Mouthwash

آیا دهان شویه میتواند فشار خون شما را بالا ببرد؟

تحقیقات جدیدی که در ژورنال Frontiers in Cellular and Infection Microbiology منتشر شده است، نشان می دهد که یک ترکیب ضد عفونی کننده یافت شده در دهان شویه، باکتری های دهانی”خودی” را از بین می برد که به حفظ سطوح فشار خون طبیعی کمک می کنند.

دانشمندان می دانند که باکتری ها در روده ما بر سلامت عمومی تاثیر می گذارند، اما شاید کم تر آشکار باشد که ارتباطی بین باکتری های دهانی و انواع شرایط سلامتی وجود دارد.

به عنوان مثال، “Medical News Today” اخیرا در گستره ای از مطالعات گزارش داد که بیماری های لثه و تجمع باکتری های خاص در دهان با بیماری آلزایمر، بیماری های قلبی و عروقی و شرایط تنفسی مرتبطند.

مقاله اخیر نشان داد که چگونه یک باکتری دهانی خاص می تواند پیشرفت سرطان روده بزرگ را تسریع کند و باعث تهاجم بیشتر بیماری شود.

این مطالعات بر روی باکتری هایی متمرکز هستند که موجب بیماری می شوند، اما همانند روده ما، دهان ما نیز حاوی باکتری های “دوستانه” است که برای حفظ سلامت خوب ضروری هستند.

میکروب دهانی با یک تعادل خوب بین این انواع مختلف باکتری ها می تواند باعث جلوگیری از بیماری شود.

مطالعات نشان داده اند که وقتی این تعادل واژگون می شود، “به بیماری های سازمان یافته دهانی و کل بدن” مانند بیماری روده ملتهب، آلزایمر، روماتیسم مفصلی، چاقی، تنگ شدن عروق کرونری، و دیابت کمک می کند.


بیشتر بدانید:چگونه بیماری لثه می تواند به آلزایمر منجر شود؟!


تحقیقات جدید نشان می دهند که یک میکروبیوم دهانی متعادل به حفظ سلامت قلبی عروقی با کمک به تبدیل نیترات خوراکی به اکسید نیتریک (NO) که یک مولکول سیگنال دهنده است کمک می کند و فشار خون طبیعی را حفظ می کند.

جای نگرانی است که، مطالعه جدید نشان می دهد که ،کلرهگزیدین  یک ماده ضد عفونی کننده در دهان شویه، ممکن است هیچ باکتری تولید کننده ای را نکشد که به نوبه خود ممکن است فشار خون را بالا ببرد.

دکتر Nathan Bryan، از دپارتمان مولکولی و ژنتیک انسانی دانشکده پزشکی دانشگاه Baylor در هیوستون این تحقیق جدید را رهبری می کند.

دهان شویه ممکن است بیشتر آسیب برساند تا خیر!

برایان و همکارانش از توالی و تحلیل ژن”۱۶S rRNA ” استفاده کردند تا بررسی کنند که آیا استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده کلرهگزیدین به میزان دوبار در روز برای یک هفته، جوامع باکتری دهانی و سطوح فشار خون را در ۲۶ فرد سالم تغییر داده است یا خیر.

بعد از یک هفته، ۲۶ داوطلب مطالعه به شیوه های معمول بهداشت دهانی خود بازگشتند.

محققان نمونه هایی از بزاق و زبان شرکت کنندگان را جمع آوری کرده و فشار خون آنها را در چهار نقطه مختلف در سراسر این مطالعه اندازه گیری کردند: در شروع، سپس ۷، ۱۰ و ۱۴ روز بعد.

برایان و همکارانش گزارش دادند که “مصرف دو بار در روز کلرهگزیدین با افزایش قابل توجهی از فشار خون سیستولیک پس از یک هفته از مصرف همراه است و بهبودی از مصرف منجر به غنی سازی باکتریهای کاهش دهنده نیترات در زبان می شود.”

نویسنده ارشد مطالعه می گوید:

 

” نشان دادن حضور باکتریهایی که تولید کننده نیستند در حفره دهانی می تواند به حفظ فشار خون معمولی کمک کند که به ما یک هدف دیگر نیز می دهد تا به بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی که با فشار خون بالا زندگی می کنند کمک کنیم.”

او اضافه می کند:

 

” دو نفر از سه بیمار تحت فشار خون بالا، فشار خون خود را به اندازه کافی مدیریت نمی کنند. و این ممکن است توضیح دهد که چرا هیچ یک از داروهای [ فعلی] برای مدیریت فشار خون به سوی این باکتری های خون که تولید کننده نیستند هدف قرار نمی گیرند.”

پژوهشگر به تشریح مکانیسم زیربنایی یافته های خود ادامه می دهد و می گوید که اکسید نیتریک (NO) یکی از مهم ترین مولکول های سیگنال دهی تولید شده در بدن انسان است.

برایان می گوید:

 

“به دلیل ماهیت فراگیر این مولکول، اثرات سیستماتیک باکتری تولید شده بصورت دهانی می تواند تاثیرات قابل توجه دیگری بر سلامت انسان فراتر از حفظ فشار خون داشته باشد “.

دکتر Nathan Bryan گفت:

 

ما می دانیم که بدون گردش میزان اکسید نیتریک کافی در بدن فرد نمی تواند خوب باشد. با این حال، اولین چیزی که بیش از ۲۰۰ میلیون آمریکایی هر روز انجام می دهند استفاده از دهان شویه های ضد عفونی کننده است که “باکتری های خوب” را نابود می کند که به ایجاد اکسید نیتریک کمک می کند. این افراد که زمانی فکر می کردند عادت های خوبی دارند، ممکن است بیشتر آسیب ببینند تا خیر.

آیا دهان شویه میتواند فشار خون شما را بالا ببرد؟
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]