Depression

روشی که به جلوگیری از افسردگی کمک می‌کند

در یک پژوهش جدید، پژوهشگران پروژه‌ی دانمارکی iPSYCH [پروژه‌ای که به مطالعه‌ی پنج اختلال اصلی روانی یعنی اوتیسم، بیش فعالی، اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و افسردگی می‌پردازد] نشان می‌دهند احتمال وجود افرادی که استعداد ژنتیکی بیشتری برای افسردگی دارند در بیمارستان های روانی ۲/۵ برابر افرادی است که استعداد کمتری دارند. این دانش می‌تواند برای افزایش تلاش های پیشگیرانه برای افرادی که در معرض خطر هستند به کار گرفته شود.

در دانمارک، ۱۵/۵ درصد زنان و ۹ درصد مردان در یک سن مشترک برای افسردگی در بیمارستان های روانی تحت درمان هستند. افسردگی یک وضعیت متداول ولی جدی است که در کل هم برای فرد هم برای جامعه بسیار پرهزینه است.

حالا پژوهشگران پژوهشی را کامل کرده‌اند که در آن ۳۴۵۰۰ شخص دانمارکی به مدت بیش از ۲۰ سال دنبال شده و خطر ژنتیکی توسعه افسردگی در آن اندازه گیری شده است.

Esben agerbo استاد iPSYCH و مشارکت کننده در این پژوهش، میگوید:

این پژوهش نشان داد که خطر حضور در  بیمارستان روانی برای بیماری افسردگی  در افرادی با نمره خطر پلی ژنتیکی بالا، بیش از دو نیم برابر است.

پلی ژنتیک به این معنا است که بیماری فقط وابسته به یک ژن بیماری نیست بلکه وابسته به چند ژن است  به عبارت دیگر به این معنی است که زنهای زیادی هستند که مشخص می کنند آیا یک شخص مستعد گسترش افسردگی است یا خیر.


بیشتر بخوانید:چگونه تحریک عمیق منطقه ای از مغز سبب کاهش افسردگی می شود؟


تشخیص آسان تر افراد

Esben Agerbo میگوید:  «ما می‌دانیم که افسردگی تا حدی با عوامل ژنتیکی تعیین می شود.  امروزه امکان اندازه گیری استعداد ژنتیکی افراد به صورت مستقیم به جای تکیه بر تاریخ خانوادگی به عنوان یک راه برای حدس استعداد ژنتیکی توسعه افسردگی وجود دارد.»

نمره پلی ژنتیکی وابسطه به فاکتور هایی مانند علائم خفیف  متوسط شدید یا روان پریشی، تنظیمات درمان یا سنی که مراجعه کننده برای اولین بار به بیمارستان مراجعه می‌کند، بستگی ندارد،یعنی این جنبه ها بیشتر فاکتور های محیطی نامیده می‌شوند.

این نتایج پژوهش به تازگی در مجله JAMA Psychiatry منتشر شده‌اند.

Kathrine L. Musliner که حامی این پژوهش است می‌گوید :

ما امیدواریم که با به کار گیری اطلاعات ژنتیکی در کنار دانستن فاکتور های خطر موجود در محیط، در آینده بتوانیم روش های بهتر پیدا کنین تا بتوانیم افرادی که در معرض خطر پیشرفت افسردگی هستند را شناسایی کنیم.

نتایج همچنین نشان می‌دهند که رابطه بین ژنتیک و بیماری روانی پیچیده است. هیچ ژنی به نام ژن افسردگی وجود ندارد و حتی کسانی با بالاترین استعداد لزوماً افسردگی نخواهند گرفت.

Kathrine L. Musliner میگید:

توانایی تشخیص افرادی با خطر بالای پیشرفت افسردگی،به این دلیل مفید است که به ما اجازه می‌دهد تا تلاش های پیشگیرانه برای آن‌ها انجام دهیم.

روشی که به جلوگیری از افسردگی کمک می‌کند
۵ (۱۰۰%) ۳ votes