غذاهای پرچرب چگونه می تواند منجر به بیماری های کبدی تهدید کننده ی زندگی انسان شود؟

یک مطالعه‌ی جدید توسط دانشکده‌ی پزشکی Keck از محققان USC نشان می‌دهد که یک دلیل مهم برای جلوگیری از رژیم غذایی با چربی بالا و کلسترول بالا وجود دارد. رژیم غذایی پرچرب می‌تواند تغییراتی را در سیستم ایمنی ایجاد کند که منجر به حالت جدی بیماری کبدی غیرالکلی (NAFLD) شود که به عنوان استاتو هپاتیت غیرالکلی (NASH) شناخته می‌شود.

بیماری کبدی غیرالکلی (NAFLD) یکی از شایع ترین علل بیماری کبد در ایالات متحده است و حدود ۲۰ درصد از افرادی که به NAFLD مبتلا هستند استاتو هپاتیت غیرالکلی دارند. NASH در نهایت به بیماری کبدی یا سرطان کبد به خصوص در افرادی که دارای چاقی یا دیابت نوع دوم هستند، تبدیل می‌شود. بیماران مبتلا به NAFLD نیز در معرض افزایش خطر بیماری قلبی و عروقی هستند.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی پرچرب دارای اثرات غیرقابل بازگشت بر روی کبد است.


نویسنده‌ی مربوط به این مطالعه دکتر Hugo Rosen ، استاد و رئیس دانشکده‌ی پزشکی Keck می‌گوید:

علی رغم افزایش شایع این بیماری در سیستم مراقبت های بهداشتی، در حال حاضر هیچ درمان تایید شده توسط اداره غذا و داروی آمریکا برای بیماران کبد غیرالکلی وجود ندارد. نیاز فوری به درک بهتر، علل پیشرفت بیماری کبد چرب غیرالکلی وجود دارد، به طوریکه درمان های موفق باید طراحی شده و به عمل بالینی تبدیل شوند.

این مطالعه که در مجله‌ی Hepatology منتشر شده است، نشان می‌دهد که ترکیب یک ترکیب سمی از چربی و کلسترول در رژیم غذایی بر رفتار ماکروفاژها ( یک نوع گلبول سفید در خون) در کبد تاثیر می‌گذارد. با استفاده از یک نوع موش، جزئیات وقایع سیستم ایمنی را که در نهایت منجر به التهاب کبدی می‌شود و اثر زخمی که در بیماران مبتلا به NASH دیده می‌شود را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.

پس از تغذیه‌ی موش ها با سطوح مختلف چربی و کلسترول ، تیم متوجه شد که ترکیبی از هر دو دارای اثر متفاوتی بر ژن هایی است که باعث التهاب و زخم کبدی می‌شود. به طور خاص، کلسترول لیپوپروتئین اکسید شده با چگالی کم بیان ژن را در هر دو ماکروفاژ انسان و موش در ارتباط با التهاب و تشکیل زخم تغییر کرده است.


بیشتر بخوانید: آیا داروهای کاهش دهنده ی کلسترول باید کنار گذاشته شود؟


این گروه هم چنین یک نوع جدید از ماکروفاژ ترمیم کننده را شناسایی کرد که از التهاب جلوگیری می‌کند.

دکتر Rosen می‌گوید:

این مطالعه تنها به این منظور نمی‌باشد که چگونه چربی و کلسترول پیشرفت التهاب و زخم کبدی را شکل می‌دهد، بلکه مسیر های بالقوه‌ای را تعیین می‌کند که می‌تواند برای درمان های آینده مورد هدف قرار گیرد. این امر می‌تواند ما را به یافتن درمان برای یک بیماری که میلیون ها زندگی در سراسر جهان را تحت تاثیر می‌دهد، نزدیک کند. حال در دانشکده‌ی پزشکی Keck، ما متعهد به ساخت یک تحقیق و برنامه‌ی بالینی پیشرفته هستیم که مکانیزم های NASH را تشخیص می‌دهد و روش های غیرتهاجمی و بی خطر و اجرای بالینی و راهبرد های جدید را برای درمان به کار میگیریم.

نمره شما به این پست