آلزایمر ناشی از کمبود دوپامین

کمبود دوپامین ممکن است سبب ایجاد آلزایمر زودرس شود

یک مطالعه ی جدید گزارش می دهد که به تازگی ارتباط بین کمبود دوپامین سلول های مغز و توانایی مغز برای ساختن خاطرات جدید کشف شده است. این مسائل مربوط به این یافته ها در مورد بیماری آلزایمر است.

دوپامین یک انتقال دهنده ی عصبی است که در تنظیم پاسخ و عملکرد احساسی نقش دارد‌.

مطالعه ی جدید نشان می دهد که کاهش سلول هایی که دوپامین مصرف می کنند، سبب اختلال در عملکرد مناطقی از مغز شود که در ساختن خاطرات جدید می شوند.

نتایج تحقیق به تازگی در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شده است‌.

نویسندگان این نشریه معتقدند که این یافته ها به طور بالقوه
برای تغییر شیوه ی تشخیص آلزایمر موثراند.

یافته های اخیر آن ها همچنین می تواند
راه را برای درمان های جدید برای شرایط ناتوان کننده، هموار کند.

آلزایمر در حال افزایش است!

بیماری آلزایمر رایج ترین نوع دمانس[یک نوع بیماری است که طی آن مغز و مناطق مخصوص به حافظه تحت تاثیر قرار می گیرند. این بیماری به تدریج باعث از بین رفتن توانایی تفکر و رفتار در فرد مبتلا می شود]است که ۶۰ تا ۸۰ درصد موارد را تشکیل می دهد. افرادی که آلزایمر دارند، اغلب دچار از دست دادن حافظه و آن دسته از مشکلات ادراکی می شوند که در زندگی روزمره آن ها دخالت دارند.

نزدیک به ۵.۷ میلیون آمریکایی ها آلزایمر دارند. اما انتظار می رود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی این آمار به ۱۴ میلیون برسد. آلزایمر همچنین ششمین علت مرگ در ایالت متحده ی آمریکاست.

Medical news today اخیرا یک مطالعه ی دیگر را که در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شده، پوشش داده است. طبق این مطالعه، مصرف یک دز روزانه از ایبوبروفن به جلوگیری از آلزایمر کمک می کند زیرا این دارو سبب کاهش التهاب می شود.

نویسندگان این مطالعه قبلا کشف کرده بودند که یک پپتید به نام آمیلوید بتا ۴۲ (Abeta 42) به مقدار فراوان در بزاق و مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود دارد.

دانشمندان پیشنهاد می دهند که یک آزمایش ساده ی بزاق می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را سال ها پیش از بروز علائم آن، پیش بینی کند.

همانطور که معلوم است آبتا ۴۲ موجب التهاب می شود. در بین افرادی که دارای پپتید آبتا ۴۲ بالا هستند، دز روزانه ی ایبوبرفن و یا هر داروی غیراستروئیدی که ضد التهاب است، می تواند موثر باشد.

عملکرد دوپامین کم و عملکرد هیپوکامپ

محققان با استفاده از یک نوع ام آر آی به نام scancalled 3Tesla- که دو برابر قدرت ام آر آی استاندارد است- به اسکن مغز ۵۱ فرد سالم، ۳۰ نفر با اختلال ادراکی خفیف و ۲۹ نفر با بیماری آلزایمر اقدام کردند.

آن ها طبق تجزیه و تحلیل حاصل از آزمایش، ارتباط بین اندازه ی دو ناحیه ی اصلی مغز شرکت کنندگان – کلاهک شکمی (VTA=ventral tegmental area) و هیپوکامپ – و توانایی یادگیری اطلاعات جدید را پیدا کردند.

آنالنا ونری (Annalena Venneri) نویسنده ی ارشد مطالعه ،از موسسه شفیلد علوم اعصاب انتقالگاهی در دانشگاه شفیلد در انگلستان (the Sheffield Institute for Translational Neuroscience at the University of Sheffield in the United Kingdom) نتایج را توضیح می دهد:

یافته های ما نشان می دهد که اگر یک ناحیه کوچک از سلول های مغز به نام منطقه کلاهک شکمی(VTA) مقدار مناسب دوپامین برای هیپوکامپ تولید ننماید، کارایی یک اندام کوچک واقع در لوب گیجگاهی مغز، موثر نخواهد بود.

او افزود:

هیپوکامپ، مرتبط با ایجاد حافظه های جدید است، بنابراین این یافته ها برای تشخیص زود هنگام بیماری آلزایمر بسیار مهم است. نتایج نشان می دهد که تغییراتی که خیلی زود اتفاق می افتد، ممکن است باعث بیماری آلزایمر شود.
این اولین مطالعه برای نشان دادن چنین پیوندی در انسان است.

یک راه جدید برای تشخیص آلزایمر!

ونری و همکارانش معتقدند که یک روش تشخیصی و جدید، شامل آزمایش های حافظه و اسکن کلاهک شکمی و هیپوکامپ، می تواند انقلابی عظیم در تشخیص علائم اولیه آلزایمر ایجاد کند.

همانطور که توسط ونری مشخص شده است،
یکی دیگر از مزایای قابل استفاده ی این تحقیق است است که یافته ها می تواند راه را برای درمان نوع جدیدی از درمان آلزایمر نشان دهد.

سپس، تیم تحقیق خواهد کرد که چگونه تغییرات در محدوده کلاهک شکمی ایجاد می شود و اینکه آیا درمان های موجود در برابر این تغییرات موثر هستند یا خیر.

آلزایمر ناشی از کمبود دوپامین
۵ (۱۰۰%) ۳ vote[s]