داروهای موجود می تواند به کاهش مرگ و میر ناشی از عفونت E.Coli کمک کند.

متوقف کردن گسترش سموم shiga که توسط باکتری E.coli منتشر می شود، که اگر به کلیه ها گسترش یابد می تواند کشنده باشد، سال ها محور پژوهش دانشمندان بوده است. در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری STEC باکتریایی وجود ندارد و درمان آن با آنتی بیوتیک موثر واقع نمی گردد، چرا که باعث افزایش انتشار سموم shiga از باکتری ها می شود.

استادیار فارماکولوژی و سم شناسی Somshuvra Mukhopadhyay اخیرا تحقیقاتی مبتنی بر درک چگونگی ورود سموم به سلول های انسان و مرگ سلول ها انجام داده است. این امر منجر به کشف تاموکسیفن، داروی تایید شده توسط اداره ی غذا و دارو شد، برای درمان بیماری هایی مانند سرطان سینه، سموم shiga در حمله به سلول های انسانی و… .

این مقاله به تازگی در مجله‌ی life science Alliance منتشر شده است: تاموکسیفن، بازگشت سم shiga را مسدود می‌کند و سلول را از سموم کشنده محافظت می‌کند.

یکی از مزیت های مهم این پژوهش این است که چرا تاموکسیفن یک داروی موجود محسوب می شود و توسط FDA مورد تایید قرار گرفته است که استفاده ی آن برای درمان با E.coli سریع تر از داروهای جدید عمل می کند.

آقای Mukhopadhyay می‌گوید:

توانایی یک داروی قدیمی برای درمان سم shiga هیجان انگیز است زیرا ممکن است این روش درمان را سریعتر از ترکیبات جدید عملی کند.

مطالعات بعدی نشان داد که تاموکسیفن از موش ها در برابر سم shiga محافظت می کند. اگر تحقیقات بیشتری از اثر بخشی تاموکسیفن در جلوگیری از گسترش سم shiga یافت شود، ممکن است راه را برای درمان بیماری کشنده عفونت E.coli هموار سازد. هم چنین ممکن است تاموکسیفن با آنتی بیوتیک های مختلف ترکیب شود تا بیماری STEC باکتریایی را به سرعت پاک کند.

آقای Kristin Falkenstein می‌گوید:

ما امیدواریم که کشف دکتر Mukhopadhyay مجوز بگیرد و آن را برای عموم آزاد کنیم.  تنها در سال گذشته در ایالات متحده سه شیوع عمده از مواد غذایی حاوی سم shiga در ۴۰ کشور تجربه شده است.

عفونت های تولید شده از سم توکسین shiga یکی از علل عمده‌ی مرگ و میر ناشی از مواد غذایی در ایالات متحده است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده حدود ۲۶۵ هزار نفر هر سال تحت تاثیر STEC باکتریایی قرار می‌گیرند. در نتیجه حدود ۳۶۰۰ بستری و ۳۰ مرگ گزارش شده است.