Heart

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی با مکمل های گلوکزامین!

ممکن است مکمل های گلوکزامین با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی مرتبط باشند! 

تجزیه و تحلیل یافته های حاصل از پژوهش biobank که در مجله MBJ امروز نیز منتشر شده است، نشان می دهد که استفاده منظم از مکمل های گلوکزامین ممکن است به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی منجر شود.

طبق گفته پژوهشگران، این یافته های حاصل نشان می دهند که گلوکزامین ممکن است مزایایی را برای پیشگیری از حوادث CVD همچون بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی به همراه داشته باشد، البته تایید این نظریه نیازمند آزمایش های حیاتی بسیاری می باشد.

گلوکزامین یک مکمل غذایی عمومی و محبوبی است که برای از بین بردن آرتروز و درد مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد، البته هنوز اثر بخشی آن در درد های مفصلی مورد بحث قرار می گیرد، شواهدی نشان می دهند که مکمل های گلوکزامین ممکن است تا از بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرده و باعث کاهش مرگ و میر شوند، البته هنوز این شواهد برای اثبات آن قطعی نیستند.

پژوهشگران به رهبری پروفسور Lu Qi در دانشگاه tulane در نیواورلنان، یک پژوهش گسترده ای را در بیش از نیم میلیون مرد و زن بریتانیایی با توجه به اطلاعات biobank به انجام رساندند.


بیشتر بخوانید : حمله قلبی و علائم مربوط به آن 


تجزیه و تحلیل آن ها شامل ۴۶۶,۰۳۹ شرکت کننده بدون CVD بود که پرسشنامه های مربوط به مصرف مکمل های خود از جمله گلوکزامین را در آن مشخص کرده بودند و سپس طی یک دوره ی پیگیری متوسط به مدت هفت سال، گواهی های مرگ و پرونده های بیمارستانی برای نظارت بر وقایع مربوط به بیماری های قلبی عروقی، از جمله مرگ و میر ناشی از این بیماری ها و بیماری های عروق کرونر و سکته مغزی مورد استفاده قرار دادند.

در ابتدای این پژوهش در مجموع، تنها در یک پنجم و نزدیک ۱۹٫۳ درصد از شرکت کنندگان مصرف گلوکزامین گزارش شد؛ پژوهشگران دریافتند که استفاده از گلوکزامین منجر به کاهش ۱۵ درصد از خطرات کلی حوادث CVD شده و از طرفی کاهش ۹ تا ۲۲ درصدی بیماری عروق کرونر و سکته مغزی را نیز دربردارد.

 این انجمن مطلوب پس از در نظر گرفتن عوامل خطر مرسوم از جمله سن، جنسیت، وزن، قومیت، شیوه زندگی، رژیم غذایی، دارو و سایر مکمل ها،برخی از موارد را مشخص کردند.

glucosamine

این ارتباط بین استفاده از گلوکزامین و بیماری عروق کرونر در افراد سیگاری (۳۷درصد خطر کمتر) نسبت به افرادی که هرگز سیگار نکشیدند (۱۲درصد خطر کمتر) و افراد سیگاری سابق (۱۸ درصد خطر کمتر)، بسیار قوی و تاثیر گذار بود.

طبق گفته پژوهشگران، مکانیسم های متعددی می توانند این نتایج را توضیح دهند، برای مثال استفاده منظم گلوکزامین به کاهش سطح پروتئین CRP که یک ماده شیمیایی مرتبط با التهاب است کمک کرده و این همچنین می تواند به توضیح ارتباط قوی تر میان افراد سیگاری که سطوح بالاتری از التهاب و خطر ابتلا به CVD را دارند، کمک کند. 

علاوه بر این، داده های قبلی نشان می دهند که گلوکزامین می تواند رژیم غذایی کم کربوهیدرات را تقلید کند که به طور معکوس با توسعه CVD مرتبط است.

علاوه بر حجم نمونه بزرگ، این یک پژوهش مشاهداتی است و به همین دلیل نمی تواند باعث ایجاد علت شود و با توجه به آن پژوهشگران به برخی محدودیت ها نظیر کمبود اطلاعات در رابطه با دوز، مدت زمان و عوارض جانبی حاصل از استفاده از گلوکزامین اشاره می کنند.

استفاده مداوم و منظم از گلوکزامین ممکن است یک نشانگر برای یک شیوه زندگی سالم باشد، اما این بعید است که بر نتایج حاصل تاثیر گذارد؛ به این ترتیب آن ها نتیجه گرفتند که استفاده از مکمل های گلوکزامین برای از بین بردن دردهای ناشی از آرتروز مناسب بوده و ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز کمک کند؛ البته هنوز انجام آزمایش های بالینی بیشتری برای آزمایش این فرضیه ضروری است.