رژیم غذایی پرچرب دارای اثرات غیرقابل بازگشت بر روی کبد است.

طبق یک مطالعه‌ی جدید توسط دانشمندان از موسسه‌ی پزشکی Weill Cornell و مرکز سرطان Memorial salon kettering ، مصرف رژیم غذایی با چربی بالا و قند بالا باعث انباشتگی مضر چربی در کبد می‌شود که حتی پس از تبدیل به یک رژیم سالم، ممکن است حتی قابل جبران نباشد.

این مطالعه در ۳ اکتبر در Science transliterational medicine منتشر شد، محققان یک نانوسنسور را ایجاد کردند که می‌تواند انباشته های چربی را در کبد تشخیص داده و مسدود سازد. آن ها از این سنسور برای تشخیص اثرات رژیم غذایی با چربی بالا و قند بالا در کبد موش استفاده کردند. سپس آن ها وقتی که موش ها رژیم غذایی سالم را دریافت کردند، نتایج را ارزیابی کردند. به طور غیرمنتظره، محققان دریافتند که در حالیکه تجمع چربی،  پس از بازگشت به رژیم غذایی سالم کاهش می‌یابد، برخی از چربی های باقی مانده در بعضی سلول های کبدی باقی می‌ماند.

Daniel Heller، استاد دانشکده‌ی پزشکی و فارق التحصیل رشته‌ی فیزیولوژی ، بیوفیزیک و زیست شناسی در دانشکده‌ی پزشکی Weill Cornell و رئیس آزمایشگاه نانو دارو در مرکز سرطان memorial salon kettering ، گفت:

کبد به ما یادآوری می‌کند، داشتن یک رژیم غذایی ناسالم کوتاه مدت، یک ایده‌ی بد می‌باشد.

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) تا ۳۰ درصد از افراد در ایالات متحده‌ را تحت تاثیر قرار می‌دهد، جایی که رژیم غذایی آن ها با چربی بالا و قند زیاد است. در بیماران مبتلا به کبد چرب، تجمع چربی های اضافی در کبد آن ها ایجاد می‌شود. این بیماری می‌تواند به یک بیماری جدی تر مانند التهاب ، زخم  و حتی سرطان منتهی شود. به سلول های کبدی که در داخل آن ها چربی جمع می‌شود، سلول های Kupffer می‌گویند. به طور خاص یک بخش از این سلول ها به نام لیزوزم هستند که جمع آوری زباله های سلولی را انجام می‌دهد، به نظر می‌رسد به احتمال زیاد این کار به پیشرفت بیماری کبدی منجر می‌شود.


بیشتر بخوانید :بیماری کبدی موش صحرایی در ایالات متحده ظاهد!ر ش


دکتر Robert Schwartz، استادیار پزشکی در Weill Cornell  و استادیار فیزیولوژی، بیوفیزیک و سیستم های زیست شناسی در دانشکده‌ی علوم پزشکی Weill Cornell و همکار نویسنده‌ی این مطالعه، گفت:

بیماری کبد چرب یک بیماری نگران کننده و رو به رشدی است که در اکثر کلینیک ها مشاهده می‌شود و یکی از علل بیماری کبد در ایالات متحده و اروپا تبدیل شده است. در حال حاضر ما هیچ درمان دارویی برای بیماری کبد چرب نداریم . ما به بیمارانمان توصیه میکنیم که بهتر تغذیه کنند و بیشتر ورزش کنند اما همان طور که مشاهده می‌کنید موثر نمی‌باشد.

در حال حاضر برخی از ابزار های تصویر برداری مانند تصویر برداری با سونوگرافی یا تصویر برداری رزونانس مغناطیسی می‌تواند به شناسایی افرادی که دارای کبد چرب هستند، کمک کند. اما این تکنیک ها اغلب اطلاعات کمتری ارائه می‌دهند. نانوسنسور های دکتر Heller اولین ابزاری است که بدون متصل شدن و گیر افتادن در لیزوزوم های سلول های Kupffer در بدن افرادی که بیشترین خطر را دارند، این بیماری را تشخیص می‌دهند.

این سنسور های کوچک حدود ۱۰۰۰ برابر نازک تر از عرض یک تار موی انسان می‌باشد و از یک رشته‌ی DNA ساخته شده در اطراف یک نانو لوله‌ی کربنی تک دیواره ساخته شده است. تجمع چربی در لیزوزوم ها باعث تغییر رنگ نور منتشر شده توسط نانوسنسور ها می‌شود و اولین بار این پدیده در سلول های زنده در آزمایشگاه دکتر Heller  توسط پژوهشگر MSKCC ، دانشجوی دانشکده علوم پزشکی، Prakrit Jena مشاهده شد.

هنگامی که نانوسنسور ها به یک موش تزریق شوند، کبد آن ها را از خون خارج می‌کند و سپس توسط لیزوزوم های عضو مورد استفاده قرار می‌گیرد. درخشان بودن دستگاهی مانند چراغ  قوه مادون قرمز که به جوندگان تزریق شده است، باعث درخشش سنسور ها می‌شود. میزان رنگ نور ، مربوط به مقدار چربی در کبد می‌باشد و به دکتر Heller  و همکارانش در اندازه‌ گیری چربی با استفاده از دستگاه کمک می‌کند.

علاوه بر اندازه گیری پیشرفت بیماری، این نانوسنسور ها هم چنین ممکن است به سرعت بخشیدن به تحقیقات در مورد بیماری کبد چرب و درمان آن کمک کند. دکتر Heller گفت:

یک بیوسنسور که می‌تواند این نوع تجمع چربی را شناسایی کند، می‌تواند تحقیقات را نسبت به درمان های بیماری کبدی و سایر بیماری های مرتبط با لیپید تسریع کند و به طور بالقوه باعث تشخیص بهتر شود.

رژیم غذایی پرچرب دارای اثرات غیرقابل بازگشت بر روی کبد است.
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]