dementia

سکته‌های مغزی به طور قابل توجهی زوال عقل را افزایش می‌دهند

در مطالعات گسترده‌ای که در این باره انجام گرفته، پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که سکته‌‌‌ی مغزی خطر ابتلا به دمانس (زوال عقل) را دو برابر می کند.

در ایالات متحده‌ی آمریکا، در هر ۴۰ ثانیه یک نفر سکته می کند. تخمین زده شده که سکته‌ی مغزی سالانه موجب مرگ ۱۴۰۰۰۰ نفر می شود. سکته، عامل یک از هر بیست مرگ می باشد.

Dementia به نظر می رسد، شرایطی عصبی است که روی ۸٫۸ درصد از کل جمعیت بزرگسال آمریکا اثر می گذارد و در کل حدود ۴ تا ۵ میلیون افراد مسن بالای ۶۵ سال را گرفتار می سازد.

پژوهش های قبلی ارتباط بین سکته‌ی مغزی و پیشرفت زوال عقل را بررسی نموده است. اگرچه اندازه گیری میزان خطر و پیشرفت این مورد به صورت دقیق امکان پذیر نبود.

با افزایش سن متوسط در جمعیت آمریکا، تعداد کسانی که از سکته‌‌ی مغزی جان سالم به در می‌برند نیز افزایش می‌یابد این در حالی است که ان ها به میزان خطر موجود و در حال افزایش واقف می شوند. هر چه بیشتر مواردی را که روی زوال عقل اثر گذارند را بشناسیم، شانس بیشتری برای پیدا کردن راه های کاهش خطرات آن می یابیم.


بیشتر بخوانید:ویتامین D عاملی دفاعی در برابر زوال عقل نیست


خطرات سکته و دمانس

پژوهشگران، بسيارى از يافته هاى قبلى را تجزيه و تحليل كرده اند تا نتايج مستحكم ترى درباره ى ارتباط بين سكته ى مغزى و زوال عقل ارائه دهند.

محققين در دانشگاه پزشكى Exeter Medical School در بريتانيا يافته هاى خود را تحت عنوان Alzheimer’s and Dementia در Journal of Alzheimer’s Association به چاپ رساندند.

اين تيم به رهبرى Dr. Ilianna Lourida، ٤٨ عدد از پژوهش ها را بررسى نمودند كه اين پژوهش ها حاوى اطلاعات ٣.٢ ميليون بيمار بوده. اين بزرگترين متاآناليز انجام شده در نوع خود بوده است. اين آناليزها، ارتباط بين سكته و دمانس را نشان دادند.

Dr. Ilianna Lourida مى گويد:

ما متوجه شديم كه سابقه ى سكته ى مغزى، خطر زوال عقل را تا حدود ٧٠٪؜ افزايش مى دهد و اگر سكته اخيراً اتفاق افتاده باشد اين ريسك دو برابر مى شود.

این نتایج همچنان قابل توجه بوده اند حتی زمانی که کنترل عوامل خطر ساز امکان پذیر شدند. عواملی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی و دیابت.

Dr. Ilianna Lourida توضیح می دهد که چرا یافته هایشان پر اهمیت است: «با توجه به مشترکات سکته‌ی مغزی و زوال عقل، ارتباط مهمی که بین این دو است از مهم ترین دست یافته‌ها می باشد. پیشرفت در پیش گیری از وقوع سکته و مراقبت های قبل از آن، نقش کلیدی را در پیش گیری از زوال عقل بازی می کنند.»


بیشتر بخوانید:افراط و تفریط در نوشیدن الکل، خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد!


پژوهش‌های آینده و نتایج

محققان در مطالعات فردی متوجه شدند که عوامل خطرناک مختلف با یکدیگر متفاوت اند: آن ها باور دارند که این مورد متاثر است از ناحیه ای که سکته روی آن اثر گذاشته و چه میزان آسیبی به بافت رسیده است. آن ها همچنین تصور می کنند که پیشرفت زوال عقل به دنبال سکته در مردان شایع تر است. این فرضیه نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد تا ثابت شود.

پژوهشگران امیدوارند که دانشمندان این پژوهش ها را ادامه دهند و عوامل خطرناک دیگری را که درگیرند را شناسایی نمایند: برای مثال آموزش و پرورش به عنوان موردی که در نقشی در دمانس دارد، شناخته شده است. پس اینکه متوجه شویم که سکته‌ی مغزی در جوامع مختلف چه گونه باعث کاهش ریسک می گردد می تواند مفید واقع گردد.

با توجه به تحقیقات نویسنده‌ی همراه، Dr. David Llewellyn نتیجه گرفت که: «حدودا یک سوم از موارد زوال عقل، تصور می شود که قابل پیش بینی اند؛ اگرچه عددی که گفته شد خطری که به همراه وقوع سکته‌ی مغزی است، را به حساب نیاورده.»

او اظهار دارد که:

یافته های ما نشان می‌دهد که این موارد می تواند حتی بیشتر از این باشد. تقویت محافظت از جریان خون عبوری از مغز، می تواند تلاشی برای کم کردن آمار جهانی زوال عقل باشد.»

سکته‌ی مغزی و زوال عقل در امریکا بسیار شایع است و درک ارتباط بین این دو بسیار حائز اهمیت است. همچنان راه طولانی در پیش است اما در واقع پژوهش های جدید به دانش ما می افزاید.

سکته‌های مغزی به طور قابل توجهی زوال عقل را افزایش می‌دهند
نمره شما به این پست