وضعیت اورژانسی هپاتیت A برای بهداشت عمومی

هپاتیت A یک بیماری ویروسی است که قبلاً در ایالات متحده بسیار نادر بوده است. اما امسال گزارشات عفونت هپاتیت A تا حد نگران کننده ای افزایش یافته است. در این ماه ، فلوریدا هپاتیت A را در وضعیت اضطراری برای سلامتی اعلام کرده است.

هپاتیت A ، بر کبد تأثیر می گذارد و زمانی که فرد از آب یا غذایی که توسط ترکیبات مدفوع فرد دیگری که آلوده به هپاتیت A است استفاده کند ، ممکن است به این بیماری مبتلا شود.  فرد همچنین می تواند از طریق رابطه جنسی بدون محافظت از دهان یا مقعد این ویروس را وارد بدن خود کند.


بیشتر بخوانید : حذف یک پروتئین ناقص توسط مکانیسم سلولی در بیماری آلزایمر


ویروس هپاتیت A علائمی شبیه به آنفولانزا ایجاد می کند که نسبتاً خفیف بوده و معمولاً بیشتر از ۲ ماه عمر میکند. اما با این حال ، بعضی اوقات ویروس می تواند سلامت کبد را تحت تأثیر قرار دهد تا جایی که ممکن است عملکرد کبد را تهدید کند.

اخیراً در سراسر اروپا و ایالات متحده آمریکا تنها موارد اندکی از این بیماری مشاهده شده است ، زیرا هپاتیت A از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

با این وجود ، در سال گذشته ، مناطق مختلف ایالات متحده شاهد افزایش شدید تعداد موارد هپاتیت A بوده است. اکنون ایالت فلوریدا این بیماری ویروسی را یک وضعیت  اورژانسی برای بهداشت عمومی اعلام کرده است.

ایالات فلوریدا ، خطر شیوع ویروس هپاتیت A را وضعیت اورژانسی بهداشت عمومی اعلام کرد.

 

اپیدمی واکسیناسیون عمومی برای هپاتیت A

طی یک سال گذشته ، مقامات ۲،۵۸۶ مورد جدید هپاتیت A را ثبت کرده اند که از این تعداد ۷۲ درصد نیاز به بستری دارند. بسیاری از ۶۵ مورد جدید فقط در ۲ هفته گذشته رخ داده است. این یک افزایش شدید از سال گذشته است ، چراکه در کل سال ۵۴۸ مورد هپاتیت A وجود داشته است. بیشتر این گزارشات در بزرگسالان رخ داده است.

جراح عمومی فلوریدا ، دکتر Scott Rivkees در بیانیه ای رسمی اعلام کرد :

من این اورژانس بهداشت عمومی را به عنوان اقدامی پیشگیرانه برای هشدار به‌موقع و مناسب مردم نسبت به این بیماری جدی و جلوگیری از شیوع بیشتر هپاتیت A در کشورم اعلام می کنم.

بهترین راه جلوگیری از هپاتیت A ، واکسیناسیون است. مهم است که برای دستیابی به سلامت عمومی ، هر چه بیشتر افراد در معرض خطر را واکسینه کنیم.

هنوز مشخص نیست که چرا گزارشات هپاتیت A با چنین میزان نگران کننده ای افزایش یافته است ، اما مقامات در حال بررسی این موضوع هستند. خوشبختانه یک اورژانس بهداشتی نیز به آنها امکان سرمایه گذاری بیشتر برای انجام آزمایشات و معالجه بیماری را می دهد.

این اطلاعات ، مطابق با اساس‌نامه ۳۸۱٫۰۰۳۱۵ (۱) (c) فلوریدا است ، که فوریت های بهداشت عمومی را به عنوان هر گونه وقوع یا تهدید تعریف می کند که نتیجه آن ممکن است منجر به خطرات یا آسیبهای قابل توجهی به عموم شود.

و این اساس‌نامه اجازه می دهد تا افسر بهداشت وزارت امور خارجه ، اقدامات لازم را برای محافظت از سلامت عمومی انجام دهد. در این میان ، مقامات دولتی به افراد توصیه می کنند که علیه ویروس هپاتیت A واکسینه شوند و وظایف بهداشتی خود را به خوبی انجام دهند.


بیشتر بخوانید : افزایش تستسترون پس از یائسگی در بانوان


فرماندار ستاد فرمانداری فلوریدا ، Jeanette Nunez ، در توئیتی به ساکنان فلوریدا اعلام کرده است  که او و سایر مقامات به واکسیناسیون شدیدا تاکید کرده و اهمیت شستن دست ها را به طور مرتب توصیه میکنند.

دکتر Eugene Schiff ، مدیر بیماری های کبدی دانشکده پزشکی دانشگاه میامی در miller ، فلوریدا ، درباره شیوع بیماری در فلوریدا اظهار نظر کرده است. وی خاطرنشان می کند که بی خانمانی ممکن است عامل مهمی در شرایط اضطراری فعلی سلامتی باشد. به گفته‌ی او :

بی خانمانی مسئله بزرگی در سراسر کشور و فلوریدا است و آنها در معرض خطر بیشتری برای شیوع هپاتیت A هستند. در جامعه بی خانمانی همه گیرتر است .

وی همچنین تأکید می کند که این بیماری از طریق واکسیناسیون “کاملاً قابل پیشگیری” است ، و خاطرنشان کرد

 این به آن معنا  نیست که این یک سویه‌ی ویروسی است ، بلکه به‌ آن معناست که  اگر افراد واکسینه نشده باشند ، خطر بزرگتری تهدیدشان خواهد کرد.

دکتر Neil Gupta ،  رئیس شعبه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) بخش هپاتیت ویروسی در آتلانتا ، همچنین اظهار می دارد که بی خانمانی خطر عفونت را افزایش می دهد. او استدلال می کند که سیاست گذاران ایالتی باید اطمینان حاصل کنند که این گروه هایی که بیشتر در معرض خطر هستند نیز ۱۰۰درصد واکسن ضد هپاتیت A را دریافت کنند. به گفته‌ی وی:

مؤثرترین اقدامات پاسخگو افزایش واکسیناسیون به گروه‌ هایی است که در معرض خطر هستند . این اقدامات از طریق تلاش برای واکسیناسیون هماهنگ و هدفمند برای متوقف کردن شیوع است.