سلول های ایمنی در MS نقش دارند

سلول های ایمنی در بیماری التهابی نقش دارند.

گروهی از محققان در مرکز پزشکی دانشگاه فرایبورگ موفق به نشان دادن این موضوع در یک مدل حیوانی شدند. آنها مشاهده کردند که انواع سلول های ایمنی ناشناخته ای که قبلا وجود داشت در بیماری التهابی مغز یعنی MS نقش دارند. این کشف با استفاده از یک روش جدید برای تجزیه و تحلیل های تک سلولی ها انجام شد. این روش به محققان از فرایبورگ و مونیخ اجازه داد تا یک نوع نقشه سلولی ایمنی برای مغز ایجاد کنند. آنها همچنین نشان دادند که این سلول ها باعث پیشرفت بیماری های خود ایمنی MS می‌شود. محققان گزارش خود را در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۱۹ در مجله science منتشر کردند. مدیر پروژه، پروفسور دکتر مارکو پرنیز، مدیر پزشکی موسسه پاتولوژی در مرکز پزشکی دانشگاه فرایبورگ می‌گوید:

یافته‌های ما یک پیشرفت برای درک بیماری‌های خود ایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS) است. امیدواریم اکنون بتوانیم روش های جدید و روان درمانی بیشتری را برای افراد مبتلا به بیماری های التهابی مثل MS بیابیم. مشکل اصلی در درمان های قبلی این بود که کل سیستم ایمنی را مهار می کرد. با این وجود ما موفق به یافتن زیر مجموعه های جدیدی از سلول های خاص التهاب و تخریب موضعی ای در MS شدیم. بنابراین آنها ممکن است به صورت انتخابی غیر فعال شود.

زنان بیشتر از مولتیپل اسکلروزیس رنج می‌برند.

مولتیپل اسکلروزیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های التهابی سیستم عصبی مرکزی است که مغز و نخاع را درگیر میکند. این بیماری در زنان بیشتر از مردان شایع است و معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظاهر میشود. در آلمان حدود ۱۲۰ هزار نفر به MS مبتلا هستند. پروفسور پرنیز می‌گوید:

فرض می شود که MS یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های ایمنی به اشتباه به ساختار سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و باعث التهاب می‌شوند.

این واقعیت که فاگوسیت ها از خون و مغز در MS نقش مهمی ایفا می‌کنند، شناخته شده است. اما تا به حال معلوم نیست دقیقا کدام نوع زیر مجموعه است. پس از سالها تحقیق دانشمندان این زیرمجموعه مولتیپل اسکلروزیس را در یک مدل میدانی تشخیص دادند.

یک نقشه جدید برای ایمنی سلولی

با استفاده از آخرین روش‌های تک سلولی با وضوح بالا محققان موفق به تشکیل ترکیب سلولی در مرکز التهاب یعنی به اصطلاح مرکز نفوذ التهاب شوند. این کار آنها را برای ایجاد یک سلول فعال ایمنی جدید توانمند کرد. تجزیه و تحلیل تک سلولی مورد استفاده توسط محققان می تواند در پزشکی برای مطالعه سلول های فردی بافت ها مورد استفاده قرار گیرد. دکتر دومینینگ گرون، یکی از پیشگامان این روش و رهبر گروه محققان در موسسه ایمونولوژی و اپیژنتیکس مکس پلانک در فرایبورگ که در این مطالعه شرکت داشت، می‌گوید:

این روش‌ها به ما اجازه می‌دهد که یک تصویر سلولی کاملا جدید از بافت های بسیار پیچیده مانند مغز مشاهده کنیم.

اولین نویسنده این تحقیق، مارتا جانا کاستا جردائو، از دانشگاه فرایبورگ توانست ثابت کند که فاگوسیت های مختلف در مغز در طول بیماری به طور مکرر فعال می شوند. به طوری که قبلا تصور می شد که آنها توسط سلولهای سرطانی به سرعت تجدید می شوند. دکتر کاستا می‌گوید:

این فعال دائمی سلول های ایمنی مغزی می‌تواند توضیح دهد که چرا مغز در بیماری MS به طور مداوم مورد حمله قرار می گیرد.

سلول های ایمنی در بیماری التهابی نقش دارند.
۵ (۱۰۰%) ۲ votes