Quit-smoking

به ترک سیگار فکر میکنید؟ همین امروز وقتش است!

ترک سیگار بسیار دشوار است. با این حال، طبق یافته های اخیر، هرچه زودتر متوقف شود بهتر است. شاید امروز ، روز ترک آن باشد؟

مصرف دخانیات، همانطور که اغلب ما به خوبی آگاهیم، ریسک دامنه وسیعی از مشکلات جدی سلامت را افزایش می دهد.

بیماری های ناشی از آن شامل بیماری های قلبی، سکته، بیماری های عفونی مزمن ریوی و انواع مختلفی از سرطان ها می شوند.

با وجود بسیاری از این خطرات و آگاهی عمومی، ترک دخانیات در نهایت چالش برانگیز است.

گفته می‌شود، سیگار کشیدن در حال کاهش در ایالات متحده است.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیش گیری بیماری ها (CDC)، تعداد افرادی که در حال حاضر در ایالات متحده سیگار می کشند از ۲۰.۹ % جمعیت بزرگ سال در سال ۲۰۰۵ به ۱۵.۵ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

این واقعیت که بسیاری از مردم در حال ترکند به این معنی است که در حال حاضر میلیون ها نفر از مردم سیگار می کشند.


بیشتر بخوانید:افراد سیگاری در جهان نزدیک به یک میلیارد نفر هستند


سیگاری های سابق بررسی شدند

پیش از این، برخی از محققان تلاش کرده اند تا دریابند که چگونه خطر بیماری های ناشی از کشیدن سیگار پس از ترک آن تغییر میکنند.

مطالعات اولیه به این نتیجه رسیدند که تنها چندسال پس از ترک سیگار، ریسک بیماری های قلبی و عروقی کاهش می‌یابد. با این حال، اغلب مطالعات اولیه بر پایه تعداد نسبتا کم شرکت کنندگان بودند و اغلب پیگیری کمی برای بررسی وضعیت استعمال دخانیات در طول زمان وجود داشت.

در حال حاضر، به لطف یک زیرمجموعه جدید از افرادی که سیگار می کشند، درک بهتر این که چگونه به سرعت (یا آهسته)سلامت قلبی و عروقی به حالت عادی باز می گردد، امکان پذیر است. و از آنجا که افراد بیشتری از سیگار استفاده می کنند، مهم است که درک کنیم چگونه سلامتی آن ها ممکن است در طول زمان تغییر کند.

برای بررسی، محققان اطلاعات را از مطالعات قلب Framingham گرفتند. آن ها به اطلاعات سلامت ۸،۷۰۰ فرد دسترسی داشتند که هیچ یک از آن ها هیچ نشانه ای از بیماری های قلبی و عروقی در ابتدای این مطالعه نداشتند.

دانشمندان به مدت متوسط ۲۷ سال هر شرکت کننده را پیگیری کردند. در این زمان، ۲،۳۸۶ رویداد قلبی عروقی به وجود آمد.

آنها سلامت قلبی و عروقی افرادی را که در حال حاضر سیگار میکشند، افرادی که قبلا سیگار میکشیدند و افرادی که هیچوقت سیگار نکشیدند را باهم مقایسه کردند.

طیف وسیعی از عوامل وجود دارند که می توانند بر سلامت قلبی عروقی فردی تاثیر بگذارند.با توجه به این موضوع، محققان تحلیل ها را برای بسیاری از این متغیرهای ممکن، از جمله سطح تحصیلی، جنسیت، سن، دهه تولد، دیابت، فشار خون بالا، سطح کلسترول، مصرف الکل و شاخص توده بدنی (BMI)، کنترل کردند.

فقط زمان التیام میبخشد

این تجزیه و تحلیل نشان داد که ۷۰ درصد از رویداد های قلبی و عروقی در کسانی که معادل ۲۰ سیگار در روز به مدت ۲۰ سال میکشند یا قبلا میکشیدند، رخ داده است.

در مقایسه با کسانی که به سیگار کشیدن ادامه دادند، افرادی که سیگار کشیدن را در ۵ سال گذشته ترک کرده بودند، خطر بیماری های قلبی – عروقی خود را ۳۸ درصد کاهش دادند.

آن ها همچنین نشان دادند که حدود ۱۶ سال از آخرین سیگار برای رفع خطر بیماری های قلبی و عروقی و بازگشت به همان سطح فردی که هرگز سیگار نکشیده بود، طول کشید.این به طور قابل توجهی طولانی تر از برآوردهای قبلی است.

این گروه این یافته ها را در جلسات علمی انجمن قلب آمریکا ۲۰۱۸ (AHA) که در شیکاگو، برگزار شد، منتشر کرد.مطالعه توسط Meredith Duncan، دانشجوی دکترا در مرکز پزشکی دانشگاه Vanderbilt در نشویل انجام شد.

Meredith Duncan گفت :

این یافته ها بر فواید ترک سیگار در مدت ۵ سال تاکید دارند که خطر در انها ۳۸ درصد کم تر از خطر حمله قلبی، سکته و یا دیگر اشکال بیماری های قلبی عروقی در مقایسه با افرادی است که به سیگار کشیدن ادامه می دهند.

اگرچه در نهایت چالش برانگیز است، اما این نتایج آن را روشن می کنند که ترک کردن دیر یا زود، بهترین مسیر عمل است.

به گفته CDC، علی رغم سابقه تعداد افرادی که ترک می کنند، دخانیات هنوز علت اصلی بیماری های قابل پیش گیری و مرگ در ایالات متحده است، که هر ساله بیش از ۴۸۰،۰۰۰ مرگ بر اثر آن ارزیابی میشود.

همانطور که Duncan می‌نویسد، “خط انتهایی این است که، اگر سیگار می‌کشید، اکنون زمان بسیار خوبی برای ترک آن است.”

به ترک سیگار فکر میکنید؟ همین امروز وقتش است!
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]