قارچ ها

قارچ ها، محافظان مغز در برابر زوال عقل

آیا خوردن قارچ از سلامت مغز محافظت می کند؟

قارچ یک عنصر بسیار دوست داشتنی آشپزی در سراسر جهان است. آنها دارای مواد مغذی بسیاری هستند و به ویژه غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که از سلول های مغز محافظت می کنند. اکنون محققان می پرسند آیا قارچ ها می توانند از مغز در برابر زوال و انواع بیماری ها محافظت کنند؟

خوردن قارچ ها ممکن است موجب کاهش سرعت زوال عقل شود. قارچ ها بسیار جذاب هستند. اگرچه فقط بعضی از آنها خوراکی هستند و مغازه های مواد غذایی آنها را در راهروهای “سبزیجات” خود می فروشند، اما در واقع سبزی نیستند. در واقع قارچ ها، پادشاهی جداگانه خود را در کنار گیاهان و سایر جانداران دارند. هم قارچ خوراکی و هم گونه های کشت شده وحشی دارای مقدار زیادی از فیبر های رژیمی ، آنتی اکسیدان ها و پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. تحقیقات جدید نشان داده است افرادی که قارچ را به رژیم های خود اضافه می کنند، حتی اگر آنها را فقط در مقادیر کوچک مصرف کنند، به نظر می رسد خطر ابتلا به اختلالات شناختی خفیف (MCI) در آنها کمتر از بیماران آلزایمری دیده شود.

 

قارچ ها

در MCI، فرد ممکن است علائم خاصی از بیماری آلزایمر را تجربه کند؛ مانند حافظه ضعیف و مشکلات مربوط به زبان و جهت گیری فضایی، اما در یک شیوه ای بسیار دقیق تر که مانع از ادامه یک زندگی کاملا کاربردی می شود. محققان دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) فرض می کنند که خوردن قارچ می تواند به حفظ عملکرد شناختی در اواخر بزرگسالی کمک کند. بنابراین، آنها یک مطالعه جدید انجام دادند تا ببینند آیا در این زمینه می توانند شواهدی پیدا کنند یا خیر.یافته های آنها، که در حال حاضر در مجله بیماری آلزایمر ثبت شده است، نشان می دهد که قارچ های متنوع در غذاهای مردم سنگاپور ممکن است کمک به کاهش خطر MCI در بین مردم این کشور کند. این مطالعه ۶ ساله از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ ادامه داشت و شامل ۶۶۳ شرکت کننده ۶۰ ساله و بالاتر بود. محققان آنها را از طریق پروژه رژیم غذایی و پیری سالم استخدام کردند. محققان بر مصرف برخی از قارچ های رایج که مردم در سنگاپور غذا می خورند تمرکز داشتند. قارچ های طلایی، قارچ صدف، قارچ های شیتاکه، قارچ دکمه سفید، قارچ خشک شده و قارچ کنسرو شده از جمله انواع قارچ هایی است که مردم سنگاپور از آنها استفاده کرده و در این آزمایش نیست از آن ها استفاده شده است.

قارچ ها ممکن است به شما در مبارزه با پیری كمك كنند!

خوردن قارچ ممکن است به ما کمک کند که جوان بمانیم، و به همین دلیل است که محققان همچنان برای سنجش ارتباط میان مصرف قارچ و MCI توانایی های شناختی شرکت کنندگان را اندازه گیری می کنند. به گفته نخستین مطالعه، نویسنده لی فنگ، که استادیار NUS است:

“افراد مبتلا به MCI هنوز قادر به انجام فعالیت های روزمره طبیعی خود هستند. بنابراین، آنچه که ما در این مطالعه باید تعیین کنیم این است که آیا این افراد در آزمون های عصب شناسی استاندارد از افراد دیگر در سنین مشابه عملکرد ضعیف تری داشتند یا خیر. “

 

قارچ ها

 

تست های عصبی_روانشناختی به طور خاص طراحی شده اند که وظیفه دارند ابعاد مختلف توانایی شناختی فرد را اندازه گیری کنند. در واقع، برخی از آزمایشاتی که در این مطالعه مورد استفاده قرار گرفته اند از سوالات آزمون معمول IQ استفاده شده است که مقیاس هوش بزرگسالان را اندازه گیری می کند. این تیم همچنین مصاحبه های هدفمند را انجام داد و از شرکت کنندگان خواست تا مجموعه ای از آزمون های اندازه گیری جنبه های عملکرد فیزیکی و روانی را انجام دهند.

“دولت فنگ” می گوید:

“پرستار فشار خون ، وزن، قد و سرعت پیاده روی را اندازه گیری می کند . شرکت کنندگان همچنین یک آزمون ساده افسردگی، اضطراب را انجام می دهند . در نهایت، تیم ارزیابی سلامت روان شناختی هر فرد را بررسی می کند و در نتایج کسانی که از قارچ در وعده های غذایی خود استفاده نمی کردند، علائم بیماری زوال بود. تجزیه و تحلیل محققان نشان داد که خوردن بیش از دو وعده از قارچ های پخته شده در هفته می تواند تا ۵۰٪ به کاهش علائم و بروز MCI منجر شود. به نظر می رسد که قارچ دارای یک عنصر است که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش زوال عقل داشته باشد.”

 

این فقط یک نظارت هماهنگ است، اما تیم علمی ما معتقد است که ممکن است یک رابطه بسیار پیچیده علمی بین مواد مغذی قارچ و سلول های مغز وجود داشته باشد. دانشمندان به شدت علاقه مند به ترکیبی به نام ergothioneine ET، هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی منحصر به فردی دارد که انسان ها نمی توانند به طور خود به خودی آن را سنتز کنند. با این حال، اطلاعاتی که از منابع رژیمی به دست می آید، نشان می دهد که این ترکیب یکی از اصلی ترین ماده های موجود در قارچ ها است.

 

قارچ ها

یک تحقیق نشان می دهد که افراد مبتلا به MCI سطح پایین تری از ترکیبات سالم را در خون خود داشته اند. همچنین محققان خاطرنشان می کنند قارچ ها دارای بسیاری از مواد دیگر هستند که نقش دقیق آنها در سلامت مغز هنوز روشن نیست. این ترکیبات شامل هیریکنون، erinacines، scabronines و dictyophorines اند که مجموعه ای از ترکیبات هستند که می تواند به رشد نورون (سلول های مغزی) کمک کند. مواد مشتق شده از قارچ خوراکی همچنین می توانند تولید بتا آمیلوئید و دو پروتئین خاص کنند که وجود آن ها در مغز می تواند با توسعه آلزایمر و سایر بیماری های مغزی مقابله کند. در آینده، محققان مایل به انجام کارآزمایی کنترل شده تصادفی، آزمایش اثرات ET و سایر ترکیبات گیاهی بر سلامت مغز، به ویژه بررسی نقش محافظتی آنها در برابر کاهش زوال عقل هستند.

نمره شما به این پست