادگی پوکی استخوان، اشاره کرد.

شکستگی‌ها می‌توانند نتایج سختی به دنبال داشته باشند‌‌‌‌‌‌؛ برای مثال، در طول اولین سال بعد از شکستن لگن، میزان مرگ و میر  ۲۴-۳۰ درصد است.

هرچه سنمان بالاتر می‌رود، پوکی استخوان بیشتر از یک مشکل می‌شود و زنان در طول یائسگی توده  استخوانی خود را به سرعت از دست می‌دهند. زمانی که افراد به دهه‌ی ۷۰ زندگی خود می‌رسند، مرد و زن هر دو به یک میزان توده‌ی استخوانی از دست می‌دهند.

داروهایی که می‌تواند به درمان پوکی استخوان کمک کنند در دسترس هستند، اما جلوگیری کردن یا کاهش سرعت تحلیل استخوان اولیه می‌تواند بهبود بزرگی باشد.

جلوگیری از پوکی استخوان

 

یک پژوهش جدید در مجله‌ی ایمیونیتی منتشر شده است. این پژوهش توانایی پروبیوتیک در افزایش رشد استخوان ها را مورد بررسی قرار داده است.

پژوهشگران، به رهبری نویسنده‌ی ارشد پژوهش، روبرتو پسیفیکی از دانشگاه اموری آتلانتا، این موضوع را با موش های آزمایشگاهی ماده مورد بررسی قرار دادند. دانشمندان در یک دوره‌ی ۴ هفته‌ای به موش ها لاکتوباسیلوس رامنوسوس GG مکمل دادند.

 

این گروه نشان داد که پروبیتیک نام برده شده رشد باکتری های روده را تحریک کرده. این باکتری های روده یک متابولیت خاص با نام بوتیریت را تولید میکنند. بوتیریت سلول های T موجود در مغز استخوان  را وادار میکرد که پروتئینی به نام Wnt10b بسازند که این پروتئین برا رشد استخوان ها حیاتی است.

روبرتو پسیفیکی می‌گوید:

قدرت این میکرو ارگانیسم های همزیست روده در تنظیم کردن استخوان ها و پیچیدگی مکانیسم عملکرد پروبیوتیک ها ما را متعجب کرد.

او توضیح می‌دهد که: پروبیوتیک ها تا حدی بحث بر انگیزند، به دلیل اینکه مکانیسم عمل آن‌ها ناشناخته است، نوعی درمان جایگزین ناشناخته و اثبات نشده به حساب می‌آید.

هرچند که تحقیقات نشان می‌دهد که می‌توانند روی ساختار استخوان تاثیر مثبت بگذارند. پسیفیکی همچنین معتقد است که تعداد باکتری های موجود در پروبیوتیک ها میتواند به اندازه پروبیوتیک استفاده شده مهم باشد. ولی تحقیقات بیشتری برای اثبات این مسئله لازم است.

 

محدودیت های این پژوهش

 

مهم ترین چیزی که باید درباره‌ی این پژوهش به خاطر داشته باشیم این است که این پژوهش روی موش‌ها انجام شده است نه روی انسان. نویسندگان می‌گویند که نیاز مبرمی به ادامه دادن این پژوهش وجود دارد.

آن‌ها تمایل دارند که بدانند آیا پروبیتیک ها می‌توانند در شرایط استخوانی دیگر کمک کنند و امیدوارند این پژوهش با انسان ها ادامه پیدا کند.

پسیفیکی می‌گوید:

یافته های ما در آینده نیاز پیدا می‌کنند که با مطالعه بر روی انسان ها معتبر شوند.

او می‌گوید: «اگر این پژوهش ها موفق باشند، می توانند راه را برای درمانی ارزان و بدون عوارض هموار کنند که این مسئله می‌تواند رشد اسکلتی را در جوانان بهینه سازی کند و از پوکی استخوان در افراد مسن تر جلوگیری کند.»

آیا پروبیوتیک ها از پوکی استخوان جلوگیری می کنند؟
۴٫۷ (۹۴٫۲۹%) ۲۸ vote[s]