Human heart

بیماری عروق کرونری چیست؟!

بیماری عروق کرونری چیست؟!

Coronary arteries

بررسی به صورت خلاصه و عمومی 

بیماری عروق کرونری و یا CAD منجر به ایجاد ضعف جریان خون در شریان هایی که خون را به قلب می رسانند، می شود، این بیماری همچنین بیماری قلبی عروقی و یا CHD نیز نامیده می شود، CAD رایج ترین نوع بیماری های قلبی بوده و حدود ۱۶٫۵ میلیون آمریکایی بالای ۲۰ سال را تحت تاثیر قرار داده است این بیماری یکی از علت های اصلی مرگ و میر در ایالت متحده می باشد و مشخص شده است که در هر ثانیه یک نفر در ایالت متحده مورد حمله قلبی قرار می گیرد که حمله قلبی در واقع به علت عدم کنترل CAD به وجود می آید.

دلایل ایجاد بیماری عروق کرونری

رایج ترین علت ایجاد CAD، آسیب های عروقی با افزایش نشان کلسترول در شریان ها می باشند که به نام تصلب شریان نیز شناخته می شوند که باعث کاهش جریان خون شده و زمانی که یک یا تعداد بیشتری از این شریان ها به طور جزئی و یا کاملا مسدود شوند، رخ می دهد.

چهار عروق کرونری اولیه که در سطح قلب قرار دارند، عبارتند از : 

 1. عروق کرونری اصلی راست 
 2. عروق کرونری اصلی چپ
 3. عروق کریفتکس چپ
 4. عروق نزولی قدامی چپ

این شریان ها اکسیژن و مواد مغذی را برای قلب شما به ارمغان می آورند، قلب شما یک ماهیچه ای است که مسئول پمپاژ خون در سراسر بدن شما است، بر اساس نتایج کلینیک کلیولند، یک قلب سالم هر روز حدود ۳۰۰۰ گالن خون را در بدن شما حرکت می دهد، قلب شما مانند هر عضو و یا ماهیچه ی دیگری باید برای انجام وظیفه خود، خون کافی و مناسب را دریافت کند، کاهش جریان خون به قلب شما می تواند منجر به ایجاد علائم CAD شود، سایر علل نادر و آسیب به عروق کرونری، جریان خون را به قلب محدود می کنند.

نشانه های وجود CAD 

زمانی که قلب شما جریان خون کافی را دریافت نکند، ممکن است که شما علائم مختلفی را تجربه کنید؛ آنژین یا همان ناراحتی قفسه سینه از جمله رایج ترین علائم CAD بوده که بعضی از مردم این ناراحتی را به صورت های زیر توصیف می کنند : 

 1. درد قفسه سینه
 2. سنگینی
 3. تنگی و سفتی 
 4. سوزش 
 5. فشردگی 

بیشتر بخوانید : شنا رفتن می تواند از خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بکاهد


این علائم همچنین می توانند بر اثر سو هاضمه و سوزش سر معده نیز به وجود آیند؛ دیگر علائم و نشانه های CAD عبارتند از :

 1. درد دربازو وشانه ها
 2. تنگی نفس 
 3. عرق کردن زیاد
 4. سرگیجه 

در صورتی که جریان خون شما محدود تر شود، امکان اینکه شما علائم بیشتری را تجربه کنید، وجود دارد و اگر انسداد جریان خون شما به صورت تقریباً کامل و یا کامل انجام گیرد و عضله شما قادر به بازسازی خود نباشد، شروع به مردن می کند و این یک حمله ی قلبی است؛ هرگز این علائم را نادیده نگیرید به خصوص اگر آن ها تحریک کننده و طولانی تر از ۵ دقیقه بودند که در این صورت درمان فوری پزشکی بسیار ضروری است.

نشانه ها و علائم CAD در زنان 

زنان نیز ممکن است که علائم ذکر شده را تجربه کنند اما علاوه بر آن علائم دیگری را نیز تجربه می کنند که عبارتند از : 

 1. حالت تهوع
 2. استفراغ
 3. کمر درد
 4. درد آرواره ها
 5. تنگی نفس بدون احساس درد قفسه سینه

مردان در مقایسه با زنان قبل از یائسگی، در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند، اما زنان یائسه تا سن ۷۰ سالگی همچون مردان در خطر یکسان قرار دارند.

با توجه به کاهش جریان خون، قلب شما ممکن است :

 1. ضعیف شود
 2. ریتم های غیر طبیعی و یا آریتمی را ایجاد کند
 3. موفق به پمپ کردن خون مورد نیاز بدن نشود

 پزشک شما در طول تشخیص خود، این اختلالات قلب را تشخیص می دهد.

عوامل خطرناک برای CAD

شناخت عوامل خطر CAD می تواند به برنامه ی شما برای جلوگیری و یا کاهش احتمال ابتلا به این بیماری کمک کند، این عوامل خطر عبارتند از :

 1. فشار خون بالا
 2. سطح بالای کلسترول خون
 3. استعمال دخانیات
 4. انسولین ( مقاوت/ هیپر گلیسیمی/ دیابت )
 5. چاقی
 6. عدم فعالیت
 7. داشتن عادت های غذایی ناسالم
 8. آپنه انسدادی خواب
 9. استرس های عاطفی
 10. مصرف الکل بیش از حد
 11. تاریخ پره اکلامپسی در دوران بارداری

بیشتر بخوانید : حمله قلبی و علائم مربوط به آن


خطر ابتلا به CAD با افزایش سن افزایش می یابد، بر این اساس سن به تنهایی به عنوان یک عامل خطر محسوب شده و مردان در سن ۴۵ سالگی در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته و خطر ابتلا به این بیماری در سن ۵۵ سالگی افزایش می یابد؛ همچنین اگر شما سابقه ابتلا به این بیماری را در خانواده خود داشته باشید، خطر ابتلا به این بیماری برای شما بیشتر خواهد شد. 

تشخیص CAD

تشخیص CAD نیازمند بررسی تاریخچه پزشکی، معاینات فیزیکی و سایر آزمایش های پزشکی می باشد که این آزمایش ها عبارتند از :

 1. الکتروکاردیوگرام : این آزمایش سیگنال های الکتریکی را که از طریق قلب شما حرکت می کنند را کنترل می کند و این ممکن است به پزشک شما در تشخیص اینکه آیا شما دچار حمله قلبی شدید یا خیر، کمک کند.
 2. اکوکاردیوگرام : این تست تصویربرداری از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از قلب شما استفاده می کند، که نتایج این آزمایش نشان می دهد که آیا موارد خاصی در قلب شما درست عمل می کنند یا خیر
 3. تست استرس : این تست خاص، استرس بر قلب شما را در طول فعالیت های بدنی و در حالت استراحت اندازه گیری می کند، این تست فعالیت الکتریکی قلب شما را در حالی که شما بر روی یک تردمیل راه می روید و یا دوچرخه سواری می کنید، کنترل می کند، تصویر برداری هسته ای نیز ممکن است برای بخشی از این پژوهش انجام گیرد و برای کسایی که قادر به انجام تمرینات ورزشی نیستند، می توان از دارو های خاصی برای آزمایش استرس استفاده کرد.
 4. سی تی اسکن قلب : دکتر شما ممکن است از این آزمایش تصویربرداری برای بررسی ذخایر کلسیم در شریان ها استفاده کند.

روش های درمان CAD چیست؟

در صورتی که CAD را تشخیص دهید، اینکه عوامل خطر را کاهش داده و کنترل کنید و یا برای درمان آن ها اقدام کنید تا احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهید، بسیار حائز اهمیت است؛ درمان نیز به وضعیت سلامت جسمانی، عوامل خطر و به طور کلی سالم بودن شما بستگی دارد،  به عنوان مثال پزشک شما ممکن است دارویی برای درمان کلسترول و یا فشار خون بالا تجویز کند و یا اگر شما دیابت دارید ممکن است داروهایی را برای کنترل قند خون خود دریافت کنید.

ایجاد تغییر در روش های زندگی نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد که عبارتند از :

 1. ترک استعمال دخانیات
 2. کاهش و یا متوقف کردن مصرف الکل
 3. انجام ورزش به طور منظم
 4. کاهش وزن برای یک زندگی سالم تر
 5. خوردن یک وعده غذایی سالم به صورت غذا های کم چرب و سدیم کم

اگر وضعیت شما با تغییر روش های زندگی و دارو ها بهبود نیافته باشد، پزشک ممکن است روش هایی را برای افزایش جریان خون به قلب شما توصیه کند، این روش ها عبارتند از : 

 1. آنژیوپلاستی بالون : برای گسترش و عریض شدن عروق مسدود شده و کاهش حجم پلاک انجام شده و معنولا با قرار دادن یک استنت برای کمک به نگه داشتن لومن بعد از این روند باز می شود.
 2. جراحی و پیوند زدن اصولی عروق کرونر : انجام این جراحی برای بازگرداندن جریان خون به قلب در جراحی باز قفسه سینه
 3. افزایش انعطاف پذیری خارجی : جهت تحریک تشکیل عروق خونی جدید کوچک به طور طبیعی و خلاص شدن از شر رگ های مسدود شده در یک روش غیر تهاجمی 

چشم انداز CAD چیست؟

چشم انداز هر کس برای CAD متفاوت است که در این صورت شما شانس بیشتری برای جلوگیری از آسیب های گسترده به قلب خود خواهید داشت و شما می توانید درمان خود را شروع کرده و یا شیوه زندگی خود را تغییر دهید، این بسیار مهم است که دستور العمل های دکتر خود را انجام داده و دارو ها را استفاده کنید و روش های زندگی خود را نیز تغییر دهید، اگر شما در معرض خطر بالاتری برای CAD قرار گیرید، می توانید با کاهش عامل های خطر از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید.