mnbvcxsw3e4567u8ikjb

ایروبیک چقدر می تواند به شما در حل مسائل کمک کند

تحقیقات نشان داده اند که ورزش کردن می تواند به تغییر و بهبود سلامت مغز شما کمک کند. اگر به دنبال راهی برای بهبود مهارت های حل مسئله خود هستید، می توانید از یک فعالیت ساده بهره بجویید: تمرینات هوازی (ایروبیک)

مشهور است که ورزش به بهبود عملکرد ذهنی در افراد مسن کمک می کند، اما یک مطالعه ای که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد که ورزش کردن برای جوانان و و میانسال نیز تاثیر مشابهی دارد.

محققان دانشکده پزشکی و جراحان دانشگاه کلمبیا تحقیقی برای بررسی اثرات ورزش بر روی ۱۳۲ نفر از افراد بزرگسال که بین ۲۰ تا ۶۷ سال داشتند، انجام دادند. در این مطالعه به نظر می رسید افرادی که فعال تر بودند عملکرد اجرایی بهتری داشتند.

محققان یافته های خود را در مجله علوم اعصاب today منتشر کردند.

تحقیقات قبلی بیشتر بر ورزش و عملکرد آن بر مغز افراد مسن تر متمرکز بود، بنابراین اطلاعات زیادی در مورد این که چگونه ورزش می تواند بر عملکرد مغز افراد جوان تر تاثیر بگذارد، وجود نداشت.

برای مثال، ورزش عملکرد اجرایی را افزایش می دهد، که شامل استدلال کردن، توانایی حل مساله و برنامه ریزی کردن است. محققان متوجه شدند که این تاثیرات در شرکت کنندگانی که مسن تر می باشند اثر بخش تر است.

محققان در این مطالعه به چه چیزی پی بردند؟

در بخشی از آزمایش این ۱۳۲ نفر به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه تمرینات هوازی انجام می دادند و گروهی دیگر تمرینات کششی و تقویتی را انجام دادند. شرکت کنندگانی که در این مطالعه همکاری می کردند، عملکرد اجرایی، سرعت پردازش، تکلم، دقت، و حافظه اپیزودیکشان قبل از شروع مطالعه و نیز در هفته دوازدهم و هفته بیست و چهارم مورد آزمایش قرار گرفت.

آن ها چهار بار در هفته تمرین می کردند. افراد گروهی که ورزش های هوازی انجام می دادند تمرینات متنوعی انجام داده تا ضربان قلبشان به حدی خاص که هدف پژوهشگران بود، برسد.

پیشرفت قابل توجهی در عملکرد اجرایی کسانی که ایروبیک انجام می دادند، وجود داشت. با این حال محققان متوجه شدند که هرچه سن بالاتر باشد بهبودی در عملکرد اجرایی بیشتر خودنمایی می کند.

ورزش کردن بعد از ۳۰ سالگی

از آنجا که عملکرد اجرایی ما معمولا در حدود ۳۰ سالگی است، متخصصان گوشزد می کنند که انجام دادن ورزش هوازی ممکن است به کاهش افت ذهنی که مربوط به پیری می شود، کمک کند.

Yaakov Stern نویسنده مطالعات علوم اعصاب در دانشکده عصب شناسی و عضو هیات علمی موسسه تحقیقات در مورد بیماری آلزایمر و رشد مغز در دانشگاه کلمبیا، در بیانیه ای اضهار کرد که ورزش می تواند به مردم کمک کند تا برخی از عملکردهای ذهنی را که ممکن است از دست داده باشند به دست آورند. او ادامه می دهد: من فکر می کنم تمرینات ایروبیک برای نجات  عملکرد ازدست رفته مفید می باشد، در مقایسه با افزایش عملکرد در افرادی که عملکردشان کاهش پیدا نکرده است.

ایروبیک سرعت پردازش، دقت، تکلم و حافظه را بهبود نبخشید. تحقیقات دیگری نشان داده است که ایروبیک می تواند این عوامل را در افراد بالای ۵۵ سال بهبود بخشد.

استرن می گوید که یک مطالعه بزرگ تر ممکن است بتواند تشخیص دهد که آیا ایروبیک، می تواند این عملکرد ها و نشانه ها را در افراد جوان تر بهبود بخشد. او افزود که ورزش ممکن است تاثیرات متفاوتی در جمعیت افراد جوان و مسن تر داشته باشد.

تغییرات مغز بعد از تمرینات ایروبیک

تصاویری که از مغز ۲۴ هفته پس از شروع  برنامه ایروبیک گرفته شد، نشان می داد که ایروبیک باعث افزایش قابل توجه ضخامت در قشر مغز میانی چپ، که به عملکرد اجرایی مربوط است، شده است.

استرن گفت: ما رابطه ای بین بهبود عملکرد اجرایی و تغییر در ضخامت قشری مغز را ندیدیم. ما افزایش ضخامت در ناحیه قشری پیشانی را در اثر تمرین مشاهده کردیم، ناحیه ای که معمولا با عملکرد اجرایی مرتبط است.

همچنین محققان مشاهده کردند که ایروبیک موجب افزایش جسم خاکستری در مغز می شود. حجم جسم خاکستری و چگالی سلول ها به طور مثبتی با توانایی ها و مهارت های مختلف در ارتباط است. رشد جسم خاکستری ارتباطی به سن شرکت کننده ها نداشت.

استرن می گوید که این مطالعه مدارکی را در اختیار ما قرار می دهد که نشان می دهد ایروبیک برای افراد جوان مفید است. او ادامه میدهد: با این حال، یک مطالعه دیگر ممکن است نتایج مشابهی نداشته باشد. این مطالعه همچنین بر روی افرادی متمرکز بود که به طور منظم ورزش نمی کردند و به طور میانگین ظرفیت تنفسی متوسطی داشتند.

گومز عثمان می گوید: تحقیقات بیشتری نیاز است تا بفهمیم چه میزان از ورزش کردن می تواند فعالیت ها و قابلیت های مغز را بهبود بخشد. او ادامه داد:  علاوه بر این، محققان هنوز در مورد این که ورزش کردن چطور مغز ما را تغییر می دهد، تحقیق می کند، همچنین مناسب ترین ورزش برای هر شخص می تواند منحصر به فرد باشد.

فواید ورزش کردن

ایروبیک می تواند به روش های گوناگونی به سلامتی شما کمک کند، مثلا با افزایش ظرفیت قلب، شش ها و نیز انتقال اکسیژن به وسیله خون.  در نتیجه تعداد رگ های خونی و سیناپس ها به همراه حجم مغز افزایش می یابد.

عثمان در سال گذشته ۱۰۰ آزمایش کنترل شده را به صورت تصادفی ارزیابی کرد و در مجله عصب شناسی منتشر کرد که طی آن متوجه شد توانایی های فکری مرتبط با ورزش همچون سرعت پردازش و عملکرد اجرایی بهبود یافته است.

 

ایروبیک چقدر می تواند به شما در حل مسائل کمک کند
۵ (۱۰۰%) ۱ vote