تاثیر ویتامین B6 بر یادآوری رویاها

ویتامین B6 در یادآوری خواب به ما کمک میکند.

تحقیقات جدید در دانشگاه آدلاید نشان می‌دهد که مصرف ویتامین B6 می‌تواند به مردم کمک کند تا رویاهای خود را به یاد بیاورند. این مطالعه قبل از چاپ به صورت آنلاین، روی صد ۱۰۰ نفر از سراسر استرالیا انجام شد که آنها در ۵ روز متوالی قبل از رفتن به خواب دوزهای بالای ویتامین B6 را مصرف کردند.
دکتر دنهولم اسپی، از دانشگاه روانشناسی می گویند:

نتایج ما نشان می‌دهد که مصرف ویتامین B6 باعث بهبود توانایی افراد در بیاد آوردن رویا بیشتر از پلاسبو می شود. این ویتامین بر روی مقدار خواب عجیب بودن و رنگ رویا تاثیری ندارد و دیگر جنبه‌های خواب را نیز تحت تاثیر قرار نمی دهد. این اولین بار است که چنین مطالبی در مورد ویتامین B6 و دیگر ویتامین های گروه B در رویاهایی که ما میبینیم شده است.

در این مطالعه ی کنترل شده با پلاسبو شرکت کنندگان ۲۴۰ میلی گرم ویتامین B6 را بلافاصله قبل از خواب دریافت کردند. قبل از مصرف این مکمل ها شرکت کنندگان به ندرت رویاهایشان را به یاد می آورد ولی آنها در آخرین مطالعه کاملا بهبود یافته بودند و رویاها یادشان بود.
یکی از شرکت کنندگان پس از اتمام به مطالعه گفت:

به نظر می‌رسد که رویاهایم را واضح تر، روشن تر و آسانتر به یاد می‌آورد حتی روزهای گذشته را نیز به یاد دارم.

دکتر اسپی می‌گوید:

افراد به طور متوسط شش سال از زندگی خود را در خواب سپری می‌کنند، اگر بتوانیم رویاهایمان را کنترل کنیم، میتوانیم از زمان خوابمان بهتر استفاده کنیم. رویای صادقه؛ که شما در آن میدانید خواب هستید ولی رویا همچنان اتفاق می‌افتد و دارای مزایای بالقوه ی بسیاری است. برای مثال ممکن است از رویای خیالی برای غلبه بر کابوس، درمان فوبیا، حل مسائل خلاقانه، بهبود مهارت های حرکتی و حتی توان بخشی از آسیب های فیزیکی کمک گرفته شود. این مطالعه نشان می‌دهد که ویتامین B6 می‌تواند یکی از راههای کمک به داشتن رویاهای آرام باشد.

ویتامین B6 به طور طبیعی در غذاهای مختلف شامل: تمامی دانه ها، حبوبات، میوه‌ها (مانند موز آووکادو)؛ سبزیجات (مانند اسفناج و سیب زمینی)، شیر، برنج، تخم مرغ، گوشت قرمز، جگر و ماهی به طور طبیعی یافت می شود.
دکتر اسدی گفت:

تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات متفاوت ویتامین B6 در رژیم غذایی مورد نیاز است. ویتامین B6 تنها برای افرادی که دارای رژیم غذایی کم هستند موثر است و اثرات آن بر روی خواب ممکن است مکمل های طولانی مدت کاهش یابد.

ویتامین B6 در یادآوری خواب به ما کمک میکند.
۵ (۱۰۰%) ۱ vote