بهبود پارکینسون با آواز خواندن

آیا آواز خواندن علائم پارکینسون را کاهش می دهد؟

براساس یک تحقیق آزمایشی، آواز خواندن ممکن است برخی از بیماری های صعب العلاج مربوط به دستگاه حرکتی مانند پارکینسون را درمان کند.

بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی مرحله ای است که بیش از ۱۰ میلیون نفر را در سرتاسر دنیا تحت تاثیر قرار می دهد.
به علت اینکه پارکینسون به طور برجسته ای افراد سالخورده را تحت تاثیر قرار می دهد، شیوع این بیماری در جمعیت افراد ساکن در ایالات متحده در حال افزایش است.
علائم شامل رعشه و دشوار بودن ایجاد هماهنگی بین حرکات است. همچنین حال و هوای فرد تغییر می کند و اضطراب و افسردگی رایج می شود.

داروهایی هستند که می توانند علائم را کاهش دهند اما آن ها تاثیر کمتری نسبت به سرعت پیسرفت مراحل آلزایمر دارند و اثرات جانبی این نوع داروها نیز تاثیرات بدتری دارند.

یافتن روش های غیر دارویی برای کنترل پارکینسون در اولویت است. و یک مداخله ای که در حال افزایش است، آواز خواندن است.

 

آواز خواندن به عنوان درمان

اخیرا،محققان از دانشگاه ایالتی آیووا در آمز(Iowa State University in Ames)یک تحقیق آزمایشی را برای بررسی اثر آواز خواندن بر گروه کوچکی از افراد مبتلا به پارکینسون انجام دادند.
این مطالعه توسط الیزابت استگمولر (Elizabeth Stegemöller)،استادیار علوم زمین شناسی دانشگاه رهبری شد. محققان یافته های خود را در اوایل این هفته در کنفرانس انجمن علوم اعصاب ۲۰۱۸ در سن دیگو، کالیفرنیا برگزار کردند.

استگمولر فواید آواز خواندن و درمان افراد مبتلا به آلزایمر را همزمان بررسی کرد. مطالعه ی قبلی او نشان داد که آواز خواندن ممکن است کنترل تنفسی را بهبود بخشد.‌ او همچنین نشان داد که آواز خواندن ممکن است بخشی از گفتار درمانی باشد و توانایی بلع را بهبود بخشد. به علت اینکه آواز خواندن به کنترل کمتر ماهیچه های دهان و گلو نیاز دارد، یافته های قبلی معنی دار می شوند. هرچند که آخرین نتایج یک محدوده ی بزرگتری از فواید بالقوه را مشخص می کند.

این پژوهش بر روی یک گروه آواز درمانی متمرکز بود؛ این گروه شامل ۱۷ نفر بود که به طور میانگین ۲.۴ سال در این تحقیق حضور داشتند. محققان میزان ضربان قلب، فشار خون و کورتیزول خود را قبل و بعد از جلسه اندازه گیری کردند. شرکت کنندگان یک پرسشنامه که سطح اضطراب، غم و اندوه،خشم و شادی را بررسی می کرد، تکمیل کردند. با وجود اینکه در طی این آزمایش ضربان قلب، فشار خون و سطح کورتیزول کاهش یافت. در نمونه ی کوچک تغییرات عمده نبودند. همچنین کاهش شدید اضطراب و ناراحتی بعد از پایان جلسات نیز مشاهده می شد.

الیزابت استگمولر بیان کرد :

ما هر هفته پیشرفت را در آنها هنگامی که‌ گروه آواز خوانی را ترک می کنند، می بینیم. تقریبا مثل این است که آن ها قدم کوچکی بر می دارند‌. ما می دانیم که آنها احساس بهتری دارند و خلق و خوی شان بهتر شده است.

در مورد علائم خاص، محققان پیشرفت های قابل توجهی را در برخی از علائم حرکتی که معمولا به وسیله ی داروها ایجاد میشوند را اندازه گیری کردند. به طور خاص، برادیکینزی اندام فوقانی (کندی سرعت حرکت)، لرزش و پیاده روی بیشتر بهبود یافت.

 

چرا ممکن است آواز خواندن جواب دهد ؟

این یافته ها پرسش زیر را مطرح می کند:
چرا آواز خواندن هرگونه تاثیری در شرایط بیماری عصبی دارد؟ این یک سوال دشوار برای رد کردن خواهد بود.

محققان می اندیشند که آیا در این فرایند اکسی توسین نقشی بازی می کند یا خیر. این هورمون، که بعضی اوقات به عنوان هورمون عشق شناخته می شود، در هنگام عشق ورزی و محبت آزاد می شود. دانشمندان در حال حاضر نمونه های خون را برای اکسی توسین بررسی می کنند.‌

به عنوان محقق الیزابت(بردی) شرت کلیف (Elizabeth “Birdie” Shirtcliff)،استاد دانشکده مطالعات پیشرفت خانواده ی بشر، توضیح می دهد:

بخشی از دلایلی که کورتیزول در حال کاهش است می تواند به این دلیل باشد که شرکت کنندگان احساس مثبت و اضطراب کمتری در عمل آواز خواندن با دیگران در گروه دارند. این نشان می دهد که ما می توانیم به هورمون اتصال دهنده اکسی توسین نگاه کنیم.

دانشمندان همچنین همراه با اکسی توسین، سطوح التهاب (نشانگر پیشرفت بیماری) و نوروپلاستی را بررسی می کنند (مغز توانایی آسیب ناشی از بیماری را جبران می کند).

آنها همچنین به دنبال پاسخ در قلب هستند. همانطور که شرت کلیف به طور خلاصه می گوید:

ما همچنین به سرعت ضربان قلب و تغییرات آن نگاه می کنیم، که می تواند به ما بگوید که چگونه فرد را پس از آواز خواندن از لحاظ فیزیولوژیکی و روانی آرام می کند.

با وجود اینکه مطالعه اخیر تنها یک مطالعه در مقیاس کوچک بود، بخشی از بانک شواهد در حال افزایش و رشد را تشکیل می دهد. به نظر می رسد آواز خواندن، می تواند یک درمان با هزینه ای موثر، جانبی و لذت بخش برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون باشد.

خوشبختانه، پیوستن به یک گروه کر در دستورالعمل های بالینی برای درمان بیماری پارکینسون قرار خواهد گرفت. هرچند که زمان دقیق آن معلوم نیست.

با رهبری استگمولر، ممکن است مجبور نباشیم بیش از حد صبر کنیم؛ هنگامی که مدیکال نوز تودی(Medical News today) با او در سال ۲۰۱۶ صحبت کرد.

وی بیان کرد:

من می خواهم شیوه هایی را برای به دست آوردن این مداخله تحت درمان با موسیقی به عنوان بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ایجاد کنم.

بهبود پارکینسون با آواز خواندن
۵ (۱۰۰%) ۲ votes