افراد مبتلا به HIV بیشتر در معرض ابتلا به کدام بیماری های مزمن هستند؟

در حال حاضر در آمریکا بیش از یک میلیون نفر به ویروس HIV مبتلا هستند. این عدد در کل جهان ۱/۸ میلیون نفر است.

به طور کلی تعداد افراد مبتلا به HIV در طی دهه های اخیر کاهش یافته. بر اساس برخی پیش بینی ها، نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری ایدز از سال ۲۰۰۲ به میزان ۸۰ درصد کاهش یافته.

بر خلاف این ها، HIV همچنان یک مسئله مهم در بحث سلامت جهانی به حساب می‌آید. عمده ترین علت مرگ میر افراد مبتلا به HIV در سطح جهان سل می‌باشد.

در کشور هایی مانند آمریکا که سل یک بیماری رایج نیست، افراد مبتلا به HIV در اثر عوامل دیگری که ارتباطی با این ویروس (HIV) ندارند، می‌میرند. دیابت، بیماری های کلیوی، بیماری های کبدی و بیماری های قلبی نمونه‌هایی از عوامل یاد شده هستند.

پژوهش جدیدی بررسی بیماری های به خصوصی که افراد مبتلا به HIV در خطر پیشرفت آنها هستند را به شیوه‌ای دقیق تر آغاز کرده است.

لی اسمیت از دانشگاه Anglia Ruskin لندن نویسنده ارشد این پژوهش است.


بیشتر بخوانید:ایدز هم درد است هم درمان؟!


HIV خطر ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه را افزایش می‌دهد

اسمیت و همکارانش یک بررسی انجام دادند.
نویسندگان به بررسی ۳۴۱۴ مورد پرداخته و ۲۰ مورد را در ارزیابی خود گنجانده اند.
اسمیت و تیم او شواهد موجود را به عنوان “قانع کننده ، بسیار پیشنهادی ، پیشنهادی ، ضعیف یا غیر مهم” ارزیابی کردند. ۲۰ مطالعه ای که آن‌ها ارزیابی کرده اند شامل ۵۵ وضعیت سلامتی است که افراد مبتلا به HIV با آن‌ها زندگی می‌کنند.

این تحقیقات نشان داد که افراد مبتلا به HIV در معرض خطر قابل توجه سرفه و نفس نفس ، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و همچنین “بیماری ایسکمیک قلب ، مرگ و میر ناشی از بارداری ، سپسیس مادر و شکستگی استخوان” قرار دارند.

نویسندگان می نویسند:

این نتایج حاکی از آن است که حتی با در دسترس بودن زیاد [درمان ضد ویروسی]، [افرادی که مبتلا به HIV هستند] در مقایسه با جمعیت سروتوناتیک، بیماری تنفسی مزمن را به صورت نامتناسب تر تجربه می کنند.

علاوه بر این، خطر ابتلا به بیماری ایسکمیک قلبی در بین افرادی که مبتلا به HIV هستند، ممکن است به دلیل شیوع بیشتر مصرف سیگار و مواد مخدر در این جمعیت باشد.

همچنین ممکن است در ارتباط با التهاب مزمن و فعال سازی سیستم ایمنی همراه با ناهنجاری های انعقادی و آترواسکلروز باشد.

نویسنده ارشد این پژوهش در ارتباط با یافته هایشان می‌گوید: «تغییری اساسی در دیدگاه ما نسبت به HIV ایجاد شده است. HIV دیگر یک محکومیت به مرگ نیست بلکه یک بیماری مزمن قابل کنترل است.

با جمع آوری داده های مطالعات مختلف، ما توانستیم برای اولین بار نشان دهیم که حتی با افزایش امید به زندگی در بین افرادی که مبتلا به HIV هستند، اکنون به نظر می رسد که این جمعیت به طور نامتناسبی تحت تأثیر بیماری‌های مزمن قرار می گیرند که غالباً قابل انتساب هستند با مسائل مربوط به شیوه زندگی، مانند سیگار کشیدن، مواد مخدر و الکل، یا بیشتر با افراد مسن مرتبط است.»

با این حال ، نویسندگان تأکید می کنند که آنها نمی توانند مطمئن باشند که عوامل سبک زندگی باعث ایجاد این شرایط می شوند

لی اسمیت می‌گوید:

ما نمی توانیم به طور قطع بگوییم که کدام یک از این عوامل به دلیل HIV و درمانش ایجاد یا تشدید می شوند و کدام عوامل به شیوه زندگی مرتبط هستند

نویسندگان در پایان می‌گویند: «با این حال امیدواریم پژوهش ما باعث شود تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد تا تشخیص زودهنگام و پیشگیری این عوارض در افراد مبتلا به HIV صورت گیرد. باید نهادهای بهداشت عمومی در سراسر جهاندر مورد این یافته ها تامل کنند.