kidney

تست DNA برای درمان بیماری های کلیوی

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که علت یکی از هر ده مورد بیماری های کلیوی مزمن در بزرگسالان، ژن ها هستند. شناسایی کردن ژن عامل این بیماری ها، تاثیر مستقیم بر بسیاری از این بیماران دارد.

دکتر علی غروی، رئیس بخش نفرولوژی دانشکده پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا که همکار نویسنده ارشد این پژوهش است می‌گوید:

پژوهش ما نشان می‌دهد که آزمایش ژنتیکی می‌تواند برای شخصی سازی تشخیص و مدیریت بیماری های کلیوی استفاده شود. و همچنین نفرولوژیست ها باید در کار های تشخیصی برای این بیماران استفاده از آزمایش های ژنتیکی را در نظر بگیرند.

تخمین زده شده که در آمریکا یک نفر از هر ده نفر از بیماری کلیوی رنج میبرد. هنوز دلیل اصلی نارسایی کلیه در ۱۵ درصد بیماران نامعلوم است.


بیشتر بخوانید:کاهش فسفر برای بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی


غروی میگوید:

عوامل ژنتیکی گوناگونی برای بیماری های مزمن کلیوی وجود دارد و درمان های گوناگون بر اساس عوامل متفاوت وجود دارد ولی بیشتر گونه های ژنتیکی نادر هستند و تشخیص آن ها با روش های تشخیصی قدیمی می‌تواند سخت باشد. از آنجایی که بیماری کلیوی معمولا در مراحل اول بدون علائم است، بعضی از بیماران تشخیص داده نمی‌شوند تا اینکه کلیه آن ها به نارسایی خیلی نزدیک می‌شود. این مسئله پیدا کردن دلیل اصلی بیماری را خیلی سخت تر می‌کند.

توالی یابی DNA پتانسیل پیدا کردن دقیق عوامل ژنتیکی ایجاد کننده بیماری را دارد ولی در طیف گسترده‌ای از بیمارانی که بیماری مزمن کلیوی دارند امتحان نشده.

 


بیشتر بخوانید:۳۵ ژن کلیه در ارتباط با خطر بیماری مزمن کلیوی


دکتر دیوید گلدشتاین ، رئیس مؤسسه‌ی ژن پزشکی دانشگاه کلمبیا که همکار نویسنده اصلی است می‌گوید:

پژوهش ما بیماری مزمن کلیوی را به عنوان رایج ترین بیماری در بزرگسالان، بعد از سرطان، شناسایی می‌کند که در آن تست های ژنی بسیار مهم به حساب آمده اند.

در این پژوهش، پژوهشگران از توالی یابی DNA استفاده کردند تا ژنتیک نارسایی کلیه را در ۳۳۱۵ نفر با گونه های مختلفی از بیماری کلیوی مزمن یا مرحله آخر بررسی کنند. متخصصان بالینی موفق به تشخیص علت بیماری در ۸/۵ درصد از آن ها نشدند.

پژوهشگران یک نارسایی ژنتیکی که عامل حدود ۹ درصد از مشکلات کلیوی داوطلبان بود را پیدا کردند. تست DNA عامل بیماری کلیه را در یکی از ۵ نفر، با تشخیص ژنی مجدداً دسته بندی کرد. به علاوه، تست DNA قادر به پیدا کردن دقیق یک عامل شد، که عامل بیماری ۱۷ درصد از داوطلبانی بود که از طریق راه های تشخیصی بالینی عادی قابل تشخیص نبودند.

نتایج DNA تاثیر مستقیمی بر مراقبت های بالینی در حدود ۸۵ درصد از ۱۶۸ نفری که تشخیص ژنتیکی دریافت کردند و مدارک پزشکی برای بررسی مجدد داشتند، داشت.


بیشتر بخوانید:هدف ژن درمانی، اثر بر سلول های آسیب دیده کلیه


غروی میگوید: «اطلاعاتی که از تست DNA دریافت کردیم استراتژی بالینی مارا برای بسیاری از بیماران تغیر داده است، به این دلیل که هر کدام از این تشخیص های ژنتیکی، با یک سری از عوارض پنهانی خودش به دست می‌آید درمان ها باید هنگام انتخاب شدن با دقت سنجیده شوند.»

او در ادامه میگوید: «نارسایی کلیه در حدود نیمی از بیماران بر اندام های دیگر اثر می گذارد و نیاز به مراقبت از طرف متخصصان دیگر دارد. بعضی افراد (۱/۵ درصد) متوجه شدند که شرایط پزشکی غیر مرتبط با بیماری کلیه دارد در همه این موارد یافته های اتفاقی در مراقبت کلیه تاثیر داشتند برای مثال داشتن استعداد سرطان تبدیل به سرکوب سیستم ایمنی در بیمارانی که پیوند کلیه انجام داده اند می شود.»

ادم پلت یکی از نویسندگان همکار اصلی پژوهش می‌گوید:

این نتایج نشان می دهند که توالی یابی ژن می‌تواند توسعه داروهای جدید را برای بیماری های کلیوی از طریق جدا کردن زیر گروه هایی از این بیماران که به احتمال بیشتر از این درمان جدید سود می‌برند، بهینه سازی کند.


بیشتر بخوانید:مصرف کافئین بیشتر ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری‌های کلیوی را کاهش دهد!


در حالی‌ که پژوهش فعلی فایده استفاده از تست های DNA در افرادی با بیماری کلیوی را نشان می دهد پژوهش دیگری به رهبری گلدشتاین و غروی نشان می دهد که تست DNA در افراد سالم شیوع شرایط ژنتیکی وابسته به بیماری کلیوی را به شدت بیش از اندازه پیش بینی می کند.

گلدشتاین می‌گوید: «پژوهش ها نشان می دهد که تست DNA وقتی می تواند بیشترین فایده را داشته باشد که به همان اندازه از اطلاعات بالینی نیز استفاده شود.»

تست DNA برای درمان بیماری های کلیوی
۴٫۹ (۹۷٫۵%) ۸ votes