autism

آیا کودک من اوتیسم دارد؟

اوتیسم اغلب تا سن سه سالگی تشخیص داده نمی‌شود، اما برخی از کودکان حتی قبل از یک سالگی دارای نشانه هایی از تاخیر رشد می باشند، در حالی که همه نوزادانی که از تاخیر رشد برخوردار باشند دارای طیف اوتیسم نیستند. کارشناسان تشخیص زودهنگام و سرمایه‌گذاری برای تشخیص را روندی برای بهبود این بیماری می دانند. دکتر ربکا لاندا؛ مدیر مرکز اوتیسم و اختلالات مرتبط با آن در موسسه کندی کریگر می گوید:

پدر و مادر باید توانایی شناسایی علائم هشدار دهنده ASD و دیگر تأخیر های ارتباطی را داشته باشند. او می‌گوید ما می‌خواهیم والدین را تشویق کنیم که ناظران خوبی رشد کودکان خود باشند تا بتوانند اولین شاخص های تاخیر در برقراری ارتباط، مهارت‌های اجتماعی و حرکتی کودک را ببینند و همچنین ادامه می‌دهد که برخی از کودکان که ASD دارند علائمی را تا قبل از تولد ۲ سالگی نشان نمی دهند و حتی بعد از آن عقب روی رشد دارند.

دکتر لاندا در دهه گذشته از خواهران و برادران مبتلا به اوتیسم کمک خواست و اولین فرم خود را انتشار داد. تحقیقات او نشان داد که این بیماری ممکن است تا ۱۴ ماهگی دیده نشود و این نشانه ها از ۱۴ ماهگی دیده ولی در کودک یک یا دو ساله از بین رود و دیگر دیده نشود.
دکتر لاندا توصیه می‌کند که والدین با کودک ۶ تا ۱۲ ماهه خود بازی کنند و به علائم اوتیسم که در زیر به آنها اشاره شده است، توجه کنند:
۱) وقتی مراقبین نزدیک می شوند به ندرت لبخند می زنند.
۲)به ندرت تلاش می‌کنند که صدا و حرکات دیگر را مانند: لبخند در طول تبادل اجتماعی تقلید کنند.
۳) تاخیر در تکلم دارند.
۴) از ۶ تا ۱۲ ماهگی واکنشی به نام خودشان نشان نمی‌دهند.
۵)تا ۱۰ماهگی هیچگونه حرکتی برای ارتباط انجام نمی‌دهند.
۶)تماس چشمی ضعیفی دارند.
۷)اغلب بی توجهی شما را می خواهند.
۸)به طور مداوم حرکات دست‌ها و پاها بدنشان غیرمعمول است. مانند: چرخش در مچ دست انجام حرکات تکراری.
۹)هنگامی که شما به طرف او می‌روید او به سمت شما نمی آید.
۱۰)تاخیر در حرکت مثل غلتیدن، هل دادن و سرخوردن دارند.

دکتر لاندا می‌گوید:

اگر والدین مشکوک باشند که رشد فرزندشان مشکلی دارد یا اینکه فرزندان مهارت های خود را از دست میدهند یا نه، باید با پزشک متخصص اطفال یا متخصص دیگری صحبت کند.

حواستان باشد روش “صبر کنید تا بزرگ شود” را اتخاذ نکنید؛ زیرا، هرچه پیش رود مغز کودکان رشد پیدا کرده و شکل می‌گیرد، پس پیشگیری بهتر ازدرمان است.

نمره شما به این پست