آیا واکسیناسیون خطر ابتلا به ام اس را افزایش می‌دهد؟

یک مطالعه بزرگ به این نتیجه رسیده است که واکسیناسیون عامل خطر ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس نیست. در عوض، یافته ها نشان دهنده پیوند همسو و سازگار بین میزان واکسیناسیون بیشتر و احتمال کم تر برای پیشرفت وضعیت ناتوان کننده است.

محققان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) در آلمان داده های مربوط به بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر را که نماینده جمعیت عمومی بودند مطالعه کردند.

داده ها از سوابق پزشکان بیمه سلامت قانونی باواریایی که در دوره زمانی ۲۰۰۵–۲۰۱۷ پوشش داده شده اند ، به دست آمده اند.

سوابق تاریخچه واکسیناسیون افراد و شرایط تشخیص داده شده را در خود جای داده و داده های مربوط به ۱۲۲۶۲ نفر با تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) را در بر می گرفت.

این مجموعه داده ها شامل تاریخ واکسیناسیون های آبله مرغان، سرخک، اوریون، سرخچه، آنفلوانزا، مننژوکوکی، پنوموکوکی، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، آنسفالیت ناشی از کنه (TBE) و هپاتیت A و B است.

محققان در ۵ سال منتهی به تشخیص، از ابزارهای آماری برای ارزیابی هرگونه ارتباط بین MS و واکسیناسیون استفاده کردند.

نتایج این تحقیق نشان داد که واکسیناسیون به عنوان یک عامل خطر برای بیماری ام اس نبوده است.

یک بیماری خود ایمنی غیرقابل پیش بینی

MS یک بیماری طولانی مدت است که با از بین بردن عایق اطراف الیاف عصبی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) آسیب می رساند.


بیشتر بخوانید:عامل احتمالی در پیشرفت بیماری MS


کارشناسان معتقدند که ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به همان روشی که در برابر تهدیدات مانند ویروس ها و باکتری ها دفاع می کند به CNS نیز حمله می کند.

براساس انجمن ملی مالتیپل اسکلروزیس، ام اس بیش از ۲٫۳ میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند.

تخمین ها حاکی از آن است که تقریباً ۱ میلیون بزرگسال در ایالات متحده با بیماری ام اس زندگی می کنند.

ام اس در حالی که ممکن است در هر سنی باعث مشکل شود، اما معمولاً بین سنین ۲۰ تا ۵۰ سال ایجاد می شود. زنان نسبت به مردان سه برابر بیشتر مبتلا به ام اس هستند.

علائم بیماری ام اس غیرقابل پیش بینی است و بسته به جایی که آسیب به CNS رخ می دهد، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. می تواند الگویی از گرگرفتگی هایی که به وجود آمده و می روند، وجود داشته باشد یا علائم با گذشت زمان بدتر شود.

افراد مبتلا به ام اس به طور معمول دچار خستگی، بی حسی، اختلال در بینایی، مشکلات تعادل و هماهنگی و مشکلات گفتاری می شوند. افراد همچنین ممکن است در حافظه و تمرکز مشکلاتی داشته باشند. گاهی اوقات، این بیماری می تواند باعث کوری و فلج شود.

یافته ها برای همه واکسیناسیون ها صادق است

پروفسور برنارد هامر، نویسنده ارشد مطالعه، که مدیر بخش مغز و اعصاب در بیمارستان TUM Klinikum rechts der Isar است، و همکارانش تصمیم گرفتند این فرضیه را آزمایش کنند که واکسیناسیون یک عامل خطر برای بیماری ام اس است.

آنها داده ها را به روش های مختلفی، با استفاده از \”فریم های مختلف زمانی، گروه های کنترل، و تعاریف گروه MS\” مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در تجزیه و تحلیل گروههای مختلف کنترل، آنها افراد مبتلا به MS را با افراد بدون MS مقایسه کردند. آنها همچنین افراد مبتلا به ام اس را با افراد دارای دو بیماری خود ایمنی دیگر مقایسه کردند: کرون و پسوریازیس.

نتایج نشان داد که در ۵ سال قبل از تشخیص، شرکت کنندگان که به بیماری MS مبتلا شده اند نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نشده بودند، واکسیناسیون کمتری دریافت کرده اند.

نویسندگان می نویسند:

 

“شانس ابتلا به ام اس در شرکت کنندگان با واکسیناسیون ثبت شده کمتر بود.”

این یافته برای همه واکسن هایی که مورد بررسی قرار گرفته صادق است و “بیشترین تاکید را روی واکسیناسیون علیه آنفلوانزا و آنسفالیت ناشی از کنه را دارند”.

دلایل بالقوه سیستم ایمنی بدن

محققان پیشنهاد می کنند که یکی از دلایل این یافته می تواند این باشد که افرادی که مبتلا به ام اس می شوند علائم خود را مدتها قبل از تشخیص شناسایی می‌کنند و برای جلوگیری از استرس سیستم ایمنی بدن، از واکسیناسیون خودداری می کنند.

الکساندر هاپفلماایر، نویسنده اصلی تحقیقات موسسه انفورماتیک پزشکی، آمار و اپیدمیولوژی در TUM می گوید:

 

“چنین تأثیراتی در داده های ما مشهود است.”

 

یکی دیگر از دلایل احتمالی این یافته ها این است که واکسیناسیون به نوعی مانع از حمله سیستم ایمنی بدن به CNS می شود. نویسندگان خواستار مطالعات بیشتر برای بررسی این اثر هستند.

Alexander Hapfelmeier گفت:

 

“در هر صورت، با توجه به حجم زیادی از داده های تحلیل شده، ما به طور قطعی می توانیم بیان کنیم که هیچ مدرکی مبنی بر این که واکسیناسیون های اخیر احتمال ابتلا به بیماری ام اس یا بروز یک قسمت اولیه MS را افزایش می دهند، وجود ندارد.”